EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. Strajk nauczycieli 2019. Jak przebiega pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty w woj. lubuskim?

(vp, eg, tr, mad)Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. Jak zapewnia kuratorium, przeprowadzenie egzaminów nie jest zagrożone przez brak nauczycieli. Jak wygląda kolejny dzień strajku w lubuskich szkołach?

Końca strajku nauczycieli nie widać. Rząd przez kolejne dni strajku nie przedstawił nowych propozycji rozwiązania problemu. Nie doszło też do spotkania ze strajkującymi.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia

Przypomnijmy, nauczyciele strajkują, ponieważ uważają, że tegoroczna podwyżka 121-166 zł jest za niska. Zdaniem większości z nich powinna wynosić około 1000 zł. Tak powtarzają od ostatnich tygodni ubiegłego roku, gdy już mówiło się o możliwym strajku na wiosnę.

Tak zwane "rozmowy ostatniej szansy", które odbyły się w niedzielę, 7 kwietnia nie przyniosły oczekiwanych skutków. W kolejnych dniach również nic w tej sprawie się nie zmieniło. Nie doszło do porozumienia między rządem a nauczycielami, w związku z czym w poniedziałek, 8 kwietnia rozpoczął się bezterminowy strajk, który trwa do dziś.

Strajk nauczycieli w Lubuskiem. Jak przebiega egzamin ósmoklasisty?

W woj. lubuskim do strajku przystąpiło ponad 80 proc. placówek oświatowych (szkół oraz przedszkoli). W poniedziałek, 15 kwietnia, zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Potrwają do środy włącznie. Kuratorium zapewnia, że odbędą się bez problemu. Dziś będziemy w wielu szkołach, ale nie jesteśmy w stanie być wszędzie: piszcie w wiadomościach na naszych FB i w mailach (glonline@gazetalubuska.pl) jak wygląda sytuacja w waszych szkołach.

STRAJK NAUCZYCIELI. KTÓRE PLACÓWKI STRAJKUJĄ? [MAPA]

Jak wygląda sytuacja w związku ze strajkiem w Lubuskiem oraz w kraju?

Warszawa, godz. 10:45
- W budżecie na 2019 r. nie ma pieniędzy na większe podwyżki dla nauczycieli - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. - Rozmawiamy ze związkami zawodowymi. O randze rozmów świadczy fakt, że przewodzi im Beata Szydło. Chcemy zmienić strukturę wynagrodzeń, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić wyższej stawki podstawowej – dodała minister.

Warszawa, godz. 10:40
- 379 tys. uczniów w prawie 13 tys. szkół przystąpiło do egzaminu – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska. - Wszystkie egzaminy odbyły się zgodnie z procedurami, bez zakłóceń. Jutro egzamin z matematyki.

Gorzów, godz. 10:05
- Mimo trwającego strajku nauczycieli, egzaminy ósmoklasistów w gorzowskich szkołach samorządowych rozpoczęły się i odbywają się bez przeszkód. Do egzaminu przystąpiło 1100 uczniów – poinformowała Marta Liberkowska z wydziału promocji i informacji gorzowskiego magistratu.

Sulęcin, godz. 9:59
W Sulęcinie egzaminy odbywają się przez przeszkód. Sto procent uczniów przystąpiło do niego. Komisje egzaminacyjne są dwuosobowe. Jeden nauczyciel ze szkoły, pozostali członkowie są z innych instytucji.

- Sytuacja była dość dynamiczna. Zmieniałem skład komisji dwa razy dziennie – mówi dyrektor SP nr. 2 w Sulęcinie Sławomir Słonik. – Były osoby, które wcześniej mówiły, że tak, zasiądą w komisji, po czym zmieniały zdanie motywując tym, że solidaryzują się z nauczycielami. Ja powiedziałem swoim nauczycielom, że jestem, że ich wspieram.

Sam wielokrotnie mówiłem, że jak nauczyciele nie zaczną zarabiać więcej, to nie będzie młodych pedagogów w szkole. Jak miałem kiedyś na początku roku 10 podań o pracę, tak teraz nie mam żadnego. Także, jak ministerstwo się nie obudzi, będzie katastrofa. Jak odejdą ci nauczyciele, którzy są, to będą musieli zrobić pensum nauczycielom nie 24, ale 30. Może o to im chodzi.

b]Słubice, godz. 9:59[/b]
W Słubicach szkoły wspierają się wzajemnie. W SP nr 3 są dwie komisje. – Mamy dwóch członków ze swojej szkoły. W drugiej komisji są nauczyciele z innych gminnych szkół. My wspomagaliśmy szkoły w czasie egzaminów gimnazjalnych, dziś nas wspierają nauczycie z tych szkół – mówi dyrektor Hanna Wróbel.

Podobnie jest w SP nr 2. – W komisjach są dyrektorzy i wicedyrektorzy z innych szkół, którzy w tym czasie nie mają egzaminów, nauczyciele emeryci, nauczyciele religii. Nie posiłkujemy się innymi osobami – mówi dyrektor Małgorzata Kamińska.

Zielona Góra, godz. 9.53
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Mikołaja Kopernika, podobnie jak w innych placówka na terenie Zielonej Góry, trwa strajk. Egzamin ósmoklasisty na szczęście nie jest zagrożony, zaś komisję egzaminacyjną udało się skompletować bez komplikacji i jak najbardziej spełnia ona wymogi formalne.
- Strata w przypadku ósmych klas, które weszły na egzamin jest spora, bo przez okres trwania przerwy w nauce można było jeszcze swobodnie powtórzyć materiał - tłumaczy dyrektor szkoły Lilianna Wilczuk-Kamieniarz.

Michał Korn

Przypomnijmy, że strajk nauczycieli trwa od poniedziałku, 8 kwietnia. Zarówno rodzice, jak i dzieci oraz nauczyciele nie ukrywają, że jest to trudny dla wszystkich okres.
- Wszyscy już jesteśmy tym zmęczeni. Dzisiaj, kiedy weszły dzieci do szkoły od razu lżej na sercu się zrobiło. Wbrew pozorom ta pusta szkoła nie tylko na mnie robi fatalne wrażenie. Nie przypominam sobie w swojej bardzo długiej karierze nauczycielskiej aż tak smutnych czasów - mówi dyrektor PSP nr 7.

Michał Korn

Ponadto dyrektor nie ukrywa, że im szybciej nastąpi rozwiązanie wszystkich problemów tym lepiej, jednak nie spodziewa się, co też wynika z zapowiedzi rządu, że do świąt coś się zmieni. - Podobnie jak nauczyciele jestem tym bardzo zmartwiona. Rodzice często mnie pytają, jak długo ten strajk może jeszcze potrwać. Tego niestety nikt z nas nie wie. Rodzice nas wspierają w zdecydowanej większości. Każdy ma prawo do własnej oceny i my to rozumiemy. Sami również nie jesteśmy z tego tytułu zadowoleni, bo nie planowaliśmy takiej przerwy. Widać, że wszyscy są już tym zmęczeni - podkreśla Lilianna Wilczuk-Kamieniarz.

Żary, godz. 9:00

Nowa Sól, godz. 9:00
- O godzinie 9.00 w sześciu miejskich podstawówkach 328 uczniów rozpoczęło egzamin z języka polskiego - informuje Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego.

Na zdjęciu uczniowie SP nr 1 w Nowej Soli
SP nr 1

Zielona Góra, godz. 9:00
W Szkole Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze nie udało nam się porozmawiać z dyrektorem Adamem Szymczakiem, bowiem ten był mocno zajęty organizacją egzaminów. Od pracowników placówki dowiedzieliśmy się, że testy w szkole są przeprowadzane normalnie.

Mimo strajku w Szkole Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany normalnie.
Maciej Dobrowolski

- Trzymamy kciuki za wszystkie dzieci, ale nie przerywamy strajku. U nas bierze w nim udział 80 proc kadry, ale przyznaje, że zdarzyły się pojedyncze przypadki osób, które zrezygnowały ze strajku - twierdzi Katarzyna Wojtkowiak, na co dzień ucząca WOS-u i historii.

Mimo strajku w Szkole Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany normalnie.
Maciej Dobrowolski

Gorzów, godz. 8.55
- Będzie dobrze. Przecież do tego egzaminu przygotowywałem się od czwartej klasy – mówił nam Aleksander Chudzik z klasy VIII b Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Warszawskiej. Tu do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 57 uczniów. Nadzoruje ich siedem osób. Wśród nich są nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, którego SP 17 jest częścią.

- W całym zespole jest 61 nauczycieli. Nie strajkuje kilku z nich i oni zasiadają w komisjach – mówił nam tuż przed 9.00 Janusz Hwozdyk, dyrektor zespołu szkół przy ul. Warszawskiej.

W Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Warszawskiej w Gorzowie do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 57 uczniów. Nadzoruje ich siedem osób. Wśród nich są nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, którego SP 17 jest częścią. Jarosław Miłkowski

Międzyrzecz, godz. 8:55
„Kochani Uczniowie! Nie możemy dzisiaj towarzyszyć Wam podczas egzaminu, chociaż bardzo byśmy tego chcieli. My - nauczyciele zdajemy teraz inny egzamin. Mocno trzymamy kciuki i życzymy Wam powodzenia. Wasi nauczyciele” - taki plakat zawisł na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu.

Strajk trwa w tym mieście we wszystkich szkołach. Jednak - jak zapewniła nas dyr. szkoły podstawowej nr 1 w Międzyrzeczu Monika Szypszak, egzaminy dla uczniów ósmych klas odbywają się zgodnie z planem. - W składach komisji mamy wsparcie z komendy policji oraz z klubu pływackiego. Bardzo za nie dziękuję. Do pomocy włączają się też niektórzy nauczyciele, za co również jestem wdzięczna. Proszę dziesięć razy podkreślić, że wspaniale zachowują się rodzice uczniów. Zorganizowali swoim dzieciom opiekę, dzięki czemu możemy się skupić w szkole wyłącznie na egzaminach - mówi GL dyr. Szypszak. Dodaje, że jeśli strajk przedłuży się na czas po egzaminach, w szkole nie ma szans na normalne zajęcia.

Wschowa, godz. 8.30
- Do egzaminu po szkole podstawowej w gminie Wschowa przystąpi ok. 210 uczniów w sześciu szkołach podstawowych - informuje Aleksander Ziemek, specjalista ds. mediów we wschowskim ratuszu. - Dyrektorzy nie zgłaszają problemów ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych, będą to zarówno nauczyciele ze szkół jak i osoby z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym. Z
informacji przekazanych do urzędu wszyscy ósmoklasiści punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczną egzamin.

Nowa Sól, godz. 8.30
- Nowosolskie miejskie szkoły podstawowe są gotowe do rozpoczęcia egzaminu ósmoklasisty - zapewnia Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego w Nowej Soli.

- W przypadku doboru składu komisji egzaminacyjnych sytuacja jest podobna jak przy egzaminach gimnazjalnych, ale wtedy mieliśmy pięć klas zdających, teraz dwie - informuje Marta Czerniawska, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 w Nowej Soli.

Nowosolskie miejskie szkoły podstawowe są gotowe do rozpoczęcia egzaminu ósmoklasisty Eliza Gniewek-Juszczak

Zielona Góra
Miasto do świąt Wielkiej Nocy organizuje dla dzieci atrakcyjne zajęcia. Sprawdź, jakie i gdzie się one odbędą. Tutaj znajdziesz propozycje uatrakcyjnienia czasu dzieciom i młodzieży zielonogórskich jednostek oświatowych na kolejne dni (15-17.04.2019), w których nie odbędą się zajęcia w szkołach i przedszkolach ze względu na protest nauczycieli.

Strajk nauczycieli 2019. Informacja dla rodziców opublikowana na stronie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub w szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek.

Dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku.

Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno – wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu przedszkole lub szkołę. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola, szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków.

Rodzicu, o czym powinieneś dowiedzieć się od dyrektora przedszkola, szkoły w sprawie strajku

Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku.

Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole i szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach.

Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole/szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.

Rodzic ma prawo zapytać dyrektora w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole, szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty.

Przeczytaj też: Do strajkujących i tych, którzy ich popierają albo krytykują: dajmy sobie na wstrzymanie (komentarz redakcyjny)

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. Strajk nauczycieli 2019. Jak przebiega...

Kto zajmie się dziećmi w czasie strajku?

Wielu rodziców zastanawia się, jak zapewnić opiekę swoim dzieciom. Gdy szkoła nie zapewni opieki, a pod ręką nie ma babci czy opiekunki, nie pozostaje nic innego, jak wziąć w pracy wolny dzień. Jakie prawa ma w takim przypadku pracownik i z jakich rozwiązań może skorzystać? Przeczytaj Strajk nauczycieli. Rodzice mogą wziąć wolne. Zasiłek opiekuńczy, opieka nad dzieckiem, urlop na żądanie. Prawa pracujących rodziców

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
d
drAtanazyKula

Czołem nauczycielskie nieroby. Ja od 7:00 zasuwam. Czas pracy nielimitowany. A wy?

Kim lub czym dzisiaj będziecie szantażować? Bardzo niskie bezrobocie pozwala wam

spokojnie szukać pracy na rynku. W wielu przypadkach dostaniecie najniższą krajową.

Czyli przypomnę 1630 zł, a 400-600 zł pod stołem. Pasi? Bez tych wszystkich przywilejów,

którymi się teraz cieszycie. Lub jak mówił Bul : "weź kredyt, zmień pracę" Ale przypuszczam,

że strach przed utratą ciepłej posadki odbierze wam władzę w nogach. Hahaha.

zgłoś
J
Jan

No cóż, ZNPowscy tzw. nauczyciele pokazali, że dla nich nie istnieje żadne minimum moralne, którego przekroczyć nie wolno!

zgłoś
J
Joanna

A mi jest smutno, bo cała złość I frustracja wylewa się na nauczycieli. Zamiast na rząd, którzy do tego doprowadził. Ile za rządów PIS dostał Rydzyk, Ile zarabiają w spółkach państwa pseudospecjalisci? PIS woli judzic różnymi metodami na nauczycieli. Po tym strajku część dobrych nauczycieli zmieni zawod, pozistali będą pracować w prywatnych szkolach. A w państwowych bedą się zmieniać nauczyciele po parę razy. I dopiero stracą na tym dzieci.

zgłoś
A
Artur

Walczcie o fiński model nauczania, tymczasem można odnieść wrażenie, że dzieci są waszymi zakładnikami.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3