Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grażyna Marcinkowska: - Pomagamy niepełnosprawnym

Dariusz Brożek 095 742 16 83 [email protected]
Grażyna Marcinkowska jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, międzychodzką oświata kieruje od 1990 r.
Grażyna Marcinkowska jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, międzychodzką oświata kieruje od 1990 r. fot. Dariusz Brożek
Rozmowa z Grażyną Marcinkowską, dyrektorem Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Międzychodzie.

- Rodzice niepełnosprawnych uczniów mogą się ubiegać o stypendia dla swych pociech. jakie kryteria muszą spełniać?- Dzieci muszą mieć orzeczenia o niepełnosprawności i uczęszczać do szkół podstawowych, gimnazjów lub ponadgimnazjalnych. Kolejny warunek to zameldowanie w mieście lub na terenie gminy Międzychód. Dochody w ich rodzinach nie mogą przekraczać 120 procent najniższego wynagrodzenia, czyli 1.123 złotych na osobę. Nie mogą też mieć żadnych zobowiązań wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który wdrożył i finansuje ten program.

- Na co mogą liczyć?- Na pomoc w zakupie przedmiotów ułatwiających naukę, lub sfinansowanie udziału w zajęciach i obozach rehabilitacyjnych. Może to być na przykład zainstalowanie w domu internetu, lub kursy językowe. Jeśli lektoraty są organizowane poza terenem zamieszkania ucznia, to fundusz płaci też za dojazdy i wyżywienie.

- A za dojazdy do szkoły też płaci?- Ale tylko w przypadku uczniów szkół średnich. Fundusz refunduje im również ewentualne zakwaterowanie i czesne za naukę.

- Ile konkretnie mogą dostać?- W ciągu roku pomoc finansowa dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów nie może przekroczyć dwóch tysięcy złotych. Licealiści mogą liczyć na trzy tysiące rocznie, a jeśli fundusz refunduje im czesne, to górna granica wynosi cztery tysiące.

- Gdzie można składać wnioski?- W kierowanym przeze mnie zespole obsługi ekonomicznej i administracyjnej oświaty, który mieści się na drugim piętrze Urzędu Miasta i Gminy przy ulicy Piłsudskiego. Zainteresowani mają czas do końca września. Do wniosku należy dołączyć kserokopie aktu urodzenia i orzeczenia o niepełnosprawności, oświadczenie o dochodach, zaświadczenie ze szkoły.

- Dziękuję.

Gdzie z wnioskiem?

Wnioski można pobierać i składać w Zespole Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty, który mieści się na drugim piętrze Urzędu Miasta i Gminy przy ulicy Piłsudskiego 2. Pokój nr 67, nr tel. 095 748 81 31. Termin składania upływa 30 bm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska