Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zginęli Męczennicy: w Św. Wojciechu, czy na Winnicy?

(dab)
Pomysłodawcą i współorganizatorem sesji był dr Marceli Tureczek.
Pomysłodawcą i współorganizatorem sesji był dr Marceli Tureczek. Dariusz Brożek
Dzieje Międzyrzecza i okolic były tematem kilkunastu referatów, wygłoszonych w środę podczas sesji naukowej w muzeum w Międzyrzeczu. Dyrektor placówki usiłował rozwikłać zagadkę sprzed ponad tysiąca lat.

Autorami referatów wygłoszonych podczas środowej sesji w muzeum byli historycy i regionaliści. Np. dyrektor tej placówki Andrzej Kirmiel usiłować rozwikłać zagadkę, związaną z lokalizacją pustelni benedyktyńskich mnichów, zamordowanych w listopadzie 1003 r. przez - jak to odnotował jeden z kronikarzy - złaknionych srebra zbójców.

Historycy przypuszczają, że zakonnicy wybudowali swój erem w obecnej wsi Św. Wojciech niedaleko Międzyrzecza. Zdaniem A. Kirmiela, pustelnia mogła się znajdować znacznie bliżej ówczesnego grodu - po drugiej stronie Obry na terenie obecnej Winnicy.

Zakonnicy przeszli do historii jako Pierwsi Męczennicy Polski, choć nazywani są potocznie Braćmi z Międzyrzecza. Są też współpatronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz patronami Międzyrzecza, gdzie znajduje się ich sanktuarium.

Tematem referatu regionalisty Ryszarda Patorskiego były natomiast znaki cechowe międzyrzeckich rzemieślników - tzw. punce konwisarskie, którymi cechowali portrety trumienne oraz tablice inskrypcyjne i herbowe, będące obecnie chlubą międzyrzeckiego muzeum.

Pomysłodawcę i współorganizatorem sesji był mieszkający w Wyszanowie pod Międzyrzeczem dr Marceli Tureczek z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest też autorem i współautorem referatów, wygłoszonych podczas sesji. Pierwszy dotyczy opisów Skwierzyny i kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja na podstawie dokumentów odkrytych w jego wieży w 1934 r. Temat jego drugiego referatu - napisanego wspólnie z Joanną Ziębą - to "Przywracanie pamięci, czy pamięć wybiórcza? Kilka refleksji wokół akcji porządkowania nekropolii ewangelickich na przykładzie cmentarza w Brójcach".

Wszystkie referaty zamieszczono w książce, wydanej w dniu sesji w ramach cyklu "Ziemia Międzyrzecka w przeszłości" przez Stowarzyszenie Regionalistów Środkowe Nadodrze przy finansowym wsparciu władz powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska