MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści namieszają babciom w garnkach!

Aleksandra Gajewska-Ruc, Dorota Lipnicka
Pierwszoklasistów interesuje tematyka żywienia. Chcą dobrze wyglądać, a jednocześnie być zdrowi.
Pierwszoklasistów interesuje tematyka żywienia. Chcą dobrze wyglądać, a jednocześnie być zdrowi. Aleksandra Gajewska-Ruc
Skwierzyna: Uczniowie uczą się jak jeść i gotować zdrowo.

Nastolatkowie z tematem odżywiania spotykają się nie po raz pierwszy. - W naszej szkole dużo się o tym mówi. Organizujemy kiermasze, dni zdrowej żywności, na które każdy przynosi własnoręcznie przygotowane potrawy. Chodzimy także do przedszkoli. Częstujemy dzieci jabłkami, orzechami, opowiadamy im o zasadach żywienia - mówi uczennica Martyna Nonn.
Temat poruszany jest wśród młodzieży nie bez przyczyny. Statystyki alarmują: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a co piąte z nich ma nadwagę. Wie o tym dyrekcja placówki i nie zamierza przymykać oka na ten problem.

- Podczas warsztatów dzieci nie tylko wysłuchają teorii, ale będą też miały okazję wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Kącik kulinarny zostanie u nas na stałe. Młodzież będzie mogła przygotowywać sobie przekąski, bo szkolny sklepik jest zamknięty. Chcemy edukować dzieci i przestrzegać je przed zagrożeniami jakie niesie za sobą nie tylko nadwaga, ale i niewłaściwe odchudzanie, takimi jak anoreksja czy bulimia - mówi dyrektor Danuta Brama.

Porad dietetyka i innych specjalistów od żywienia wysłuchali nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice. W czasach szybkiego życia i szybkiego jedzenia dorośli często sięgają po gotowe potrawy, które nie zawsze są zdrowe. Teraz na straży zdrowej diety będą stały ich pociechy. - Podczas warsztatów dowiedziałam się wielu zaskakujących rzeczy. To co dotychczas wydawało mi się oczywiste, okazało się, że w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Swoją wiedzą podzieliłam się z rodzicami - mówi uczennica, Agata Jasiukiewicz.

Być może niektórzy gimnazjaliści zaskoczą swoje rodziny również umiejętnościami kulinarnymi wyniesionymi z zajęć. Ostatnim etapem projektu jest bowiem wspólne gotowanie.
- Wezmą w nim udział m.in. członkowie koła gospodyń wiejskich. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń. Starsi pokażą młodym jak przygotowywać posiłki. Z kolei dzieci będą mogły modyfikować przepisy tak, żeby dania były nie tylko smaczne, ale i zdrowe - mówi Klaudia Lucjus, organizatorka projektu.

- Kładziemy nacisk na lokalne i regionalne dania oraz produkty. Projekt zakończy konkurs dla uczestników. Zostaną podzieleni na grupy i będą mieli za zadanie przygotowanie najsmaczniejszego i najzdrowszego dania regionalnego. Zwycięzcy wygrają wyjazd na basen - dodaje Edyta Simińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska