Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

GUBIN: Park w centrum miasta błaga o rewitalizację. Doczeka się w tym roku? [ZDJĘCIA]

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Park w centrum miasta straszy swoim wyglądem od lat, ale jest szansa, że zmieni się w tym roku.
Park w centrum miasta straszy swoim wyglądem od lat, ale jest szansa, że zmieni się w tym roku. Łukasz Koleśnik
O planowanej rewitalizacji parku przy ul. Obrońców Pokoju i ul. Dąbrowskiego mówi się od dawna. Kilka lat temu przedstawiana była nawet wizualizacja. Park jednak wciąż niszczeje. Czy jest szansa, że zmieni się to w 2020 roku?

Przechadzamy się po parku, który w tym okresie wygląda szczególnie ponuro. Pomalowane ławki, powyginane kosze na śmieci, zaniedbane ścieżki. Mnóstwo drzew i krzaków, które dziś bardziej pasowałyby do scenerii w jakimś horrorze, a nie do parku w centrum miasta.

Trwa głosowanie...

Czy park w centrum Gubina powinien przejść rewitalizację?

- Uważam, że przy realizacji wielomilionowej inwestycji, jaką była przebudowa głównego skrzyżowania na rondo, należałoby pomyśleć i zadbać o okoliczne części zielone w centrum miasta – zauważa radna Halina Wojnicz. – Mowa nie tylko o parku, ale również o zielonym terenie przy poczcie.

Takie zadania powinny zostać zrobione równomiernie, aby cała okolica wyglądała schludnie. Obecnie całość prezentuje się jak niedokończona inwestycja - zauważa radna.

Należy zwrócić uwagę, że opisywany park jest jednym z największych w Gubinie. – W poprzednich latach toczyła się rozmowa, dotycząca nowych nasadzeń, wyglądzie placu i architektury zielonej – przypomina radna Wojnicz. – Obecnie w przyrodzie tak wiele się zmieniło... Brakuje wody. Ówczesne plany wraz z wizualizacją oraz projektem opierały się głównie na bukszpanach. Dziś to byłby bardzo kiepski pomysł, ze względu na występującą ćmę azjatycką (inaczej zwaną też bukszpanową), która żeruje na wspomnianych drzewach. O nowych planach, dotyczących rewitalizacji parku dzisiaj nie słyszałam i nie potrafię odpowiedzieć mieszkańcom, co tam zostanie zrobione i kiedy.

Modernizacja parku w tym roku?

Zapytaliśmy burmistrza Bartłomieja Bartczaka o plany związane z parkiem. Dlaczego nic się nie dzieje, skoro o planach mówiło się lata temu? – Nasza grupa monitorująca postanowiła, że oszczędności ze wszystkich inwestycji, które dostały dofinansowanie ze środków unijnych, będą spływały na zadanie związane z parkiem – wyjaśnia burmistrz. – Dlatego też nie było pośpiechu, tym bardziej, że dofinansowanie wynosiło tylko 50 proc., a może być tak, że uda nam się pokryć 85 proc. kosztów z dotacji.
- Jestem świadomy, że to ostatni park, który szpeci miasto – dodaje Bartczak. – Liczę jednak na to, że już w marcu lub kwietniu uda się podpisać umowę. Czekamy jeszcze jak będą ostatecznie wyglądały finanse, ale myślę, że jesteśmy gotowi, aby w tym roku wziąć się za rewitalizację tego parku. Przynajmniej jeśli chodzi o rozpoczęcie, bo niewykluczone, że zadanie zostanie podzielone na etapy.
Gubiński włodarz dodaje, że pod względem dokumentacyjnym miasto jest gotowe do inwestycji. – Wszystko zostało zaakceptowane przez konserwator zabytków – podkreśla B. Bartczak.

Fontanna, ławki, oświetlenie i nowa zieleń

Rozmawiamy z ogrodnikiem, Arkadiuszem Łucem, który odpowiada za projekt zmodernizowanego parku w centrum Gubina. – Wszyscy mieszkańcy czekają na fontannę i mogę zapewnić, że taka jest zapisana w planie – informuje. – Nie zabraknie nowej infrastruktury w postaci ławek, oświetlenia, śmietników. Najważniejsza jest oczywiście zieleń. Planujemy nasadzenia wiecznie zielone dla struktury, dużo kwiatów, traw i kwitnących drzew. Zmienia nam się klimat na bardziej suchy, na co też zwróciliśmy uwagę, gdyż stawiamy na zieleń odporną na suszę.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska