Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubin: Nasze dziewczyny wygrały konkurs pt. ,,Mam haka na raka"

Leszek Kalinowski
Nauczycielka Monika Bania włącza film, który spodobał się nie tylko jury, ale przede wszystkim widzom w całej Polsce, oglądają go: Paulina Juchacz, Paulina Leśniewska, Paulina Żuk i Natalia Sadlak
Nauczycielka Monika Bania włącza film, który spodobał się nie tylko jury, ale przede wszystkim widzom w całej Polsce, oglądają go: Paulina Juchacz, Paulina Leśniewska, Paulina Żuk i Natalia Sadlak fot. Paweł Janczaruk
Od początku szły jak burza, pokonując etapy ogólnopolskiego konkursu. Teraz pojechały na finał do Warszawy.

Wróciły z nagrodą publiczności i wyróżnieniem. Choć jak mówią, nie o laury im chodziło.

Czy jest coś ważniejszego niż zdrowie? Co robić, by unikać chorób, niebezpiecznych sytuacji? To wszystko wiedzą Pauliny: Juchacz, Leśniewska, Żuk oraz Natalia Sadlak, które pod okiem nauczycielki Moniki Bani zaangażowały się w ogólnopolski program ,,Mam haka na raka".

Mało tego, nie tylko w ramach tych działań, ale dodatkowo uświadamiały swoich kolegów, koleżanki, także dorosłe osoby o konieczności robienia badań profilaktycznych. Uczyły wykonywania samodzielnie badań kontrolnych.

Przekazywały wiedzę o objawach, które powinny nas zaniepokoić. A przede wszystkim namawiały do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ostatnio nie odmówiły swych prelekcji w Chlebowie i w Wężyskach.

W finale 10 drużyn

Tuż przed wakacjami uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych pojechały na finał konkursu do Warszawy. Wiedziały, że ich akcja i nagrany film może się podobać, bo jako jedyne postawiły w nim na mężczyzn. A chodziło o raka piersi. I rolę, jaką mogą w profilaktyce odegrać panowie.

- To nasi ukochani mogą nam mówić: Zbadaj się! Jesteś mi bliska! - podkreśla Natalia.

W programie wystartowało 556 szkół z całego kraju. Do drugiego etapu dostało się 96, w tym dwie szkoły z woj. lubuskiego. Do finału zaproszono tylko 10 drużyn. Dziewczyny chciały wypaść jak najlepiej, wiadomo. Tym bardziej, że tylko one reprezentowały nasze województwo.

- Wiedziałyśmy, że nagrody mogą być tylko dwie: od jury i od widzów, którzy oglądali nasz film na stronach internetowych programu i mogli na nas oddać swój głos - podkreśla P. Juchacz.

Podziękowały chłopakom

Uroczystość wręczenia nagród w klubie Mirage w Pałacu Kultury i Nauki poprowadziła Dorota Wellman.

- Czułyśmy się jak na jakieś gali Oscarów. Było bardzo elegancko i wytwornie. Każda reprezentacja miała swoją lożę - mówi P. Leśniewska. - Na sali obecni byli przedstawiciele ministerstwa zdrowia, edukacji.

- Organizatorzy przypomnieli ideę konkursu, nasze filmy i dokonania. A potem wręczono nam… dwie statuetki. Okazało się, że zebrałyśmy najwięcej głosów! Zostałyśmy też laureatkami wybranymi przez komisję! - dodaje P. Żuk.
W nagrodę dziewczyny dostały też telefony komórkowe.

- Były też filmy, gry, płyty, ale oddałyśmy je chłopakom, bez których nie zrobiłybyśmy filmu - zauważają uczennice.

A pomagali im: Krzysztof Siergiej, Sławomir Hara, Bartosz Kwiecień i Paweł Banaszczyk.

Finał odbył się tuż przed wakacjami, ale dyrektor ZSLiT - Mirosław Siergiej - dumny z sukcesu uczennic zdążył osobno podziękować na apelu wszystkim - dziewczętom i chłopcom - zaangażowanym w ogólnopolski program. Wręczył im encyklopedie ,,Zioła z Apteki Natury".

Jak przyznaje nauczycielka, M. Bania, szkoła została zaproszona do przyszłorocznej edycji konkursu, więc po wakacjach znów rozpoczną się przygotowania…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska