Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczne pastuchy ochronią bydło przed wilkami. Ogrodzenia trafiły do lubuskich hodowców

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Specjalistyczne ogrodzenia mają chronić inwentarz przed atakami wilków.
Specjalistyczne ogrodzenia mają chronić inwentarz przed atakami wilków. Pexels
Hodowcy z województwa lubuskiego otrzymali zestawy ogrodzeń elektrycznych, które mają chronić ich inwentarz przed atakami drapieżników. Trafiły one przede wszystkim do gospodarstw, w których zdarzały się takie incydenty, a zakup specjalistycznych urządzeń był dla właścicieli zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Wilk jest syty i owca cała

Rolnicy z naszego regionu od dłuższego czasu zmagają się z atakami wilków na zwierzynę gospodarską. Codzienne życie obok dużych drapieżników nie jest dla nich łatwe, ale z pomocą przychodzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie oraz Fundacja WWF Polska, które zadbały o odpowiednią ochronę gospodarstw lubuskich hodowców. Podarowały im specjalistyczne ogrodzenia elektryczne. Wspólne działania mają na celu budowanie dobrego sąsiedztwa między ludźmi a dużymi drapieżnikami.

Duże drapieżniki występują w krajobrazie zdominowanym przez człowieka, a to może prowadzić do sytuacji konfliktowych, jak na przykład ataki wilków na zwierzęta gospodarskie. Dysponujemy sposobami ograniczania wystąpienia takich zdarzeń. Dzięki dystrybucji ogrodzeń elektrycznych wśród hodowców doprowadzamy do sytuacji, w której wilki nie muszą być problematycznymi sąsiadami - mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w WWF Polska.

Przeczytaj też:POPULACJA WILKÓW W LUBUSKIEM WZRASTA. CZY POWINNIŚMY SIĘ BAĆ TYCH DRAPIEŻNIKÓW? PRZYRODNICY PRZEKONUJĄ, ŻE NIE

Pastuchy na energię słoneczną

Pastuchy są zasilane bateriami słonecznymi. Taki panel gwarantuje prąd w ogrodzeniu nawet podczas pochmurnego dnia. Urządzenia otrzymali najbardziej poszkodowani rolnicy z regionu oraz hodowcy zajmujących się hodowlą zwierząt o wysokiej wartości użytkowej i genetycznej.

Owczarki na straży lubuskich stad

Przekazanie ogrodzeń było już kolejną inicjatywą mającą za zadanie zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników. W styczniu do hodowców trafiły również szczenięta owczarków podhalańskich. Psy pochodzą z certyfikowanych hodowli, a ich rodzice również zajmowali się pilnowaniem gospodarstw. Cztery szczeniaki trafiły do trzech gospodarstw - w Łęczynie w gminie Dobiegniew, Górkach w gminie Santok oraz w Rudawicy w gminie Żagań. Na terenie województwa lubuskiego było to pierwsze tego typu działanie.

WIDEO: Wilk niósł w pysku głowę psa. Sfotografowano go na drodze w okolicy Trzebicza

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska