Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś uczniowie podstawówek i gimnazjów będą pisali próbny sprawdzian i egzamin

(kali)
Wszystko po to, by wiosną wypaść jak najlepiej. Egzaminy zewnętrzne to już nie nowość, ale dla uczniów ostatnich klas różnych typów szkół, to ważny dzień w życiu i stres, by zdobyć jak najwięcej punktów.

Choć sprawdzian szóstoklasisty nie ma wpływu na oceny na świadectwie ukończenia szkoły, to jednak gdy ktoś nie przyjdzie dziś do szkoły, nie zostanie sklasyfikowany i będzie musiał powtarzać rok.

Wystarczy jednak, że weźmie kartkę i zdobędzie... 0 punktów, a już szkołę zaliczy. Sprawdzian obejmuje zadania z różnych przedmiotów i trwa 60 minut. Niektórzy uczniowie mają wydłużony czas o połowę (na podstawie opinii z poradni pedagogiczno-psychologicznej). Próbę sprawdzianu organizuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Początek o 12.00.

Natomiast egzamin gimnazjalny oznacza trzy dni głowienia się nad zadaniami z części: humanistycznej (dziś), matematyczno-przyrodniczej (jutro) oraz... po raz pierwszy w tym roku - z języka obcego (piątek). Początek godz. 9.00. Próby przeprowadzała OKE, a w tym roku po raz pierwszy postanowiło zorganizować go także wydawnictwo Operon. Choć ,,egzamin na niby" nie jest ona obowiązkowy, zgłosiło się do niego 75% szkół gimnazjalnych z całej Polski.

Otrzymane na prawdziwym egzaminie (w kwietniu) punkty będą decydowały o przyjęciu lub nie do wybranych - przez absolwentów gimnazjów - liceów i techników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska