Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Gospodarcze w Gorzowie. Po list z urzędu nie będziemy już biegać na pocztę

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W forum gospodarczym wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstw i agencji rządowych.
W forum gospodarczym wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstw i agencji rządowych. Jarosław Miłkowski
Jeszcze w tym roku ma wejść ustawa o doręczeniach elektronicznych, a strefy ekonomiczne mają być jeszcze większe. Przedstawiciele ministerstw mówili o tym w czwartek 17 lutego podczas gorzowskiego Forum Gospodarczego „Silna Polska, Silną Gospodarką”.

- Silna gospodarka to klucz do suwerenności, a tej nie zbudujemy bez wzmacniania polskiego kapitału i bez nowego impulsu innowacyjnego - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Za pośrednictwem przekazu wideo był gościem specjalnym odbywającego się w filharmonii Forum Gospodarczego „Silna Polska, Silną Gospodarką. Kompas dla przedsiębiorstw Polski zachodniej”.
Na forum przybyło ponad 400 samorządowców i przedsiębiorców z Lubuskiego, a także Zachodniopomorskiego, Wielkopolskiego czy też Pomorskiego. Forum było pierwszym tak dużym wydarzeniem gospodarczym w historii Gorzowa i Ziemi Lubuskiej. Zostało zorganizowane przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, która w tym roku obchodzi 25-lecie, a na jej terenie jest już prawie 200 firm!

- Przez wiele lat pokutowało w Polsce myślenie, że wystarczy kapitał zaimportować, a wraz z kapitałem przyjdą miejsca pracy i dobrobyt. To prawda, ale tylko w połowie. Ten model rozwojowy pozwala grać tylko na średnim poziomie, a przecież chcemy zdecydowanie więcej. Dlatego liczę, że Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ale także inne strefy coraz bardziej będą przekształcać się w huby innowacyjności i stwarzać coraz lepszy eko-system, zwłaszcza dla polskich firm, również dla tych małych i średnich - dodawał premier Morawiecki.

- Cała Polska jest jedną wielką strefą ekonomiczną - mówił z uśmiechem Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii. Zapowiadał, że Polska chce strefy rozwijać i przyciągać jeszcze więcej firm: - Niech się samorządowcy nie zdziwią, gdy zapukają do nich przedstawiciele stref i zapytają, czy mają tereny inwestycyjne, a do tego uzbrojone - mówił G. Piechowiak. - Chcemy pomóc samorządom uzbroić tereny, bo firmy chcą inwestować, ale pytają o możliwość stosowania zielonej energii.
A w Polsce jest właśnie boom na odnawialne źródła energii. Od stycznia 2020 do grudnia 2021 moc instalacji wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce wzrosła z 1,7 do 7,7 gigawatów, a moc z instalacji wiatrowych wzrosła z 5,9 do 7,1 GW.
- Chcemy, by w Polsce produkowane były wszystkie elementy do produkcji fotowoltaiki - mówił z kolei Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Przedstawiciele rządu mówili też o rozwiązaniach, które zainteresują nie tylko przedsiębiorców i samorządowców, ale wszystkich mieszkańców.
Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiadał, że w tym roku ma zostać wprowadzona ustawa o doręczeniach elektronicznych: - Skończy się bieganie na pocztę. Wchodzimy w czas, gdy wszyscy będziemy mieli z urzędnikiem kontakt online. Będziemy mogli w każdym czasie i miejscu odebrać przesyłkę - mówił A. Andruszkiewicz. O tym, że Polacy coraz częściej korzystają z udogodnień elektronicznych, świadczy choćby aplikacja mObywatel, w której znajduje się dowód osobisty czy „paszport covidowy”. Do tej pory ściągnęło ją 7 mln osób.

Czytaj również:
Co zmieniła i zmieni pandemia, czyli Gorzowskie Forum Gospodarcze w czasach koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska