Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetycy zjadą do Sulechowa

(staw)
Konferencję organizują Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (fot. sxc.hu, booqy man)
Konferencję organizują Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (fot. sxc.hu, booqy man)
Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska będzie gościem konferencji „Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec – doświadczenia i perspektywy” 18 listopada w Sulechowie.

Czytaj też: Energia odnawialna. Wynalazki z Zielonej Góry podbijają świat

Trojanowska wygłosi referat pt. „Perspektywy energetyki jądrowej w Polsce”. Napisała także artykuł do "Gazety Lubuskiej", który ukaże się 18 listopada w specjalnej wkładce konferencyjnej. „Energetyka jądrowa nie konkuruje z innymi technologiami, ani z węglem czy odnawialnymi źródłami energii" – pisze Trojanowska. "Ona tworzy, wraz z innymi źródłami, zdywersyfikowany mix paliwowy konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.”

Patronat honorowy nad konferencją objęli w tym roku Ministerstwo Gospodarki, Premier Landu Brandenburgia Matthias Platzeck, Marszałek Woj. Lubuskiego Elżbieta Polak oraz dwa euroregiony, zlokalizowane na terenie Lubuskiego, Brandenburgii i Saksonii: Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr i Pro-Europa Viadrina.

Czytaj też: Słubice. Ciepłownia zmieni właściciela

Temat energetyki atomowej i krajowego bezpieczeństwa energetycznego nie zdominuje jednak tegorocznej polsko-niemieckiej konferencji, która po raz ósmy odbywa się na PWSZ w Sulechowie. Odrębny panel tematów będzie w tym roku poświęcony odnawialnym źródłom energii, a konkretnie problemom z podłączeniem tych źródeł do sieci elektroenergetycznych. Opowiedzą o nich przedstawiciele niemieckiej firmy E.ON edis AG. Oprócz tego, spora dawka praktycznej wiedzy będzie adresowana do samorządowców. Chodzi o kogenerację, czyli skojarzoną produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Odbywa się to na razie w trzech blokach gazowo-parowych, w elektrociepłowniach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. oraz w Kostrzynie przy fabryce Arctic Paper. Ta sama energia, która w ciepłowniach większości lubuskich gmin jest wykorzystywana tylko do ogrzewania, może jednocześnie posłużyć do produkcji prądu. Zyskuje na tym firma komunalna, która zarabia na sprzedaży prądu i zyskuje środowisko, bo ten sam surowiec jest w dwójnasób eksploatowany i nic się nie marnuje. Zyskują także mieszkańcy i ich portfele, bo w ten sposób mogą być łagodzone podwyżki cen energii, wynikające z coraz droższych surowców: ropy, gazu i węgla. Czy możliwa jest układów kogeneracyjnych w ciepłowniach na terenie woj. lubuskiego? – o tym będzie mówił w referacie były prezes Polskiej Grupy Energetycznej, a obecnie prezes firmy Inven Group z Warszawy Paweł Urbański.

Udział w konferencji co roku bierze ok. setka gości i uczestników z zachodniej Polski, Śląska, Pomorza, Brandenburgii, Saksonii i Berlina. Organizatorem jest Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska.

W piątek 18 listopada z "Gazetą Lubuską" ukaże się specjalny dodatek na temat konferencji.

Czytaj też:Polska Miedź planuje elektrownię atomową

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska