Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska dolina wodorowa? Jest taki pomysł, możliwy do realizacji!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Czy w Lubuskiem powstaną elektrownie wodorowe?
Czy w Lubuskiem powstaną elektrownie wodorowe? Archiwum GL, Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny
Prąd z wodoru jest przyszłością! To jedno z bardzo obiecujących, odnawialnych źródeł energii, badanych w bogatych krajach Europy, w USA, a także w Japonii. Również w naszym rejonie, między innymi w rejonie Żagania i Żar są plany budowy takich nowoczesnych elektrowni.

Zobaczcie film o powiatowym klastrze energii w Żaganiu

od 12 lat

Energetyka wodorowa jest bardzo obiecującą gałęzią energetyki odnawialnej. Jest badana przez bogate kraje Europy, USA i Japonii. Takie elektrownie mogą powstać również w Lubuskiem
W tej sprawie marszałek Marcin Jabłoński rozmawiał z przedstawicielami stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa.
Dr Andrzej Węgrzyn i Michał Kosela zaprezentowali koncepcję Odrzańskiej Doliny Wodorowej. Jej celem jest m.in. stworzenie elektrowni wodorowo-biometanowej i magazynu energii na terenie województwa lubuskiego. Dr Andrzej Węgrzyn wskazywał, że region jest dobrą lokalizacją takiej inwestycji ze względu na niewielką gęstość zaludnienia, a dzięki temu ma przestrzeń do magazynowania energii.

Lubuskie huby wodorowe

W ramach projektu takie huby miałyby powstać w naszych rejonach

  • Milicki Hub Wodorowy (m.in. farma wiatrowa 50 MW, farma fotowoltaiczna 50 MW, magazyny 500 MWh, system IT do zarządzania energią),
  • Żarsko-Żagański Hub Wodorowy (elementy podobne jak w przypadku Milickiego Hubu Wodorowego)
  • Żagańska Elektrownia Wodorowo-Biometanowa (m.in. produkcja energii w profilu przemysłowym 1 TWh/120 MW, magazyny wodoru 40 GWh/1200 ton, biometanownia 12 mln m3 /120 GWh/13MW)
  • Lubuskie Elektrownie Wodorowe (oparte na kawernowych magazynach energii; możliwości bilansowania całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego lub przygranicznych landów niemieckich ma projekt Gubin z 25 kawernami o pojemności wodoru ponad 100 tys. ton (4 TWh).

Koncepcja zakłada także dekarbonizację (odejście od energetyki opartej na węglu) i wpisanie się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu.
W trakcie spotkania członkowie stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa poprosili marszałka województwa o patronat i udział w międzynarodowej konferencji nt. magazynów energii. Wydarzenie jest planowane na jesień 2024 r. Organizatorzy chcą, aby odbyło się ono w Zielonej Górze. Marszałek Marcin Jabłoński wyraził zainteresowanie tym tematem. – Chcemy być ekologicznym regionem, z nowoczesnymi technologiami – zapewnił.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska