MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Idziemy w głąb kraju

Leszek Kalinowski
- Jutro naszej formacji to większe zaangażowanie w system polityki migracyjnej i nowe podejście do funkcjonowania straży granicznej w systemie bezpieczeństwa państwa - mówi Mariusz Skrzyński
- Jutro naszej formacji to większe zaangażowanie w system polityki migracyjnej i nowe podejście do funkcjonowania straży granicznej w systemie bezpieczeństwa państwa - mówi Mariusz Skrzyński fot. Paweł Janczaruk
Czy za kilka miesięcy, gdy przystąpimy do porozumienia z Schengen, nie trzeba będzie się ze strażą graniczną pożegnać? - martwi się nasz Czytelnik.

Straż graniczna świętowała swoje 16. urodziny. Były uroczystości w Warszawie, w których uczestniczyli krośnianie. Odświętnie było też w Krośnie. Wspomnienia, kwiaty, życzenia, awanse…

Czy radosna atmosfera się wkrótce nie skończy? Rzecznik prasowy komendanta Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej Mariusz Skrzyński zapewnia, że nie. Bo choć po przystąpieniu do pełnej realizacji porozumienia z Schengen zadania, jak i sposoby ich wykonywania, się zmienią, straż pozostanie.

- Zaprzestanie kontroli granicznej nie oznacza, że znikniemy z pola widzenia - podkreśla M. Skrzyński. - Przesuwamy się w głąb Polski. Przejmujemy placówkę Poznań - Ławica. Kolejne placówki powstaną w Pile, Zielonej Górze i Gorzowie.

Wyrywkowe kontrole

Straż graniczna zajmie się m.in. ochroną szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym. Dojdą więc też nowe uprawnienia. Będzie możliwość zatrzymywania osób za przestępstwa związane z zagrożeniem zdrowia czy mieniem innych. A kontrole będą wyrywkowe.

- Będziemy ściślej współpracować z policją, służbą celną - dodaje M. Skrzyński.

Straż w Krośnie na pewno zostanie. I nadal korzystać będzie, jako jedyna instytucja rządowa, z kompleksowego systemu teleinformatycznego, zapewniającemu każdemu funkcjonariuszowi dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych baz danych - gotowych do włączenia w struktury z Schengen.

Kamery i dalmierze laserowe

Funkcjonariusze oprócz charakterystycznych lornetek i pomocy psów korzystają z pojazdów obserwacyjnych, wyposażonych w kamery techno- i noktowizyjne, kamery dzienne i dalmierze laserowe, dzięki którym możliwa jest praca w dzień i w nocy.

,,Oczami" funkcjonariuszy już standardowo stały się kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne, dzięki którym wzrasta efektywność ich służby.

Z okazji święta straży minister spraw wewnętrznych nadał Złoty Medal za Zasługi dla Straży Granicznej burmistrzowi Andrzejowi Chinalskiemu. Odznaczenia i wyróżnienia dostali też funkcjonariusze straży. Minister nominował na kolejne stopnie oficerskie 27 oficerów, na stopnie chorążych mianowanych zostało 81 funkcjonariuszy, a kolejne stopnie podoficerskie - 115 funkcjonariuszy.

Za osiągnięcie bardzo dobrych wyników nagrodę pieniężną dostały 23 osoby. Także komendant LOSG wyróżnił nagrodami wielu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska