Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gitara i tańcząca kontrabasistka. Za nami gala Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Z orkiestrą symfoniczną FZ, pod dyrekcją Miłosza Kuli,  jako drugi wystąpił Andrzej Grygier. Wykonał  słynną fantazję Joaquina Rodrigo – „Para un gentilhombre (dosł. dla gentelmena) nazywaną w Polsce jako "dla szlachcica".
Z orkiestrą symfoniczną FZ, pod dyrekcją Miłosza Kuli, jako drugi wystąpił Andrzej Grygier. Wykonał słynną fantazję Joaquina Rodrigo – „Para un gentilhombre (dosł. dla gentelmena) nazywaną w Polsce jako "dla szlachcica". fot. Jarosław Wnorowski
Za nami koncert galowy Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, który odbył się w piątek 15.10. Cóż to był za koncert! Zaczynało się mocno klasycznie, bo utworami Bacha, potem był koncert Rodrigo, ale jazzujące zakończenie rozgrzało publiczność oraz muzyków niemalże do czerwoności.

Zacznij od Bacha

Na początek zagrał pochodzący z Radomia - Robert Kwiędacz. Wielce utalentowany 17-latek zaprezentował się w repertuarze solowym, grając utwory Jana Sebastiana Bacha. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat w klasie gitary klasycznej Zbigniewa Woźnego. Obecnie naukę kontynuuję w szkole II stopnia, a jego nauczycielem jest dr Paweł Kwaśny. Najważniejsze osiągnięcia młodego artysty to:

  • I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Gitarowym – Katowice 2019,
  • I miejsce i Grand Prix w Radomskim Zlocie Gitarowym – Radom 2019,
  • Wyróżnienie w 21. Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym – Żory 2018,
  • III miejsce w International Guitar Festival Rust (Austria) 2018,
  • II miejsce oraz Nagroda Specjalna w Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej imienia Fernando Sora – Frydek Mistek (Republika Czeska) 2017,
  • Wyróżnienie w XIII Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej Anna Amalia Wettbewerb fur junge Gitarristen – Weimar (Niemcy) 2017,
  • II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej – Bratysława (Słowacja) 2016.
  • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej „Gitara na Kresach” – Chełm 2017 oraz 2015,
  • Wyróżnienie w XVIII Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej – Trzęsacz, 2015.

Uczestniczy w cyklicznych kursach i warsztatach gitarowych oraz koncertach m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Centrum Łowicka w Warszawie oraz Sali Kameralnej im. Marii Fołtyn w ZSM im. Oskara Kolberga w Radomiu. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Radomia oraz krajowego funduszu na rzecz dzieci.

Koncert dla dżentelmena - szlachcica

Z orkiestrą symfoniczną FZ, pod dyrekcją Miłosza Kuli, jako drugi wystąpił Andrzej Grygier. Wykonał słynną fantazję Joaquina Rodrigo – „Para un gentilhombre (dosł. dla gentelmena) nazywaną w Polsce jako "dla szlachcica". Dzieło stylizowane na okres barokou, mimo iż powstało w latach 50. ubiegłego wieku na kwintet i instrumenty dęte zredukowane do fletu piccolo, fletu, oboju, fagotu oraz trąbki.

Grygier naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem PSM I stopnia im. R. Maciejewskiego w Lesznie i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, tzw. Szkołę Talentów, w klasie mgr Macieja Kończaka. W roku 2017 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr hab. Łukasza Kuropaczewskiego, gdzie obecnie kontynuuje swoją edukację. W 2020 roku ukończył roczny kurs, w Segovia Guitar Academy w Pordenone (Włochy) pod okiem Maestro Paolo Pegoraro, z którym obecnie współpracuje w Kunstuniversitat Graz (Austria). Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Są wśród nich nagrody na tak prestiżowych festiwalach i konkursach, jak w Weimarze (Niemcy), Zrucu nad Sazavou (Czechy), Gorizzi (Włochy), Stuttgarcie (Niemcy), Velbert (Niemcy), Żorach, Zagrzebiu (Chorwacja), Olsztynie, Wiedniu (Austria), Tychach, Klagenfurt (Austria), Talinn (Estonia) i wiele innych. Pobierał lekcje mistrzowskie u tak wybitnych muzyków jak: M. Barrueco, G. Bianco, P. Ceku, A. Desiderio, Z. Dukic, Duo Melis, M. Dylla, H.Käppel, D. Kavanagh, Ł. Kuropaczewski, C.Marchione, P. Pegoraro, J.Perroy, P. Romero, M. Tamayo, A. Vidovic, X. Yang, P. Zaleski i wielu innych. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Leszna, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stowarzyszenia Vividus w Poznaniu, Lions Club Poznań Polonia. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok szkolny 2011/2012, 2013/2014 i 2015/2016 oraz Stypendium „Młoda Polska” 2013. Koncertował podczas wielu festiwali muzycznych odbywających się w Polsce, Rosji, Słowacji, Belgii, Francji, Chorwacji, Włoszech. Występował również z orkiestrą AUKSO pod dyrekcją M. Mosia, moskiewską orkiestrą pod dyrekcją I. Gajsina, orkiestrą ZSM pod dyrekcją W. Bednarka.

Najlepsze na koniec

Wiele świeżego oddechu wniósł do koncertu (w oryginale - na gitarę klasyczną i fortepian jazzowy) – C. Bollinga, w wyjątkowo udanej, znakomitej aranżacji na orkiestrę wykonanej przez Adama Męczywora - na co dzień fagocisty Filharmonii Zielonogórskiej. Utwór składa się z pięciu części: Hispanic dance, Mexicaine, Invention, Africaine oraz Finale. Na gitarze wykonał go Wojciech Jurkiewicz - jeden z członków założycieli słynnego kwartetu Erlendis.

Jurkiewicz studia magisterskie ukończył na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem dra hab. Łukasza Kuropaczewskiego w 2015 roku. Wcześniej kształcił się również w OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu w klasie prof. Piotra Zaleskiego oraz w PSM I stopnia w Zielonej Górze w klasie mgr Hanny Kowalik. W trakcie studiów pobierał także lekcje u dra Tomasza Kandulskiego. W 2017 roku ukończył podyplomowe studia z zakresu muzyki kameralnej na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (Dania) w klasie prof. Jespera Sivebaeka i prof. Tima Frederiksena. W styczniu 2021 otworzył przewód doktorski w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od pierwszych lat edukacji zdobywał wyróżnienia i laury na ogólnopolskich konkursach gitarowych (m.in w Koninie, Kłodzku, Trzęsaczu, Krzyżowej). Wśród kilkudziesięciu nagród konkursowych, które zgromadził już na studiach, znajdują się zarówno te solowe jak i kameralne. W 2014 roku zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wenecji w kategorii solistów. Następnie w latach 2016-2018, jako członek Erlendis Quartet zwyciężał m.in w konkursach w Olsztynie, Aschaffenburgu (Niemcy) oraz na prestiżowym konkursie Guitar Foundation of America w Los Angeles (Stany Zjednoczone). Zwycięstwo zespołu w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu 2 Duńskiego Radia (Kopenhaga, listopad 2017) skutkowało trasą koncertową po Danii. W 2018 roku znalazł się (wraz z zespołem) w gronie półfinalistów konkursu Young Concert Artists w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone). W 2019 roku wraz z Erlendis Quartet został uhonorowany srebrnym medalem na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wiedniu (Austria). Aktywnie koncertuje jako członek Erlendis Quartet, występując w czasie ostatnich lat w Europie i na świecie (Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Holandia, Dania, Hiszpania, Irlandia, Włochy, Ukraina, Łotwa, Polska). Występował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i za granicą. Zasiada w komisjach jurorskich oraz prowadzi warsztaty solowe i kameralne na festiwalach w Polsce i za granicą . Nagrywał kilkukrotnie dla mediów w Polsce i za granicą. Był stypendystą Prezydenta Zielonej Góry, Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest również nauczycielem (ZSM nr 2 w Rzeszowie, PSM I st. w Leżajsku oraz Podkarpacki Zespół Niepaństwowych Szkół Muzycznych), członkiem zarządu Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego oraz członkiem rady programowej przy Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Zielonej Górze.

Zasłużone pochwały dla muzyków Filharmonii Zielonogórskiej

Koncert Bollinga, który jest także kompozytorem muzyki filmowej, to dzieło, które przedstawia różne regiony i style taneczne świata, ale w jazzowej formie. Fantastyczne sola wykonała sekcja klarnetów (Bronisław Krzystek i Leszek Kołodyński), skrzypce jazzowe (Jakub Kotowski), flet z trąbką (Agnieszka Wierzbicka oraz Jonasz Dziuba), harfy (Anna Blum) oraz sekcji perkusji. Natomiast gwiazdą wieczoru była Magda Jabłońska-Zembik, która z kontrabasem czyniła cuda, prawie z nim na scenie tańcząc w rytm muzyki. Mamy naprawdę utalentowanych muzyków w naszej orkiestrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska