Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy ósmoklasisty i matury pod znakiem zapytania. Nauczyciele, uczniowie apelują do ministra. "Nasz stres sięga zenitu" - przyznają

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Egzaminy ósmoklasisty - zgodnie z harmonogramem - mają rozpocząć się 21 kwietnia, a matura 4 maja
Egzaminy ósmoklasisty - zgodnie z harmonogramem - mają rozpocząć się 21 kwietnia, a matura 4 maja Archiwum GL,Jacek Katarzyński
Dłużej nie możemy czekać. Nasz stres sięga zenitu – mówią uczniowie i nauczyciele i apelują o decyzje w sprawie egzaminów ósmoklasisty i matur. Do rządu apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego, rzecznik praw dziecka. Petycje piszą maturzyści… Wszyscy podkreślają, że w związku z pandemią koronawirusa nie można narażać uczniów i nauczycieli na możliwość zakażenia się wirusem.

Koronawirus w Polsce. Co z egzaminami?

- Zaraz mamy święta, a po nich prawie zaraz, bo 21-23 kwietnia mają się odbyć egzaminy ósmoklasisty. Do tej pory ten termin jest utrzymany, a przecież wszyscy wiedzą, co się dzieje z powodu koronawirusa w Polsce – mówi Tomek, ósmoklasista z Zielonej Góry. – Nagle ten wirus nie zniknie. Choć bardzo byśmy chcieli. Nie może być tak, że cały czas trzyma się nas w niepewności. Zdenerwowani są też rodzice.

Co z maturą i egzaminami? Nikt nic nie wie

- Nikt nic nie wie. Ani nauczyciele, ani dyrekcje szkół. Nie można narażać naszych dzieci na zagrożenie zakażenia się koronawirusem – zauważa Katarzyna Kownacka-Bardzik z Zielonej Góry. – Ja swojego syna na pewno na taki egzamin, jeśli miałby się odbyć nie puszczę. Poza tym naprawdę nie rozumiem, jak można się tak upierać, skoro ten egzamin nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

Trwa głosowanie...

Czy należy zmienić termin matury?

Co z egzaminem ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty zastąpił egzamin gimnazjalny (po likwidacji gimnazjów) i trwa trzy dni, podczas których ósmoklasiści rozwiązują testy z języka polskiego, matematyki, języka obcego.
Egzamin jest obowiązkowy, każdy musi do niego przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową. Ale nie ma wyznaczonego limitu punktów, które trzeba zdobyć, by zaliczyć test.

Wystarczy do egzaminu przystąpić, by uczeń mógł skończyć szkołę.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Nie tylko nauczyciele z ZNP uważają, że w dobie pandemii koronawirusa z egzaminu ósmoklasisty należy zrezygnować, a nabór do szkół ponadgimnazjalnych przeprowadzić w oparciu o konkurs świadectw. Natomiast matury przesunąć na inny termin, rekrutację na studia przeprowadzić później, we wrześniu czy nawet w październiku. To należałoby ustalić z władzami polskich uczelni.

Jak podkreśla prezes ZNP Sławomir Broniarz, teraz podstawowym zadaniem jest ochrona życia i zdrowia uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników oświaty, dlatego jako nauczyciele apelujemy o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych.

Czy 4 maja rozpocznie się matura?

Zdaniem ZNP, zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule, czyli w szkołach, wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących do egzaminów zawodowych, a także nauczycieli, pracowników oświaty oraz rodzin i najbliższych wszystkich tych osób, czyli milionów Polaków.
Coraz więcej rodziców deklaruje, że jeśli matury rozpoczną się w szkołach zgodnie z harmonogramem 4 maja, to oni swoich dzieci nie puszczą na egzaminy. Ważniejsze dla nich jest zdrowie niż matura, którą można zdać później.
- Tak się nie da funkcjonować. Wszyscy przeżywają ogromny stres związany z pandemią koronawirusa, a my podwójny, bo dotyczący egzaminów – uważają lubuscy licealiści. To dlatego m.in. maturzyści z IV LO „Lotnik” w Zielonej Górze: Aleksander Buchowiecki i Zuzanna Kojder napisali petycję, bo jak mówią, nie można się dłużej stresować.
- Wiem, że w internecie krąży już jedna petycja maturzystów, którą napisał kolega z innego miasta. Jednak dotyczy ona tego, by maturzyści poznali datę matury, którą poda rząd. My żądamy przesunięcia matury – tłumaczy Aleksander Buchowiecki z zielonogórskiego „Lotnika”.

Uczniowie zbierają podpisy

Licealiści zbierają podpisy pod petycją i maja nadzieję, że ich głos zostanie usłyszany i szybko podjęta zostanie odpowiednia decyzja.
- Każdy z nas chce napisać maturę, ale w innym terminie. Nie wyobrażamy sobie pisania egzaminu w sali, gdzie będzie sto osób. Nie tylko obecnych maturzystów, ale przecież zdarzają się także absolwenci z poprzednich lat, którzy chcą poprawić wynik – dodają zielonogórzanie. – Nie chcemy konkursu świadectw w czasie rekrutacji na studia. Oceny w szkołach są różnie stawiane, nie można ich porównywać między szkołami ani miedzy miastami. Matura jest porównywalna w całej Polsce, obowiązują te same kryteria. Dla nas to bardziej sprawiedliwy sposób przyznawania indeksów. Nie chcemy być wyjątkowym rocznikiem. Chcemy tylko przesunięcia terminu, by bezpiecznie przystąpić do egzaminów.

Apel rzecznika praw dziecka

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie publikuje komunikatów w tej sprawie. Czeka na decyzję rządu.
Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w liście do ministra edukacji narodowej Dariusza Piątkowskiego zaapelował o podjęcie decyzji w sprawie egzaminów zewnętrznych. Uważa on, że pewne terminy można przesunąć. W minionym roku też rok szkolny został skrócony o dwa dni w związku z Bożym Ciałem.

Rzecznik w liście napisał m.in. że rodzice i dzieci "nie chcą dłużej trwać w niepewności".

Podziękował on także nauczycielom za to, że mimo bardzo trudnej sytuacji prowadzą zdalnie zajęcia. I choć odbywa się to w różny sposób, to jednak w większości przypadków udaje się realizować lekcje.

ZOBACZ TEŻ

Każdy z nas chce napisać maturę, ale w innym terminie - mówią maturzyści

Przesuńmy maturę - piszą petycję zielonogórscy licealiści. T...

Koronawirus spowodował, że musimy siedzieć w domach. A nasze dzieci się nudą i wciąż pytają o koniec pandemii. Co zrobić w czasie narodowej kwarantanny, by pomóc naszych pociechom ciekawie spędzić czas. Mamy dla Was propozycje zabaw, kolorowanek i konkursu z  atrakcyjnymi nagrodami. Kolejne informacje poznasz, oglądając poszczególne zdjęcia i czytając zamieszczone pod nimi podpisy. Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci - informuje Urząd Transportu Kolejowego. - Warto wykorzystać te pozytywne skojarzenia i rozpocząć przygodę z Kampanią Kolejowe ABC w domu. Rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego. Wystarczy pobrać je ze strony internetowej Kampanii Kolejowe ABC i przekazać dzieciom, by przeniosły się w świat zabawy i dały się ponieść kolejowym przygodom! Zobacz wideo: Jak kwarantanna wpływa na twoje dziecko?wideo: Dzień Dobry TVN

Koronawirus pozamykał nas w domu. Dzieci mogą malować i wygr...

ŻEBY DZIECI SIĘ NIE NUDZIŁY

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Zobacz też: Pierwsze mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Efekt pracy rosyjskich naukowców

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska