Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy przyjazne rodzicom nagrodzone

Alicja Bogiel [email protected]
Takie statuetki i... prestiż otrzymują wyróżnione firmy
Takie statuetki i... prestiż otrzymują wyróżnione firmy
Dodatkowy płatny urlop dla rodziców i możliwość stopniowego powrotu z urlopu macierzyńskiego do pracy – to przykłady rozwiązań prorodzinnych, które zostały nagrodzone w 5. edycji plebiscytu "Firma przyjazna mamie”.

- W tegorocznej edycji plebiscytu "Firma przyjazna mamie”, organizowanego przez "Dziecko” i "Poradnik Domowy”, nagrody otrzymały: Danone sp. z o.o., Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz biuro rachunkowe Lex Bufiks, wyróżniona została również firma Mars Polska - informuje Agata Szybieniecka z biura prasowego konkursu.

Laureaci konkursu zaproponowali swoim pracownikom prorodzinne rozwiązania, wykraczające poza obowiązki wpisane do Kodeksu Pracy i potrafili stworzyć atmosferę sprzyjającą macierzyństwu. Co to były za rozwiązania? Firmy oferowały m.in. dodatkowe dni płatnego urlopu dla mam i dodatkowy urlop dla świeżo upieczonych ojców, możliwość stopniowego powrotu kobiety do pracy z urlopu macierzyńskiego oraz pracy w domu, a także specjalne pakiety opieki medycznej w placówkach niepublicznych.

Danone sp. z o.o zaproponował pracownikom:

Każda mama otrzymuje dodatkowe 30 dni płatnego urlopu do wykorzystania w ciągu roku od urodzenia dziecka. Przez 2 miesiące po powrocie z urlopu może pracować 6 godzin dziennie, otrzymując wynagrodzenie za 8 godzinny dzień pracy. Wszystkie mamy (nawet te, które mają umowy na czas określony) są chronione przed zwolnieniem przez 6 miesięcy od powrotu z urlopu macierzyńskiego. Mogą też pracować w domu (firma zapewnia im służbowy laptop i telefon) i ustalić z przełożonym własne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Ojcowie otrzymują dodatkowy dzień urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Mogą go wykorzystać w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia malucha.

Wszystkie pracownice mają zagwarantowany poród rodzinny w placówce Medicover. Dzieci pracowników (od 2 do 24 m.ż.) mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Z tytułu urodzenia dziecka młodzi rodzice otrzymują bony do sklepów Smyk.

W Warszawie i w Bieruniu jest pokój dla mam karmiących. Poza tym firma zapewnia paczki świąteczne dla dzieci do 16 r.ż., dofinansowanie wypoczynku pracowników oraz organizuje pikniki firmowe, dni otwarte dla pracowników i ich rodzin.

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pomaga tak pracownikom: od początku 2009 roku obowiązuje program, który gwarantuje zarówno mamom jak i ojcom 30 dni kalendarzowych dodatkowego urlopu do wykorzystania w ciągu roku od urodzenia lub przysposobienia dziecka, 1.000 zł z tytułu urodzenia dziecka, możliwość pracy z domu przez jeden dzień w tygodniu (dla wychowujących dzieci do lat 2), jeśli charakter pracy to umożliwia. Pracownicy mogą także dostosować godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy do obowiązków rodzicielskich) i korzystać z opieki medycznej w prywatnej przychodni.

Firma jest zaangażowana w działania na rzecz lokalnej społeczności, organizuje konkursy dotyczące ekologicznych rozwiązań, jest fundatorem 30 placów zabaw w Trójmieście, wydała dwie edukacyjne książeczki dla dzieci.

Biuro rachunkowe z Włoszczowej Lex Bufiks ma następujące ułatwienia:

Szefowa biura jest mamą dwójki dzieci i zapewnia swoim pracownicom maksymalne wsparcie, przekonując, że można umówić się na takie rozwiązanie, żeby zarówno pracodawca i pracownica byli zadowoleni. Mamy mają możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin, możliwość pracy w domu (założone specjalne łącze z dostępem do danych). Dzieci bywają w firmie, a mamy karmiące mają do dyspozycji miejsce, w którym mogą odciągać pokarm. Firma prowadzi społeczną działalność promującą aktywne macierzyństwo (wydała np. kalendarz z hasłem "Odpowiedzialna i zorganizowana - to pracująca mama").

Nagrody w konkursie przyznała specjalnie powołana Kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk. Zasiadają w niej: Irena Kotowska, Kierownik Zakładu Demografii SGH, Sylwia Chutnik, Prezeska Fundacji MaMa, Dorota Zawadzka, psycholożka, Anna Otffinowska, Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, Dorota Zabrodzka, redaktor naczelna "Poradnika Domowego”, Justyna Dąbrowska, redaktor naczelna "Dziecka”, Ilona Szajkowska, wydawca pism kobiecych Agory oraz Anna Wieczorek, dyrektor marketingu czasopism Agory.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska