Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego za nami. Zobacz, jak było!

Leszek Kalinowski (MK, JK)
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 6 oraz w Sportowej Szkole Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 6 oraz w Sportowej Szkole Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL, Jacek Katos GL
Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wtorek o godz. 9.00 zmaganiami z językiem polskim. Do testów przystąpiło do niego ponad 347,7 tys. uczniów z ponad 12,4 tys. szkół podstawowych w kraju, w tym 316 lubuskich podstawówek.

Na rozwiązanie zadań z języka polskiego uczniowie mieli 120 minut.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Odległości, maseczki i płyny dezynfekujące

Ósmoklasiści ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze byli w dobrych nastrojach. Powtarzali, że będzie dobrze. Że przecież uczyli się pilnie do egzaminów. I cieszyli się, ze po tak długiej przerwie znów się widzą wszyscy.
Szkoła jest specyficzna, bo wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych. Musi więc w tym samym czasie zorganizować matury i egzaminy ósmoklasistów. We wtorek odbywała się więc matura z biologii i wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. A także egzamin dla uczniów, kończących szkołę podstawową.

- Na szczęście mamy dwa osobne budynki. Można więc zorganizować egzaminy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – mówi dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Beata Joksz - Skibińska. I przyznaje, że rodzice uczniów często pytali o to, w jakich warunkach zostanie on zorganizowany.
Szkoła zadbała o zachowanie odpowiednich odległości, płyny dezynfekujące. Uczniowie wchodzili do budynku w maseczkach...

Egzamin ósmoklasisty 2020. Testy z kwietnia

Testy, które otrzymali ósmoklasiści były z datą 21 kwietnia br., a więc zostały wcześniej przygotowane. Z powodu pandemii koronawirusa egzamin został przeniesiony - podobnie jak matura - na czerwiec.
Zdaniem Beaty Joksz-Skibińska wierzy, że uczniowie poradzą sobie z zadaniami, które przed nimi. I te trzy dni nie będą aż tak bardzo stresujące dla nich.
Emocje towarzyszą nie tylko uczniom, ale także ich rodzicom.
- Nie tylko warunki, w jakich przyszło zdawać egzamin naszym dzieciom, ale także ich przygotowanie - w dużej mierze za pomocą zdalnego nauczania, to wyzwanie dla uczniów, ale i nauczycieli. Rodzice także odegrali tu niemałą rolę, bo podczas zdalnego nauczania też musieli wykazać się pedagogicznymi zdolnościami i pomóc swoim dzieciom - mówi pan Krzysztof, tata Łukasza, ucznia szkoły sportowej.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Dwie godziny pisania

Po dwóch godzinach umysłowej pracy. Uczniowie wychodzili ze szkół zadowoleni.
- Myślałam, że to będzie trudniejsze. Bardzo się denerwowałam. Zupełnie niepotrzebnie - uważa Ania z Zielonej Góry. - Jestem pewna, że będzie dobrze i że uzyskam wysoki wynik, bo chcę się dostać do I LO w Zielonej Górze. Moja starsza siostra tam chodziła.
W arkuszu egzaminacyjnym znalazły się różne zadania. Najwięcej czasu zajęła uczniom praca pisemna. Mieli do wyboru napisanie opowiadania lub przemówienia.
Większość uczniów zdecydowała się na opowiadania. Bo jak mówili, można się było wykazać wiedzą i konkretnymi lekturami. A przemówienie? Trzeba mieć naprawdę zdolności i łatwość pisania, by dobrze wypaść w roli przemawiającego...

ZOBACZ TEŻ

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze

Wyjątkowy egzamin ósmoklasisty. Na czym będzie polegał?

Egzamin ósmoklasisty 2020. Zadania do wykonania

W przypadku opowiadania trzeba było odwołać do lektury, której bohater doszedł do ważnego wniosku, przeżył coś ważnego i te ważne treści przekazał czytelnikom. Podane były lektury obowiązkowe z klas VII-VIII, do których należało się odnieść (do wyboru).
Na egzaminie należało też napisać ogłoszenie – o tym, że w naszej miejscowości odbędzie się spotkanie z człowiekiem z niezwykłą pasją. W innych zadaniach należało się wykazać znajomością interpunkcji czy umiejętnością czytania ze zrozumieniem. W arkuszu znalazł się m.in. fragment „Quo Vadis” Sienkiewicza i pytania związane z powieścią noblisty.
Jak mówili uczniowie, czasu wystarczyło, by rozwiązać wszystkie zadania. Ale jak poszło, to okaże się 31 lipca, kiedy ósmoklasiści otrzymają stosowane zaświadczenia. Dokumenty te będą im potrzebne podczas naboru do szkół ponadpodstawowych.

ZOBACZ TEŻ

W takich nastrojach rozpoczynają w poniedziałek, 8 czerwca, maturę z języka polskiego absolwenci III oraz VII LO w Zielonej Górze

Matura 2020 rozpoczęta. Byliśmy w szkołach. Co się tam dziej...

Pierwszy dzień matur 2020 - egzamin pisemny z języka polskiego - 8 czerwca. Zdjęcia z III oraz VII LO w Zielonej Górze

Matura 2020 bez tajemnic, co nas teraz czeka. Ustny egzamin ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska