Emeryci toną w długach

Maciej Badowski AIP
Powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat: niewystarczające dochody, zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka.
Powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat: niewystarczające dochody, zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka. 123RF
Seniorzy mają do oddania już 2,87 mld złotych. Średni dług osoby starszej to 12,3 tys. złotych. Aby spłacić te zobowiązania, senior musiałby w całości oddać aż siedem przeciętnych emerytur.

8,9 mln Polaków pobiera emeryturę lub rentę – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Świadczenie to w skali roku wzrosło o 1,9 proc i obecnie jego przeciętna wartość wynosi ok. 1,7 tys. złotych netto. Niestety rośnie nie tylko wysokość emerytury, ale też i zadłużenie seniorów. Jeszcze rok temu dług polskich emerytów wynosił nieco ponad 2 mld złotych. Wystarczyło jednak 12 miesięcy, aby zadłużenie wzrosło o 40 proc. Teraz seniorzy muszą spłacić aż 2,87 mld złotych, a w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej notowanych jest 233 171 osób w wieku emerytalnym. Powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat: niewystarczające dochody, zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka.

- Wielu seniorów musi dwa razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim zdecyduje się, w jaki sposób ją wyda. Bardzo często bywa tak, że świadczenia emerytalne są na niewystarczającym poziomie, aby jednocześnie zapłacić za mieszkanie i bieżące rachunki, kupić kosztowne leki i mieć pieniądze na życie. Część emerytów sięga po kredyty i pożyczki, zwłaszcza ci, którzy dopiero co przeszli na emeryturę i kompensują sobie w ten sposób niższe dochody. Dodatkowym wsparciem ratują się też, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.


Wnuczek rośnie, zabawka drożeje

Częstym powodem zadłużania seniorów jest chęć pomocy bliskim. Dziadkowie zaciągają pożyczki na prośbę młodszych członków rodziny, zwłaszcza kiedy ci nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. To zjawisko obserwowane od kilku lat. Banki i parabanki chętnie ich udzielają, bo emeryci uchodzą za wyjątkowo solidnych klientów. Ich dochody nie są wprawdzie wysokie, ale za to regularne i pewne.

Starsi ludzie nie mają serca odmówić swoim wnukom, kiedy ci proszą o wzięcie dla nich pożyczki. Nie byłoby w tym problemu, dopóki krewni spłacaliby zobowiązania, tak jak obiecali. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Z biegiem czasu okazuje się, że wnuki nie płacą rat. O tym niemiłym fakcie seniorzy często dowiadują się dopiero od negocjatora z firmy windykacyjnej. Nowy smartfon, konsola do gier czy laptop nie są tanie. Wnuczkowie mają nową zabawkę, dziadkowie rachunki do zapłacenia. W świetle prawa, to oni są dłużnikami, a nie ci, którzy faktycznie użytkują daną rzecz – tłumaczy Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Jednak mimo pewnych i stałych dochodów zdarza się, że emeryci nie są w stanie regulować zaciągniętych zobowiązań. Wtedy ich długi odkupują fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne. To właśnie one są najczęstszymi wierzycielami seniorów i stanowią 40 proc. wszystkich emeryckich długów. Na kolejnym miejscu są niezapłacone zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych – 21 proc. Ale zaleganie ze spłatą pożyczek i kredytów to jedynie czubek góry lodowej. W emeryckich portfelach brakuje też pieniędzy na czynsz, rachunki za wodę, prąd i gaz – nieopłacone kwity z tego tytułu stanowią 16 proc. łącznego zadłużenia seniorów. 13 proc. długów wynika z braku płatności za abonament telewizyjny, internetowy i telefoniczny. Długi alimentacyjne i nieuregulowane mandaty za jazdę komunikacją miejską bez biletu stanowią odpowiednio 5 i 2 proc. całkowitej kwoty zadłużenia emerytów.

Wdowa z długami męża

Najwięcej zadłużonych seniorów mieszka na Śląsku. Zobowiązań nie płaci tam blisko 38 tys. emerytów, a łączna wartość ich długów przekracza 487 mln złotych. – Rekordziście, 78-letniemu mieszkańcowi powiatu pszczyńskiego z województwa śląskiego, uzbierało się aż 8,4 mln złotych długu. Za tę kwotę mógłby kupić w Katowicach 42 mieszkania dwupokojowe – mówi Łącki. Na drugim miejscu jest Mazowsze. Prawie 30 tys. osób starszych zalega ze spłatą 418 mln złotych. Niechlubną trójkę regionów, które zamieszkuje najwięcej dłużników-emerytów, zamyka Dolny Śląsk. W KRD z tego województwa figuruje prawie 25 tys. seniorów, którzy muszą oddać swoim wierzycielom ponad 291 mln złotych.

W gronie zadłużonych seniorów przeważają kobiety – to aż 62 proc. wszystkich dłużników-emerytów. To odwrotna proporcja niż w przypadku wszystkich zadłużonych konsumentów, gdzie to mężczyźni stanowią około 2/3 wszystkich dłużników. Na jedną dłużniczkę przypada średnio 11,8 tys. złotych długu. Z kolei statystyczny zadłużony pan musi oddać o prawie 1,3 tys. złotych więcej.

– Wysoki odsetek kobiet wśród dłużników jest spowodowany różną długością życia Polaków. Panie żyją średnio niespełna 82 lata, podczas gdy życie panów trwa prawie 74 lata. W chwili śmierci męża, wszystkie zobowiązania spadają na barki wdowy. W tej sytuacji znacznie trudniej o terminową spłatę, ponieważ dochód gospodarstwa domowego w znacznym stopniu maleje – dodaje Łącki.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Emeryci toną w długach - Strefa Biznesu

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dreistadt
W dniu 22.01.2017 o 21:04, Obecny1 napisał:

 Nie te czasy, nie ten Bank, a co najważniejsze: nie ta polityka finansowa.  :unsure:

No a i złota na nieprzydatnych już emerytów szkoda - nieprawda-iż? :wacko:

O
Obecny1
W dniu 22.01.2017 o 20:07, Dreistadt napisał:

 To powinna bić bita (malutka) moneta w dukatowym złocie bez nominału, jak krugerrand, tudzież rosyjska "świnka". 

 

 Nie te czasy, nie ten Bank, a co najważniejsze: nie ta polityka finansowa.  :unsure:

D
Dreistadt
W dniu 22.01.2017 o 19:45, Obecny1 napisał:

 

To powinna bić bita (malutka) moneta w dukatowym złocie bez nominału, jak krugerrand, tudzież rosyjska "świnka".

D
Dreistadt
W dniu 22.01.2017 o 04:09, Obecny1 napisał:

:D  :D  :D

O
Obecny1
W dniu 22.01.2017 o 10:01, średniawkwartał napisał:

Najbardziej w.....a mnie podawania w rożnych statystykach ta średnia krajowa emerytur czy rent. A prawda  jest taka że co najmniej 80 % wymienionych świadczeniobiorców żyje w nędzy ( a tą średnią osiągają w kwartał i to nie wszyscy). Te 20 % których świadczenia windują średnią to nic innego jak cwaniacy którzy pochodzą ze świata polityki, księża - pasibrzuchy, nawiasem mówiąc którzy nie odprowadzali składek na zus, wysocy rangą ze służb mundurowych, urzędasy z kierowniczych stanowisk, jednym słowem nieroby, rzadko biznesmeni - którzy tak naprawdę maja w poszanowaniu te świadczenia. Więc pisanie o średniej jest zakłamywaniem rzeczywistości mającym na celu poprawienie samopoczucia tym politycznym hipokrytom którzy maja w d...e to że  na starość przytłaczająca większość emerytów i rencistów po prostu przymiera głodem mając do wyboru tylko to, czy umrzeć z głodu , czy z braku leków - bo ich nie stać na ich wykupienie. Mam nadzieję że takim politycznym hipokrytom powinie się noga i na starość będą mieli za stołówkę śmietnik , czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam wszystkich emerytów i rencistów, którzy za swoją ciężką pracę czy to w PRL czy to w tak zwanej "wolnej Polsce" dorobili się tylko chorób, głodowych emerytur i rent.

 

 

G
Gość
W dniu 22.01.2017 o 12:37, Gość napisał:

 

To jest cała prawda o naszych emeryturach. Jeżeli PO i Nowoczesna dokonałaby  przewrotu, to my emeryci zmuszeni  bylibyśmy pozakładać białe prześcieradła i przenieść się na cmentarz celem dokończenia swojego żywota  z powodu głodu, jak doprowadził to Stalin na Ukrainie. A takim przywódcą samozwańczym byłby Schetyna lub Petru, ewentualnie zniemczony TUSK.

G
Gość
W dniu 22.01.2017 o 10:01, średniawkwartał napisał:

Najbardziej w.....a mnie podawania w rożnych statystykach ta średnia krajowa emerytur czy rent. A prawda  jest taka że co najmniej 80 % wymienionych świadczeniobiorców żyje w nędzy ( a tą średnią osiągają w kwartał i to nie wszyscy). Te 20 % których świadczenia windują średnią to nic innego jak cwaniacy którzy pochodzą ze świata polityki, księża - pasibrzuchy, nawiasem mówiąc którzy nie odprowadzali składek na zus, wysocy rangą ze służb mundurowych, urzędasy z kierowniczych stanowisk, jednym słowem nieroby, rzadko biznesmeni - którzy tak naprawdę maja w poszanowaniu te świadczenia. Więc pisanie o średniej jest zakłamywaniem rzeczywistości mającym na celu poprawienie samopoczucia tym politycznym hipokrytom którzy maja w d...e to że  na starość przytłaczająca większość emerytów i rencistów po prostu przymiera głodem mając do wyboru tylko to, czy umrzeć z głodu , czy z braku leków - bo ich nie stać na ich wykupienie. Mam nadzieję że takim politycznym hipokrytom powinie się noga i na starość będą mieli za stołówkę śmietnik , czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam wszystkich emerytów i rencistów, którzy za swoją ciężką pracę czy to w PRL czy to w tak zwanej "wolnej Polsce" dorobili się tylko chorób, głodowych emerytur i rent. Całkowicie podzielam Pana zdanie, tylko gdzie Pan był jak rządzący PO i PSL rozkradało majątek tego kraju przez 8 lat. Pozbyli się wszystkiego, stoczni, hut, banków , nagrabili dla siebie,że obecni nie są w stanie wszystkie ich matactwa i przekręty wyłowić. Ja też jestem emerytem i żyję ze skromnej emerytury, ale widzę,że rząd PIS stara się odbudować przemysł, banki odkupuje od zagraniczniaków, żeby zdobyć pieniądze,może i w przyszłości podnieść nam emerytury. Tego nie da się załatwić z dnia na dzień. Okradano nas dobre 8 lat, a i teraz pseudo - demokracji nie  pozwalają rządowi pracować. Należy popatrzeć na pseudo-demokratę Kijowskiego, nachapał się pieniędzy ze zbiórek społeczeństwa, które wierzyło w jego hasła i słowa. A to jest zwykły oszusty i kanalia, jak i ten 80 letni generał co nie potrafi wyżyć za 2000 złotych.Przez takich nierobów i podżegaczy mamy kipisz w kraj. do tego trzeba dodać skrajny debilizm posłów PO i Nowoczesnej.Nie jestem zwolennikiem żadnej partii ani ugrupowania, lecz normalnym biednym emerytem. ale wychodzę z założenia,że z pustego garnka to i Salomon nie naleje.

 

ś
średniawkwartał

Najbardziej w.....a mnie podawania w rożnych statystykach ta średnia krajowa emerytur czy rent. A prawda  jest taka że co najmniej 80 % wymienionych świadczeniobiorców żyje w nędzy ( a tą średnią osiągają w kwartał i to nie wszyscy). Te 20 % których świadczenia windują średnią to nic innego jak cwaniacy którzy pochodzą ze świata polityki, księża - pasibrzuchy, nawiasem mówiąc którzy nie odprowadzali składek na zus, wysocy rangą ze służb mundurowych, urzędasy z kierowniczych stanowisk, jednym słowem nieroby, rzadko biznesmeni - którzy tak naprawdę maja w poszanowaniu te świadczenia. Więc pisanie o średniej jest zakłamywaniem rzeczywistości mającym na celu poprawienie samopoczucia tym politycznym hipokrytom którzy maja w d...e to że  na starość przytłaczająca większość emerytów i rencistów po prostu przymiera głodem mając do wyboru tylko to, czy umrzeć z głodu , czy z braku leków - bo ich nie stać na ich wykupienie. Mam nadzieję że takim politycznym hipokrytom powinie się noga i na starość będą mieli za stołówkę śmietnik , czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam wszystkich emerytów i rencistów, którzy za swoją ciężką pracę czy to w PRL czy to w tak zwanej "wolnej Polsce" dorobili się tylko chorób, głodowych emerytur i rent.

e
emeryt

Najlepiej zgonić na wnuki długi emerytów, w sejmie mają bardzo dobre zarobki, nagrody i inne obrywki, a emeryt dostanie 2 złote podwyżki emerytury i ma się cieszyć, a leki coraz droższe, za badania trzeba płacić. I toniemy w długach.

D
Dreistadt
W dniu 21.01.2017 o 22:06, Obecny1 napisał:

Zbigniew Ziobro -   Powtarzam: nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury.  :o

Dla mnie to absolutnie bez znaczenia,  ważne by partyjniacy pisu nie okradali ludu i nie napychali w utajnionej formie mafiosom kieszeni  kosztem emerytów!

T
Tofi.
W dniu 21.01.2017 o 22:06, Obecny1 napisał:

Zbigniew Ziobro - w 1994 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W 1997 zdał egzamin prokuratorski, jednak nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury.  :o  Powtarzam: nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury.  :o

nie wierzę powtórz jeszcze raz niech mi się to utrwali .

D
Dreistadt
W dniu 21.01.2017 o 21:58, Obecny1 napisał:

    MP - "prawnik", który udaje polityka, a może odwrotnie.  :unsure:

Może nie udaje, ale w polityce kasa jak duża odgrywa potężną rolę! :ph34r:

O
Obecny1

Zbigniew Ziobro - w 1994 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W 1997 zdał egzamin prokuratorski, jednak nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury.  :o

 

 

Powtarzam: nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury.  :o

O
Obecny1
W dniu 21.01.2017 o 15:37, Dreistadt napisał:

 Ale on MP mafii się panicznie boi i chyba woli nie ryzykować? :ph34r:Partyjniacy pisu za korupcję i układy mafijnie biorą się jak pies do jeża, tudzież czynią tylko pozory dla otumanienia zniewolonego latami komuny ludu? 

 

    MP - "prawnik", który udaje polityka, a może odwrotnie.  :unsure:

O
Obecny1
W dniu 21.01.2017 o 17:59, Dreistadt napisał:

 Nie ma też co bardzo narzekać na los emerycki, może już niebawem dadzą wizy ? :D 

 

 Polityk obiecuje wiele rzeczy, żeby być wybranym. :wacko: Do jego słów podchodziłbym z dystansem.  :)

Dodaj ogłoszenie