MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa siedziby dla strażaków z Kostrzyna miała ruszyć w tym roku. Nie ruszy. Pieniądze przesunięto na inne inwestycje

Jakub Pikulik
Nowa jednostka dla strażaków w Kostrzynie ma się znajdować na terenie dawnej strzelnicy wojskowej na os. Leśnym. Inwestycja miała ruszyć w 2024 r., ale już wiadomo, że tak się nie stanie.
Nowa jednostka dla strażaków w Kostrzynie ma się znajdować na terenie dawnej strzelnicy wojskowej na os. Leśnym. Inwestycja miała ruszyć w 2024 r., ale już wiadomo, że tak się nie stanie. materiały prasowe
Miasto przekazało działkę, gotowy jest projekt, jest nawet pozwolenie na budowę. Budowa nowej siedziby dla strażaków z Kostrzyna nad Odrą miała ruszyć w 2024 r., ale nie ruszy. Być może ruszy w 2025 r., ale nie wiadomo, czy uda się zapewnić całość finansowania tej inwestycji.

O konieczności budowy nowej jednostki dla strażaków z Kostrzyna mówi się od lat. Obecnie gnieżdżą się w przedwojennym budynku przy ul. Gorzowskiej. Obiekt pochodzi z początków XX w. i jest wpisany do rejestru zabytków. Miejsca jest tu mało, sprzęt się nie mieści, a zabytkowy budynek już dawno nie spełnia wymogów nowoczesnej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Przed wojną była tu zajezdnia tramwajowa, po 1945 r. zaadaptowano ją na potrzeby strażaków.

Jest działka, są pozwolenia…

W 2022 r. kostrzyńscy radni zdecydowali o przekazaniu straży pożarnej 1,2-hektarowej działki przy ul. Pralników (to teren dawnej strzelnicy wojskowej na os. Leśnym). Gotowy jest projekt budowlany, jest też pozwolenie na budowę. Inwestycja miała ruszyć w 2024 r. – Z informacji przekazanych nam przez strażaków wynika, że budowa została przesunięta w czasie – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

… ale nie ma pieniędzy

Wiadomo na pewno, że inwestycja w 2024 r. nie zostanie rozpoczęta. – Równolegle prowadzona jest budowa jednostki w Żarach i w Gorzowie. Podjęliśmy decyzję, że najpierw zakończymy te dwie inwestycje, a następnie rozpoczniemy budowę w Kostrzynie – tłumaczy bryg. Dariusz Szymura, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Problem w tym, że strażacy ruszą z budową, gdy będą mieli zapewnione finansowanie całości inwestycji w Kostrzynie. Na razie takiego finansowania nie ma. Ustawa o nazwie „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025” nie gwarantuje bowiem sfinansowania całej inwestycji. Warunkiem rozpoczęcia prac jest wpisane jej przez rząd do programu na kolejne lata. Czy tak się stanie? Na razie gwarancji nie ma.

Obecna jednostka państwowej i ochotniczej straży pożarnej znajduje się w budynku, który przed wojną był zajezdnią tramwajową. Częściowo jest on wpisany
Obecna jednostka państwowej i ochotniczej straży pożarnej znajduje się w budynku, który przed wojną był zajezdnią tramwajową. Częściowo jest on wpisany do rejestru zabytków. Jakub Pikulik / archiwum

Budowa ruszy w 2025 r.?

Strażacy liczą, że pieniądze zostaną zapewnione i inwestycja ruszy w 2025 r. Szacunkowy koszt budowy to 17 mln zł. (to dane z czerwca 2022 r., obecnie koszty inwestycji moją być inne). Strażacy spośród kilku proponowanych miejsc wybrali lokalizację na os. Leśnym z kilku powodów. Znajduje się ona stosunkowo blisko centrum miasta, łatwo stąd dojechać do newralgicznych punktów Kostrzyna, jest łatwy wyjazd w stronę Szczecina i Gorzowa Wlkp. Co ważne, kończy się budowa skrzyżowania ul. Pralników z drogą krajową nr 31. Takie rozwiązanie umożliwi sprawne połączenie drogowe jednostki z siecią dróg na terenie miasta.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska