W Lubuskiem coraz częściej są widziane wilki. Przychodzą nawet blisko gospodarstw. Co robić, gdy na swojej drodze spotkamy wilka?

Aleksandra Pazda
Aleksandra Pazda
Te dzikie zwierzęta coraz częściej podchodzą do domostw Lech Jędras
Dostajemy mnóstwo sygnałów od naszych Czytelników, że w lubuskich lasach widywane są wilki. Większość zgłoszeń dotyczy powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Mieszkańcy zaczynają się bać... Jednak czy słusznie?
 • Wilki w Lubuskiem są widziane coraz częściej
 • Lubuszanie zaczynają się bać. - Boimy się o swoje zwierzęta i o siebie. Przecież to dzikie zwierzęta, nigdy nie wiadomo, co zrobią! A jak widać, wilki zagościły u nas na dobre... - mówią przerażeni
 • Sprawdź co zrobić, gdy spotkasz na swojej drodze wilka
Trwa głosowanie...

Jakie emocje wywołuje u Ciebie fakt występowania coraz większej populacji wilków w Lubuskiem?

Wilki w Lubuskiem

W lubuskich lasach coraz częściej widywane są wilki - w ostatnim czasie dostaliśmy mnóstwo takich sygnałów od naszych Czytelników. Przesyłacie nam filmy i zdjęcia, na których widać te dzikie zwierzęta. Niewątpliwie jedną z najgłośniejszych spraw była ta z okolic Trzebicza (powiat strzelecko-drezdenecki). Mężczyzna zrobił tam zdjęcie wilka, który niósł w paszczy głowę psa.

Do sprawy odniosły się władze Drezdenka. W przygotowanym komunikacie czytamy, że "w związku ze zgłaszanymi do Urzędu Miejskiego przypadkami kontaktów z wilkiem na terenie Trzebicza Nowego oraz Trzebicza, Gmina Drezdenko wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. o zezwolenie na wypłoszenie występującego osobnika".

Kilka dni temu, również w Trzebiczu, wilk był widziany przy... zaparkowanym samochodzie! Co ciekawe - widząc ludzi, niezbyt się spłoszył... Natomiast na początku lutego jeden z naszych Czytelników "ustrzelił" te dzikie zwierze nieopodal Szprotawy, a zdjęciami podzielił się z naszą redakcją.

Lubuszanie zaczynają się bać. - Boimy się o swoje zwierzęta i o siebie. Przecież to dzikie zwierzęta, nigdy nie wiadomo, co zrobią! A jak widać, wilki zagościły u nas na dobre... - mówią przerażeni. Czy ich obawy są słuszne?

WIDEO: Wilk niósł w pysku głowę psa. Sfotografowano go na drodze w okolicy Trzebicza

Czy wilk jest groźny?

O wilkach postanowiliśmy porozmawiać z rzecznikiem prasowym Nadleśnictwa Karwin, które działa na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego.

- Wilk prawnie jest zwierzęciem chronionym. Dostajemy maile i komunikaty na Facebooku, że w naszej okolicy te zwierzęta są widywane. To, że wilki występują w naszych lasach, nie jest niczym dziwnym dla leśnika. Jednak jeśli zwierzę podchodzi do ludzi, to taka sprawa powinna być zgłoszona pracownikom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim lub członków Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk” - tłumaczy Dominik Wieczorkiewicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Karwin.
- Pamiętajmy, że wilk może wydawać się groźny, jednak rzadko stanowi niebezpieczeństwo dla człowieka. Inaczej sprawa ma się z psami domowymi szwendającymi się po lesie, które wilk traktuje jako konkurencję w zdobywaniu pokarmu i najzwyczajniej w świecie eliminuje. Wilk z reguły unika kontaktu z człowiekiem, czasem osobnik znajdujący się pośród domostw po prostu potrzebuje pomocy, np. jest ranny. Inna sprawa, że ludzie często sami przyciągają wilki do swoich gospodarstw, wyrzucając mięso czy odpady spożywcze za płot - dodaje.

Lubuskie. Jest tu kilkaset wilków: bawią się, polują, podcho...

Co zrobić, gdy spotkasz wilka?

Z uwagi na to, że te dzikie zwierzęta są coraz częściej widywane na terenie naszego regionu, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać podczas spotkań z wilkiem:

 • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
 • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
 • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
 • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
 • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
 • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
 • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
 • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
 • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
 • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

- Wilki należą do zwierząt płochliwych, które niechętnie zapuszczają się w tereny zamieszkałe przez człowieka. Można je skutecznie zwabić w okolice domostw, dokarmiając inne zwierzęta lub wyrzucając za płot resztki odpadów. Wilk podobnie jak inne dzikie zwierzęta może zachować się nieobliczalnie, kiedy zostanie naruszona jego przestrzeń osobista, jest zraniony czy chory - czytamy na stronie Nadleśnictwa Karwin.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
swe

Prędzej czy później trzeba będzie podjąć decyzje, które dziś są nielegalne. Dotyczy to także kormoranów czy bobrów na niektórych obszarach.

Dodaj ogłoszenie