MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać

(mb)
O tym jaki będzie nasz wymarzony dom w dużej mierze decyduje wykonawca. Jak go znaleźć i jaką należy zawrzeć z nim umowę?

Gdy mamy już działkę i wybraliśmy projekt domu, czas poszukać ekipy budowlanej, która nasze plany właściwie zrealizuje. Pośpiech jest w tym przypadku złym doradcą, więc lepiej rozejrzeć się na rynku odpowiednio wcześniej. Umowę z wykonawcą możemy podpisać już po załatwieniu pozwolenia na budowę.

Gdzie szukać

Jedną z najlepszych metod znalezienia solidnego wykonawcy do skorzystanie z rad znajomych, którzy budowę mają już za sobą. Zdarza się też, że producenci lub sprzedawcy materiałów budowlanych polecają wykonawców, którzy specjalizują się w określonych technologiach.
Osoby, które nie mogą skorzystać z doświadczeń przyjaciół zazwyczaj szukają właściwej firmy w ogłoszeniach prasowych. Jednak reklama nawet w fachowym piśmie nie daje gwarancji, że wykonawca jest solidny. Dlatego lepiej go sprawdzić, obejrzeć inne zrealizowane przez niego domy i porozmawiać z ich właścicielami. Budowlaniec pewny swoich umiejętności z pewnością zachce pochwalić się swoją pracę i poda nam właściwe adresy. Jeżeli nie, lepiej z niego zrezygnować. Nie poleca się wiązania z debiutantami, którzy nie postawili jeszcze żadnego domu. Ci niech zdobywają doświadczenie gdzie indziej.
Na rozmowę z przyszłym naszym partnerem dobrze jest przyjść z jakimś specjalistą od budownictwa. Zadając pytania dotyczące rozwiązań technicznych w naszym przyszłym domu jest w stanie szybko zorientować się, czy ma do czynienia z fachowcem.

Inny zawód

Każdy może prowadzić firmę oferującą usługi budowlane. Dlatego nie należy się dziwić, jeżeli spotkamy wykonawcę, który przyzna że skończył np. studia pedagogiczne. Nie jest to przeszkodą pod warunkiem, że dysponuje zespołem dobrych i doświadczonych pracowników. Wynajęta firma może też powierzać wykonanie poszczególnych robót murarskich lub instalacyjnych podwykonawcom. Odpowiedzialność za całość prac bierze na siebie oczywiście generalny wykonawca, z którym podpisujemy umowę.
Przed podpisaniem tego dokumentu warto jeszcze sprawdzić, czy szef firmy lub któryś z jego ludzi ma uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy. Jeżeli okaże się że nie ma, my sami będziemy musieli znaleźć osobę z tymi uprawnieniami.
Przy wyborze wykonawcy, a są to zazwyczaj małe firmy, można też spytać o sprzęt, jakim dysponuje kandydat. Dobry fachowiec powinien mieć większość niezbędnych narzędzi potrzebnych przy budowie. Brak sprzętu może bowiem przedłużać inwestycję i podrażać ją, chociażby ze względu na konieczność kupna lub pożyczenia niezbędnego sprzętu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska