Gmina Zabór. Nietypowe mikołajki w Zaborze. Najmłodsi mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach i poznać dawne zwyczaje [ZDJĘCIA]

Kamilla Marchewska, oprac. RED
Warsztaty Mikołajkowe w Zaborze. Połączenie tradycji i ekologii.
Warsztaty Mikołajkowe w Zaborze. Połączenie tradycji i ekologii. Katarzyna Drożak/LGD
Święty Mikołaj kojarzy się nam wszystkim jednoznacznie – z rozdawaniem prezentów. Jednak mało kto pamięta, jakie opowieści, podania i legendy się z nim wiążą. Dlatego w Zaborze odbyły się warsztaty, które przybliżyły małym mieszkańcom tę postać.
Trwa głosowanie...

Czy dbasz o kultywowanie tradycji w swojej rodzinie?

By dzieci mogły lepiej poznać Mikołaja, Biblioteka w Zaborze wraz ze stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Między Odrą i Bobrem” już kolejny raz zaprosiły Monikę Michaluk, pomysłodawczynię książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” (współautorzy Witold Przewoźny, Michał Stachowiak. Wydawca: Albus) do poprowadzenia autorskich warsztatów. W nich wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zaborze.

Opowieść o sekretach wigilijnych

Wstępem do spotkania była magiczna opowieść o sekretach nocy wigilijnej i związanych z nią dawnych rytuałach. Dzieci dowiedziały też, skąd się wzięły święta i poznały cykl naturalny oraz role, jakie dawniej wynikały z niego dla ludzi. W kalendarz ten wpisuje się również postać świętego Mikołaja. Podczas warsztatów szczególnym odkryciem dla dzieci była mniej znana i coraz częściej zapominana już rola Mikołaja. W polskiej tradycji ludowej funkcjonował on jako patron potrzebujących, ale nie tylko. Postrzegano go też jako opiekuna zwierząt.

Uczestnicy zostali zaproszeni do wcielenia się w role małych Mikołajów. Wspólnie zadbali o zwierzęta wykonując proste i małe karmniki dla ptaków z surowców eko - szyszek, z rolki po papierze toaletowym, do których zostały przylepione ziarna oraz suszone owoce i orzechy. Na koniec warsztatów na dzieci czekała niespodzianka – mogły samodzielnie posadzić dwa świerki na terenie szkoły. Towarzyszył im leśniczy z nadleśnictwa w Przytoku. Po zasadzeniu drzewek dzieci powiesiły na nich wcześniej wykonane karmniki.

- Celem spotkania było pokazanie dzieciom, że magia świąt Bożego Narodzenia to nie tylko pyszne jedzenie i przyjmowanie podarunków. Tę magię budują również szczególne momenty celebrowania więzi z naturą i radość z dzielenia się. Mniej popularne opowieści związane ze świętym Mikołajem, ulubieńcem wszystkich dzieci, okazały się dobrym punktem wyjścia do takiej interpretacji świątecznego czasu. Cieszę się też, że moje spotkanie z czytelnikami zainicjowało małą, lokalną akcję pro-eko. Włączyli się w nią różni mieszkańcy z okolic Zaboru, każdy czymś się z nami podzielił. Fundacja APIS podarowała miód, a gospodarze udostępnili zboże ze swoich zapasów. Swój czas poświęcił również dla nas pan Paweł Morawski - leśniczy, który nie tylko pomógł wkopać drzewka, ale też opowiedział, jak będą się rozwijać i ile tlenu wypracują dla nas w ciągu roku. Przy okazji dzieci dowiedziały się też, czego nie jedzą ptaki. Mam nadzieję, że wspomnienie tego pięknego, wspólnego spotkania zostanie z mieszkańcami na dłużej – mówi Monika Michaluk, autorka książki i warsztatów.

- Zawsze wspieramy takie twórcze inicjatywy – komentuje Katarzyna Drożak ze stowarzyszenia LGD – A te warsztaty w szczególny sposób wpisują się w naszą strategię, do której należy zarówno ochrona tradycji, szczególnie tradycji lokalnej, jak również promowanie postaw proekologicznych. Za szczególnie wartościowe uznajemy projekty, które nie tylko przybliżają życie naszych przodków, jak i pokazują młodemu pokoleniu, jak dziś takie dobre tradycje kontynuować.

Jesteśmy zapatrzeni w nowoczesne technologie...

- Zapatrzeni w nowoczesne technologie zapominamy o tym co nas kształtuje, daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności –podkreśla Marzena Ciok, wychowawczyni klasy, która wzięła udział w warsztatach. - Obecny styl życia nie sprzyja korzystaniu przez dzieci z mądrości płynącej z doświadczeń naszych przodków. Nie żyjemy już na co dzień w rodzinie wielopokoleniowej, rodzice, którzy pracują do późnych godzin wieczornych nie mają czasu przekazywać wartościowych umiejętności swoim dzieciom. Panuje niestety modny, konsumpcyjny styl życia. Spotkanie ze współautorką książki "Etnogadki", Panią Moniką Michaluk i poprowadzone przez nią warsztaty, przynajmniej w części zapełniły tę pustkę. Pani Monika Michaluk niezwykle ciekawie opowiadała o niezwykłej więzi człowieka z naturą. Dzieci wykonały z przygotowanych przez autorkę produktów karmniczków, łańcuchów, kul pokarmowych – jedzenie dla ptaków. Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Matras z chęcią wskazała miejsce na terenie szkoły, gdzie pan leśniczy Paweł Morawski pomógł dzieciom zasadzić świerki i w taki sposób wszystkie smakołyki znalazły swoje miejsce na gałązkach drzewek. Mamy nadzieję, że ptaki szybko znajdą nową stołówkę, a dzieci zadbają o to, aby nigdy nie zabrakło tam pożywienia. Dziękujemy Pani Kamili Marchewskiej z biblioteki oraz pracownikom LGD za zorganizowanie zajęć, które uświadomiły dzieciom ich związki z naturą.

W organizacji warsztatów, oprócz stowarzyszenia LGD, uczestniczyła także Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze. Warsztaty wpisują się w wizję otwartej i twórczej biblioteki, która wspiera dawne tradycje. To już kolejne, autorskie warsztaty z cyklu „Etnogadki - podróż w czasie”, opracowane i poprowadzone przez Monikę Michaluk. Poprzednie spotkania z autorką, oprócz działań edukacyjnych i promujących książkę, zainicjowały udane, międzypokoleniowe połączenia wśród czytelników.

- Wspólnie odkrywaliśmy ponadczasowe więzi łączące nas z naturą i czerpaliśmy z wiedzy przodków - wyjaśnia Kamilla Marchewska. - Podczas pierwszej edycji wydarzeń poznawaliśmy tajemnice kalendarza naturalnego i związanych z nim obrzędów. Druga edycja to część praktyczna, zgodna z cyklicznością pór roku – w czerwcu odbyły się warsztaty związane z tematyką Nocy Świętojańskiej, a w listopadzie przyszedł czas na międzypokoleniowe spotkanie wokół opowieści i wspólnej nauki haftu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie