Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywe zwolnienia lekarskie. W Lubuskiem cofnięto świadczenia na niemal 200 tys. zł tylko w ostatnim kwartale ub. r. Po co nam lewe L4?

OPRAC.:
Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Czy L4 stało się przepustką do leniuchowania?
Czy L4 stało się przepustką do leniuchowania? Pexels
Wyniki badania przeprowadzonego przez LiveCareer rzucają nowe światło na problem oszustw związanych ze zwolnieniami lekarskimi. Czy Polacy wykorzystują zwolnienia zgodnie z ich przeznaczeniem? Czy L4 stało się przepustką do leniuchowania? Jak to wygląda w województwie lubuskim? Wyniki zaskakują.

Szacuje się, że nawet 36% zwolnień lekarskich, które poddano kontroli, było wykorzystanych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Po co więc bierzemy zwolnienie chorobowe?

Po co nam L4?

Badanie przeprowadzone w 2024 r. przez LiveCareer Polska obejmowało ponad 1400 respondentów i wykazało, że prawie co trzeci Polak był na sfałszowanym zwolnieniu lekarskim. Jest to spowodowane lenistwem? Analiza danych wskazuje na bardziej złożoną sytuację. Przyczyny sięgania po lewe zwolnienia lekarskie obejmują głównie zmęczenie — potrzebę odpoczynku, problemy rodzinne, stres związany z obowiązkami w pracy, a także napięcia w relacjach zawodowych.

Fałszywe zwolnienie. Co za to grozi?

Konsekwencje korzystania z lewych L4 mogą być poważne. Badanie wykazało, że 61% osób, które zostały przyłapane na oszustwie, straciło pracę, z czego 30% zostało zwolnionych dyscyplinarnie. Nie wszystkich jednak uda się skontrolować, tylko 15% respondentów, którzy korzystali z takich świadczeń, poniosło jakiekolwiek konsekwencje.

Dlaczego to takie łatwe?

Prawie 70% badanej grupy informuje, że ich nieobecność trwała nie dłużej niż tydzień, a 43% ankietowanych, którzy poszli na L4 mimo dobrego stanu zdrowia, przyznaje, że w tym celu symulowało chorobę przed lekarzem. Tu pojawia się pytanie, czy ułatwiły to teleporady? Jak się jednak okazuje, trzy z czterech fałszywych zwolnień wystawiono pacjentom po tradycyjnej wizycie u lekarza w przychodni, a tylko 25% w trakcie wizyty online.

Lubuszanie pod kontrolą

Jak informuje Agata Muchowska regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. Lubuskiego, zakres kontroli przeprowadzanych przez ZUS obejmuje dwa kluczowe aspekty. Mają one na celu zapewnienie rzetelności i uczciwości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich.

Pierwszym z nich jest kontrola czasowej niezdolności do pracy, podczas której lekarze orzecznicy dokonują weryfikacji czy osoby korzystające ze zwolnienia lekarskiego rzeczywiście są nadal chore i niezdolne do pracy. Dane za ostatni kwartał 2023 roku ukazują, że oddziały ZUS w województwie lubuskim przeprowadziły około 1500 takich kontroli, z czego 800 miało miejsce w Zielonej Górze, a 700 w Gorzowie Wielkopolskim. W wyniku tych kontroli zakwestionowano łącznie 124 zaświadczenia, przy czym 47 przypadków miało miejsce w Zielonej Górze, a 77 w Gorzowie Wielkopolskim. Kwota cofniętych zasiłków wyniosła ponad 111 tysięcy złotych, z czego 68 tysięcy przypadało na Gorzów Wielkopolski, a 43 tysiące na Zieloną Górę.

Fałszywe zwolnienia — statystyki w Lubuskiem

Drugi rodzaj sprawdza, czy osoby korzystające ze zwolnienia lekarskiego stosują się do zaleceń lekarza i wykorzystują je zgodnie z ich przeznaczeniem. W ostatnim kwartale 2023 roku, lubuskie oddziały ZUS przeprowadziły około 900 takich kontroli, z czego 420 miało miejsce w Gorzowie Wielkopolskim, a 480 w Zielonej Górze. W wyniku tych kontroli zakwestionowano łącznie 68 zaświadczeń, z czego 42 przypadki dotyczyły Gorzowa Wielkopolskiego, a 26 Zielonej Góry. Kwota cofniętych zasiłków wyniosła ponad 81 tysięcy złotych, z czego 41 tysięcy przypadało na Gorzów Wielkopolski, a 40 tysięcy na Zieloną Górę.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska