Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idą trudne czasy dla gimnazjów w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Przewodnicząca komisji edukacji Aleksandra Mrozek zagłosowała za nowymi obwodami szkół, ale co do planowanego naboru ma duże wątpliwości
Przewodnicząca komisji edukacji Aleksandra Mrozek zagłosowała za nowymi obwodami szkół, ale co do planowanego naboru ma duże wątpliwości fot. Marek Marcinkowski
Chcesz wybrać sobie gimnazjum? Nie tak łatwo będziesz mógł to zrobić w tym roku. Ale za to języków obcych będą cię uczyć w 10-osobowych grupach.

Wielkie emocje towarzyszyły radnym podczas wczorajszej sesji. Radni zlikwidowali Gimnazjum nr 5, a w związku z tym także zmienili obwody sieci szkół. Jacka Budzińskiego wciąż interesował los nauczycieli ,,piątki".

- Staną się pracownikami Gimnazjum nr 2. Uczniowie wraz z pedagogami przechodzą do tej placówki - mówiła wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - Poza tym na marcowej naradzie dyrektorów wszyscy przekażą informacje o brakach kadrowych w ich szkołach. W pierwszej kolejności będą zatrudniani nauczyciele z ,,piątki".

Chynów zabierze uczniów

W ciągu najbliższych trzech lat w gimnazjach ubędzie nam 900 uczniów. - Które więc gimnazjum w dalszej kolejności przewidziane jest do likwidacji? - pytała Bożena Ronowicz. - Zwłaszcza że na Chynowie powstanie nowa placówka.
- Uruchomienie tego gimnazjum uzależnione jest od funduszy zewnętrznych - dodaje prezydent Janusz Kubicki.

- Poza tym nie spowoduje ono likwidacji żadnego gimnazjum w mieście - podkreśla W. Haręźlak. - Będzie to mała placówka dla uczniów z Chynowa, by nie musieli dojeżdżać do miasta na zajęcia pozalekcyjne. I mogli kontynuować naukę na miejscu, gdzie w SP są klasy wsparcia.
- A jak powstanie gimnazjum na Chynowie wpłynie na ,,szóstkę", która obecnie obejmuje Chynów? - dopytywała się B. Ronowicz.
- Uczniowie z Chynowa chodzą do gimnazjum nr 2, 7 i innych, a najmniej osób do 6. Nic się więc takiego nie stanie - zauważa wicepeprezydent.

Lekcje w małych grupach

- Nowe obwody to zrozumiała konieczność. Nie ma nad czym debatować, ale martwi mnie to, że absolwenci podstawówek i ich rodzice nie będą mogli wybrać sobie gimnazjum - zwróciła uwagę Aleksandrę Mrozek. - Bo jeśli będą wolne miejsca, to szkoła może przyjąć ucznia spoza Zielonej Góry, a z miasta już niekoniecznie. Poza tym dyrektorzy porozumieli się, że będą przyjmować osoby spoza rejonu na zasadzie jeden uczeń za jednego.

- Jeśli do danej szkole zgłosi się dużo uczniów spoza rejonu, to uruchomimy dodatkowa klasę - zapewnia W. Haręźlak.

- Z jednej strony podzielam te obawy, by ratować nasze szkoły. Z drugiej to ograniczenia wyboru - mówił J. Budziński. I m.in. dlatego zaproponował, by zmniejszyć liczbę osób w klasie w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych do 24, a grupy językowe i informatyczne do 10 osób.

- Pan Budziński Ameryki nie odkrył. Od dawna rozmawiamy z kuratorem na ten temat. Zmiany będziemy wprowadzać etapami, bo to przecież koszty. Już w przyszłym roku chcemy, by w każdej klasie były dwie, trzy grupy językowe maksymalnie po dziesięć osób - podkreśla W. Haręźlak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska