Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa na wezwanie

Beata Bielecka
29 wolontariuszy z zespołu szkół uczy bezrobotnych języków obcych i odwiedza niepełnosprawnych w ośrodku pomocy społecznej.

Na pomysł stworzenia grupy wolontariuszy wpadła nauczycielka Katarzyna Neumann, która jest też opiekunką szkolnego samorządu. - Zależy mi na zintegrowaniu młodzieży ze środowiskiem, w którym żyje, ale nie do końca w nim istnieje - wyjaśnia. Liczyła, że w realizacji planów pomoże jej Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności, która w ramach programu ,,Równać szanse'' dofinansowuje projekty szkolne. Chociaż pieniędzy nie zdobyła, nie zrezygnowała.

Chętnych nie brakowało

Nauczycielka poprosiła o pomoc m.in. Urząd Miasta, który namówiła do zakupu podręczników dla bezrobotnych. Wsparcie obiecała też Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Szkole pomogła już Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, której wolontariusze przeszkolili młodzież. Chętnych nie brakowało. - Gdy powiedziałam o wolontariacie swoim uczniom z kl. II ,,j'', pomysł podchwyciło 90 proc. - mówi nauczycielka. Idea spodobała się też kilku osobom z innych klas.
Efekty ich pracy już widać. Dziesięciu bezrobotnych od lutego uczy się niemieckiego, a sześć angielskiego. - Jest to dla nich dodatkowa możliwość oswojenia się z językami obcymi - mówi szefowa kostrzyńskiego biura pracy Maria Masztalerz. Chwali młodzież za inicjatywę. - To wspaniale, że w dzisiejszych czasach, chce im się jeszcze coś takiego robić - mówi.
Półtoragodzinne lekcje odbywają się w szkolnym internacie, raz w tygodniu. Kursy trwać będą do końca maja. Zajęcia prowadzą trzyosobowe zespoły, m.in: Paulina Awiżeń, Damian Wilmański, Tomasz Dziduch, Sara Głowicka, Marta Urbanek. Uczniowie przygotowują lekcje pod okiem germanistki Władysławy Kłaptocz i nauczycielki języka angielskiego Katarzyny Kaczmarek. Ale to nie wszystko.

Zdobędą doświadczenie

- Nawiązaliśmy też współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i młodzież od razu złapała kontakt z osobami niepełnosprawnymi, które uczestniczą tam w terapii zajęciowej - mówi K. Neumann. Trzy razy w tygodniu, m.in. Dagmara Bułkowska Joanna Mazurek, Mateusz Żurawski i Monika Kaszubska spędzają czas z chorymi, pomagają im w zajęciach. Niedawno wszyscy bawili się na Walentynkach.
Dagmara Matijek, która chce w przyszłości studiować psychologię, mówi, że wolontariat pomoże jej zdobyć doświadczenie. Ania Skałba, która myśli o studiach językowych, jest przekonana, że udzielając lekcji angielskiego nie tylko pomoże innym, ale też sobie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska