Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energooszczędny dom zmniejszy nasze rachunki

(mb)
- Planuję budowę domu i zastanawiam się, czy montaż pompy ciepła jest opłacalny? - pyta Stanisław J. z Gorzowa.

Decyzję o instalacji pompy ciepła powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Odpowiedniego zaprojektowania wymaga bowiem cała instalacja grzewcza.

Pompa ciepła należy do niskotemperaturowych źródeł ciepła, więc najkorzystniejszym rozwiązaniem pozostaje wówczas ogrzewanie podłogowe lub nawiew. Kaloryferów w zasadzie się nie stosuje, gdyż musiałyby one być potężne. To dobre rozwiązanie dla osób budujących dom, trudniejsze jednak do zrealizowania w istniejącym już budynku. Wówczas instalacja pompy ciepła wiązać się będzie z kuciem ścian i przebudową całej instalacji grzewczej.

Wysoki koszt

- Z naszych doświadczeń wynika, że pompa ciepła nadal nie jest rozwiązaniem zbyt popularnym. Wielu inwestorów obawia się trudności związanych z pompą ciepła, jak np. tego, że zakopane w ziemi rurki z czynnikiem zostaną uszkodzone, a zlokalizowanie usterki okaże się bardzo trudne - mówi Sławomir Chmura, menadżera budowy w firmie ES Polska.

- Dlatego bardzo ważny jest dobór solidnego wykonawcy, oraz przestrzeganie zasad eksploatacji urządzenia.

Nad zakopaną w ogródku częścią pompy ciepła nie możemy np. posadzić drzewa ani postawić altanki. Teren ten nadaje się praktycznie wyłącznie na trawnik. Wiele osób zniechęca również koszt instalacji tego urządzenia - a to niekiedy nawet 60-80 tys. zł, o które droższa będzie budowa domu.

Dobry projekt

Potwierdza się zatem mądrość ludowa, że najwięcej mogą zaoszczędzić ci, których na to stać. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją tańsze rozwiązania zmniejszające zużycie energii.

Dobrze zbudowane i ocieplone energooszczędne domy potrafią zużywać 40-70 kWh na metr kwadratowy w skali roku. To o prawie połowę mniej niż typowy, gorzej wykończony dom w Polsce.

- Pompę ciepła polecałbym wszystkim tym inwestorom, którzy mogą na budowę domu przeznaczyć większą sumę pieniędzy. Na pewno warto wówczas pomyśleć o kompleksowym energooszczędnym projekcie, zawierającym rekuperatory, izolację termiczną, paraizolację, właściwie zaprojektowane systemy: grzewczy i wentylacyjny - mówi S. Chmura.

- Punktem wyjścia musi być jednak projekt architektoniczny, zarówno odpowiednia konstrukcja i bryła budynku, jak i rzetelny projekt wykonawczy, dostosowujący początkowe założenia projektowe do indywidualnych warunków działki budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska