Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Raster

(kid)
Kilka pokoleń uczniów recytowało ,,Bagnet na broń'' choćby i w środku nocy. W 1989 r. Władysław Broniewski zniknął ze szkolnych podręczników.

Galeria Raster

Galeria Raster

To prywatna, powstała pięć lat temu instytucja kultury, zajmująca się promocją młodej sztuki. W XIX wiecznej kamienicy, w centrum Warszawy, oprócz wystaw odbywają się koncerty, spotkania literackie, performance i wykłady. Raster organizuje także wystawy i spotkania poza swoją siedzibą - w innych polskich miastach i za granicą.

Że nie bez śladu, świadczy wystawa młodych artystów, przygotowana przez warszawską galerię Raster, która jutro, o 19.00 zostanie otwarta w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze.
Jej bohater może się wydać wielu czytelnikom dobrze znany. Ale czy na pewno?
Współorganizator skautingu i Związku Strzeleckiego. Legionista. Uczestnik wojny polsko-rosyjskiej, odznaczony Srebrnym Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Przed wojną aresztowany pod zarzutem działalności komunistycznej. Podczas wojny - więzień Łubianki, zatrzymany przez NKWD, później - żołnierz armii Andersa.
Autor ,,Słowa o Stalinie'' (1949 r.). Ale też twórca pięknych liryków i poezji zaangażowanej. Nie na tyle jednak zaangażowany, by podjąć propozycję Bolesława Bieruta i napisać nowy hymn Polski.
Poeta, który służy władzy, ale potrafi jej też odmówić; artysta wynoszony na sztandar i tym samym sztandarem duszony zainspirował twórców projektu pt. ,,Broniewski'', by przyjrzeć się pułapkom wolności sztuki.
Projekt składa się z kilku części: wystawy, filmów i płyty. Na wystawie zobaczymy poświęcone Broniewskiemu lub inspirowane jego osobą i twórczością prace m. in. Michała Budnego, Rafała Bujnowskiego, Oskara Dawickiego, Przemysława Kwieka, Zbigniewa Libery, Zbigniewa Rogalskiego i Wilhelma Sasnala.
Ciekawie zapowiada się pokaz filmów z archiwów TVP i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Znajdzie się wśród nich niedokończony, nigdy dotąd nie prezentowany dokument, jaki Broniewski realizował w latach 50. wspólnie z tragicznie zmarłą córką.
Projekt obejmuje też płytę, na której wiersze poety śpiewają m. in. Marcin Świetlicki ze Starymi Singers, Pidżama Porno, Muniek Staszczyk, Pustki i Paręsłów. Płytę otwiera wiersz ,,Bezrobotny'' w archiwalnym autorskim nagraniu.
Wystawa, wcześniej prezentowana w Warszawie i Berlinie, w Zielonej Górze będzie czynna do 19 lutego. Jej kuratorami są Łukasz Gorczyca i Michał Kaczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska