Energia z natury

Materiał informacyjny H2 Energy
Globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne stanowią kluczowe wyzwania dla naszej planety oraz naszego dobrostanu. Konieczność ograniczenia wzrostu poziomu dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze — to nie tylko slogan ekologów. To działanie, które bezdyskusyjnie i niezwłocznie musi zostać podjęte po to, aby zapobiec dalszym skrajnym zmianom klimatycznym, ochronić naszą planetę oraz zapewnić zdrową i stabilną przyszłość dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi jest niezaprzeczalny. Zwiększa ono znacząco ryzyko wystąpienia szeregu chorób układu oddechowego, w tym astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz różnych infekcji dróg oddechowych. Dlatego ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zmniejszenie emisji CO2 to nie tylko kwestia ochrony środowiska naturalnego; ma to także ogromny wpływ na poprawę jakości życia i zdrowia całego społeczeństwa.

Podwyższony poziom CO2 w powietrzu może wpływać na funkcjonowanie mózgu, powodując obniżoną koncentrację, redukcję zdolności poznawczych i reakcji psychomotorycznych oraz zakłócenia snu. Badania nad tym zjawiskiem prowadzi m.in. dr Mark Mendell z University of California w Berkeley czy dr Usha Satish, profesorka na Wydziale Psychiatrii SUNY Upstate Medical University w Syracuse.

Zmiany klimatyczne mogą także wpłynąć na plony rolnicze i dostępność żywności. Susze, ekstremalne temperatury i zmienne opady mogą prowadzić do niedoboru żywności i wzrostu cen.

Niezwykle istotne jest, aby podejmować środki zaradcze na poziomie globalnym i lokalnym, inwestując w zrównoważone, odnawialne źródła energii, poprawiając efektywność energetyczną budynków oraz kształtując świadomość społeczną pod kątem wpływu zmian klimatycznych na zdrowie ludzi. W ten sposób możemy nie tylko zmniejszyć negatywny wpływ gospodarki na ekosystem, ale także zadbać o zdrowie przyszłych pokoleń i zapewnić długotrwałą stabilność naszej planety.

Energia wodorowa to szansa na zmianę

Eksperci zwracają uwagę, że jakość życia ludzi w Polsce zależy od tego, jak szybko będziemy działać. Aby zapobiec wzrostowi poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, niezbędne jest przekształcenie tradycyjnego sposobu wytwarzania i wykorzystania energii. Doskonałym rozwiązaniem dla tych segmentów gospodarki, w których trudno osiągnąć redukcję emisji w drodze elektryfikacji, jest energia wodorowa. To jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań, które może skutecznie zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Doktor habilitowany inżynier Stanisław Tokarski, Pełnomocnik Dyrektora Centrum Energetyki, zajmuje jednoznaczne stanowisko w tej sprawie:

— W przyszłości wodór znajdzie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, takich jak transport, przemysł stalowy, cementowy i chemiczny, energetyka, a także nawozów dla rolnictwa

— i dodaje:

— Uważam, że ważne jest, aby ludzie byli świadomi różnych aspektów i zagadnień związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru. Istnieją pewne kwestie techniczne i naukowe, które mogą być trudne do zrozumienia dla przeciętnego człowieka. Dlatego warto jest je przedstawiać w sposób przystępny i zrozumiały, tak aby każdy mógł je lepiej zrozumieć.

Co daje energia wodorowa?

Wodór może być produkowany z odnawialnych źródeł energii, takich jak generowane przez słońce i wiatr, co pozwala na produkcję energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Wyprodukowany wodór może być wykorzystywany jako nośnik energii do napędu pojazdów, dzięki czemu mamy szansę wkroczyć w erę samochodów, autobusów i innych środków transportu, które nie emitują CO2 podczas eksploatacji. Znajdzie również zastosowanie w przemyśle, co może pomóc w ograniczeniu emisji przemysłowych.

Wodór może też służyć do magazynowania nadmiaru energii z tych odnawialnych źródeł, które są niestabilne, sezonowe lub nieprzewidywalne. Produkcja zielonego wodoru tworzy też możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarki w oparciu o odnawialne źródła energii: generuje powstawanie nowych miejsc pracy i bezemisyjnego przemysłu.

Sukces energii wodorowej zależy od kilku czynników, takich jak: efektywność produkcji wodoru, rozbudowa infrastruktury wodorowej, koszty produkcji i konkurencyjność w stosunku do innych źródeł energii. Warto podkreślić, że wdrażanie energii wodorowej to proces wymagający inwestycji i zaawansowanej technologii. W ciągu najbliższych lat zielony wodór może odegrać istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i poprawie jakości powietrza, szczególnie w sektorach, które są trudne do elektryfikacji.

Jak powstaje zielony wodór?

Energia wodorowa powstaje poprzez elektrolizę wody, czyli proces rozkładania jej na wodór i tlen przy udziale energii, pozyskiwanej z OZE. Ten proces nie generuje emisji CO2 ani innych zanieczyszczeń atmosferycznych; w jego wyniku powstaje jedynie czysty zielony wodór oraz tlen. Wykorzystanie energii słonecznej jako źródła zasilania sprawia, że produkcja wodoru jest niemal obojętna dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii.

— W Europie zdobywamy doświadczenie w budowie dużych obiektów produkujących zielony wodór. Te technologie są dobrze znane i opanowane. W procesie produkcji nie pojawiają się żadne szkodliwe substancje. Nie przewidujemy ryzyka, które mogłoby wpłynąć na środowisko zewnętrzne

— mówi dr hab. inż. Stanisław Tokarski i dodaje:

— Kluczowym aspektem jest magazynowanie wodoru. Ze względu na jego właściwości, wodór musi być przechowywany pod wysokim ciśnieniem w specjalnych zbiornikach. Aby zapewnić bezpieczeństwo, stosujemy najnowsze technologie i procedury związane z przechowywaniem gazów pod wysokim ciśnieniem. Wszystkie nasze zbiorniki i urządzenia przechodzą rygorystyczne testy i będą regularnie kontrolowane.

Inwestycja w rozwój technologii wodorowych oraz promowanie ich szerokiego zastosowania w gospodarce to naturalna konsekwencja osiągnięć nauki i techniki.

— W technologii wodorowej można wyróżnić dwie główne kategorie innowacji. Pierwsza dotyczy produkcji zielonego wodoru, gdzie kluczowe są elektrolizery o wysokiej elastyczności. Dzięki nim, energia z źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, może być efektywnie przekształcana w wodór. Druga kategoria to zastosowanie wodoru w różnych sektorach przemysłu. Na przykład, istnieją projekty związane z produkcją stali bez wykorzystania koksu, gdzie wodór służy do redukcji tlenku żelaza. Inne zastosowania to produkcja nawozów bez emisji CO2 czy transport publiczny oparty na ogniwach paliwowych wodorowych. W zasadzie każdy sektor gospodarki powinien rozważyć, jak wodór może pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla

— przekonuje dr hab. inż. Stanisław Tokarski.

Polska czysta energia

Polska, podobnie jak wiele innych rozwiniętych gospodarek, stoi przed koniecznością transformacji sektora energetycznego w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z kluczowych narzędzi jest Polska Strategia Wodorowa, która stanowi istotny krok w budowie gospodarki opartej na zielonym wodorze. Zgodnie z przyjętymi założeniami zielony niskoemisyjny wodór, produkowany w procesie wykorzystującym OZE i pełniący równocześnie rolę magazynu ekologicznie wytwarzanej energii, może odegrać istotną rolę w procesie osiągania neutralności klimatycznej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że:

— Realizacja celów Polskiej Strategii Wodorowej przyczyni się do przyspieszenia procesu dekarbonizacji najbardziej energochłonnych sektorów (jak produkcja energii czy transport). Jej zapasy pozwolą na ekologiczne wytwarzanie wodoru na skalę przemysłową oraz stopniowe dążenie do budowy w Polsce zeroemisyjnej gospodarki.

Wynika z tego, że wdrożenie strategii wodorowej w Polsce to nie tylko naturalny kierunek rozwoju energetyki, ale także nasz obowiązek obywatelski i powinność.

Projekt w Laskach Lubuskich

Wytwarzanie czystej energii wodorowej w Laskach Lubuskich budzi kontrowersje i obawy ze strony mieszkańców. Warto jednak zwrócić uwagę, że projekt ten niesie ze sobą potencjał rozwoju oraz korzyści ekonomiczne, które wpłyną pozytywnie zarówno na lokalnych mieszkańców, jak i całą Górzycę. Zapytaliśmy o to Prezesa Zarządu H2 Energy, Artura Palucha, planującego podjęcie się tego niełatwego zadania:

— Rozumiemy obawy i wątpliwości niektórych mieszkańców wsi Laski Lubuskie wobec tego projektu. Jednak kluczowe jest oparcie ich na rzetelnych informacjach. Spotkania z mieszkańcami i dialog z nimi pozwalają wyjaśnić wszelkie niejasności oraz ukazać korzyści, jakie może przynieść projekt zarówno lokalnej społeczności, jak i całemu krajowi

— odpowiada Artur Paluch

Artur Paluch wyjaśnił także istotną kwestię poboru wody do produkcji wodoru:

— Instalacja zasilana będzie wodą pochodzącą z Odry. W tym celu planowana jest budowa instalacji poboru wody oraz rurociąg, dostarczający wodę bezpośrednio do instalacji. Produkcja z pewnością nie będzie zasilana wodami gruntowymi czy ze studni głębinowych. Dodatkowo rozważana jest budowa wodociągów i wykorzystanie do produkcji wodoru, wody pochodzącej z pobliskich oczyszczalni ścieków.

Inwestor dodaje, że na terenie inwestycji nie jest planowana produkcja amoniaku.

Najważniejsi są ludzie

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej to nie tylko technologiczne wyzwanie, ale także sprawa społeczna. Zrozumienie korzyści ekonomicznych, jak nowe miejsca pracy oraz szansa na zrównoważony rozwój, jest niezwykle istotne dla osiągnięcia szerokiego konsensusu.

Komunikacja z mieszkańcami oraz lokalną społecznością jest kluczowym elementem budowania wsparcia dla tego przyszłościowego, globalnego projektu. Artur Paluch, będący także prezesem Westy, zajmującej się od wielu lat inwestycjami deweloperskimi, odniósł się również do podnoszonej przez mieszkańców kwestii wartości pobliskich gruntów.

— Pragnę podkreślić, że realizacja tego typu inwestycji zawsze wpływa na znaczący wzrost wartości nieruchomości położonych w pobliżu

— i dodaje:

— Jesteśmy zainteresowani maksymalną transparentnością procesu, ponieważ leży nam na sercu współpraca z mieszkańcami Lasek. W czasie spotkań z mieszkańcami i radnymi wyjaśnialiśmy wszelkie wątpliwości. Chętnie będziemy kontynuować ten dialog, to dla nas bardzo ważne.

W dialogu społecznym jest konieczne, by odróżniać fakty od nieprawdziwych informacji, które mogą wywoływać obawy. Kwestie dotyczące dostępu do wody czy przeznaczenia wodoru są starannie analizowane i odpowiednio zarządzane, mając na uwadze dobro zarówno lokalnej społeczności, jak i kraju.

Energia z Lasek Lubuskich dla Polski

Zielony wodór, wyprodukowany przez spółkę H2 Energy trafiać będzie na rodzimy rynek. Projekt zakłada dostawy wytwarzanego produkowanego wodoru w całości na potrzeby odbiorców z Polski. W tym celu podpisano porozumienie z jednym z największych odbiorców wodoru w naszym kraju.

Dzięki energii wodorowej można ograniczyć emisyjność rodzimych firm produkcyjnych. Dlaczego jest to istotne? Dążenie do produkcji niskoemisyjnej jest ważne z perspektywy inwestorów, konsumentów i firm, które coraz częściej uwzględniają czynniki zrównoważonego rozwoju przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zakupowych. Firmy dążące do dostarczania niskoemisyjnych produktów są bardziej konkurencyjne na rynku, bardziej atrakcyjne dla inwestorów i bardziej odpowiedzialne społecznie, co ma pozytywny wpływ na ich wizerunek i długoterminowy sukces.

ESG a zrównoważony rozwój polskiej gospodarki

Standaryzacja ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny) dotyka obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Idea ta zakłada, że przedsiębiorstwo nie powinno troszczyć się tylko i wyłącznie o zysk. Biznes powinien przynosić szeroko pojęte korzyści wszystkim interesariuszom, społecznościom lokalnym i środowisku. Tylko w ten sposób firma zapewnia sobie i otoczeniu, w którym się znajduje, zrównoważony rozwój i stabilizację. To wszystko jest wynikiem postępującej ewolucji rynku kapitałowego.

W kontekście regulacji ESG powstała m.in. koncepcja produktu niskoemisyjnego. Termin ten odnosi się do produktów lub usług, które zostały zoptymalizowane pod kątem minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz spełniają określone kryteria zrównoważonego rozwoju. Odnawialne źródła energii to naturalny element tego nowoczesnego podejścia do produkcji dóbr.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w całej Unii Europejskiej, produkt zostanie uznany za niskoemisyjny, jeśli w procesie jego produkcji nie emituje się dwutlenku węgla, a w trakcie transportu do ostatecznego odbiorcy emisja zostaje ograniczona lub wyeliminowana. Dlatego transport drogowy (kołowy) charakteryzujący się wysokim śladem węglowym nie jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku przewozu zielonego wodoru.

W Laskach Lubuskich projekt zakłada wykorzystanie istniejącej linii kolejowej nr 273, tzw. Nadodrzanki. Jest to jedna z głównych linii towarowych w Polsce.

Podsumowanie

Polska Strategia Wodorowa to zarówno rewolucyjne zmiany w energetyce, jak i szansa na rozwój i wzrost wartości całego regionu. Otwarcie na współpracę, budowanie dialogu i zrozumienie ze strony społeczności to klucz do sukcesu w tym ambitnym przedsięwzięciu, którego potencjał może przełożyć się na szybsze osiągnięcie celów klimatycznych oraz przyniesienie trwałych korzyści dla Polski i jej mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska