Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowski Gomad przenosi się do Skwierzyny

Stefan Cieśla 095 722 57 72 [email protected]
Paweł Cierniewski kończy montaż specjalistycznej wiertarki z wieloma głowicami (fot. Stefan Cieśla)
Paweł Cierniewski kończy montaż specjalistycznej wiertarki z wieloma głowicami (fot. Stefan Cieśla)
- Jeszcze w tym roku chcemy sprzedać teren zajmowany przez naszą fabrykę. A od nowego roku w ciągu sześciu miesięcy przeniesiemy całą produkcję do Skwierzyny - zapowiada Andrzej Graczykowski, prezes fabryki maszyn do drewna Gomad w Gorzowie.

Właścicielem Gomadu jest prywatny przedsiębiorca z Poznania, do którego należy również fabryka mebli Kurt Royce w podpoznańskich Rakoniewicach. W ub. r. przedsiębiorca kupił od syndyka upadającą fabrykę mebli w Skwierzynie. Zakład mimo ogłoszenia rok wcześniej upadłości, nadal produkował meble i z powodzeniem sprzedawał je na eksport. - Nowy właściciel fabryki rozpoczął jej modernizację i przebudowę hal. Ponieważ miejsca jest tam sporo, postanowił ulokować w Skwierzynie zakład z Rakoniewic i naszą fabrykę, aby utworzyć w ten sposób branżowe centrum produkcyjne i techniczno-serwisowe - wyjaśnia Andrzej Graczykowski.

Kryzysowe pomysły

Gorzowski Gomad jest jednym z liderów na rynku producentów obrabiarek, frezarek i wiertarek oraz specjalnych maszyn do obróbki drewna, zamawianych indywidualnie przez klientów. Zatrudnia obecnie 90 osób. Maszyny sprzedaje w całej Europie i USA. Niedawno uruchomił linię do produkcji i obróbki giętych profili metalowych, przeznaczonych do produkcji krzeseł i foteli. Profile wykorzystuje też firma Kurt Royce do swoich eleganckich mebli wypoczynkowych.

- Ten nowy rodzaj produkcji wdrożyliśmy aby uzupełnić spadek wpływów ze sprzedaży obrabiarek. Aby przetrwać kryzys wszyscy pracownicy zgodzili się także na obniżkę wynagrodzeń o 10 proc. Ale i tak nasza sytuacja ekonomiczna jest trudna i przeprowadzka do Skwierzyny pomoże nam podreperować finanse - twierdzi prezes.

Zastrzyk oszczędności i gotówki

Jak wylicza Graczykowski, po przeprowadzce Gomad zarobi na niższych kosztach utrzymania i ogrzewani hal w Skwierzynie, bo tam już jest kotłownia, a w Gorzowie ciepło trzeba kupować. Odpadną koszty ochrony, mniejsze będą podatki, tańsze stanie się utrzymanie służb logistycznych i remontowych, które obsługiwać będą trzy fabryki. - No i liczymy na wpływy ze sprzedaży terenu w Gorzowie, które pozwolą na spłatę najstarszych i najpilniejszych zobowiązań - mówi.

W Gorzowie fabryka zajmuje niemal w centrum miasta półtora hektara cennego terenu. Stare hale będą mogły być wyburzone, z wyjątkiem jednej, chronionej przez konserwatora zabytków. - Tam będzie mógł powstać np. market albo stylowa restauracja, a na pozostałym terenie osiedle mieszkaniowe. Jeden z developerów zainteresowany kupnem działki, pokazał już nawet plan takiego osiedla, z sześcioma kamienicami na ok. 170 mieszkań - informuje Graczykowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska