Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal „Abyśmy byli jedno” odbędzie się już 18 raz. Idea bez zmian!

Alicja Kucharska
Alicja Kucharska
Już 12 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Abyśmy byli jedno” – przedsięwzięcie znane nie tylko lokalnej, ale także zagranicznej społeczności. W tym roku zostanie zorganizowane po raz osiemnasty.

Już 12 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Abyśmy byli jedno” – przedsięwzięcie znane nie tylko lokalnej, ale także zagranicznej społeczności. W tym roku zostanie zorganizowane po raz osiemnasty.

Festiwalowe hasło „Abyśmy byli jedno” zaczerpnięte jest z pisma świętego. Zgodnie z nim, najważniejszą ideą jest stworzenie jedności, wspólnoty społecznej, kulturowej oraz religijnej. – Festiwal to pomysł poprzedniego księdza kanonika, który miał podejście ekumeniczne. Pragnął, by Europa się połączyła. Obecnie hasło „Abyśmy byli jedno” odczytujemy jako stworzenie jedności lokalnej, która pozwala nam zorganizować festiwal, będący ogromnym wyzwaniem logistycznym – wyjaśnił ks. proboszcz Andrzej Oczachowski.

Przygotowania trwają od roku. Nad festiwalem pracuje około dwudziestoosobowa grupa. W organizację włącza się także młodzież. – W ramach przygotowań do bierzmowania młode osoby muszą wypełnić aspekt społeczny – dodał ks. proboszcz.

Podczas XVIII edycji festiwalu wystąpią lokalne gwiazdy. Nie zabraknie też artystów z pobliskich regionów. Festiwal rozpocznie się w południe mszą świętą. O oprawę muzyczną zatroszczą się chóry: Adoramus oraz Cantabile. Po mszy św. zebrani przemaszerują do amfiteatru w asyście orkiestry dętej z Drezdenka, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu. Następnie zaprezentują się m. in. zespoły dziecięce Trans z Międzyrzecza, kapela Winne Grona z Zielonej Góry, Chór Ensemble Musici Berlin i też lokalni artyści: Och z Łagowa, chór Łagowianki oraz solista i lokalny talent – Sebastian Popiel. Gwiazda wieczoru – Krystyna Giżowska - pojawi się na scenie o godz. 20.30.

Jerzy Jarosz w organizację festiwalu włącza się od samego początku. Nie pomagał jedynie przy pierwszej edycji przedsięwzięcia. Jak zaznacza, do działania zachęca pozytywny odbiór środowiska, słuchaczy, przyjezdnych zagranicznych gości i turystów. – Piękna muzyka w pięknym otoczeniu. Festiwal „Abyśmy byli jedno” wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Łagowa i można powiedzieć, że Łagów to mała stolica kulturalna – mówi J. Jarosz.

Organizacja festiwalu pochłonie ok. 40 tysięcy złotych. – Jestem wdzięczny za to, że mieszkańcy tak prężnie działają i są zaangażowani w organizację. „Abyśmy byli jedno” to festiwal integrujący mieszkańców całej gminy, który ściąga zagranicznych gości - podkreślił wójt Czesław Kalbarczyk.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny odbywa się w Łagowie od 18 lat. Inicjatorem był, nieżyjący już, ksiądz Norbert Nowak. Jego zdaniem muzyka łączyła ludzi, stąd pomysł, by przedsięwzięcie miało wymiar międzynarodowy. W tym roku organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka oraz Urząd Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska