Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia poseł w 2023 roku? Wyjaśniamy, co składa się na pensję poselską oraz jakie dodatki można dostawać w Sejmie

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Dieta poselska składa się głównie z dwóch podstawowych czynników. Wchodzą w nie uposażenie i dieta parlamentarna. Ponadto posłowie mogą otrzymywać różnego rodzaju dodatki za sprawowanie funkcji przewodniczącego, bądź wiceprzewodniczącego komisji oraz ryczałt na prowadzenie biura poselskiego. Przedstawiamy, ile zarabia poseł w 2023 roku, oraz co dokładnie składa się na pensję poselską.

Spis treści

Sprawdź, ile zarabiają posłowie zasiadający w polskim Sejmie.
Sprawdź, ile zarabiają posłowie zasiadający w polskim Sejmie. Fot. Adam Jankowski

Ile zarabia poseł w 2023 roku?

Na zarobki posłów w 2023 roku składają się dwa podstawowe elementy. Są to uposażenie poselskie i dieta parlamentarna. Obecnie uposażenie poselskie wynosi 12.826,64 zł brutto, a dieta parlamentarna 4.008,33 zł brutto.

Posłowie otrzymują więc łącznie 16 834,97 zł brutto, co przekłada się na około 11 tys. zł "na rękę". Warto jednak zaznaczyć, że uposażenie posła przysługuje politykom, którzy nie uzyskują dochodów z działalności pozaparlamentarnej. Wyjątkiem od tej zasady są prawa autorskie oraz prawa im pokrewne.

Czym jest ryczałt na prowadzenie biura poselskiego?

Posłowie oprócz uposażenia i diety otrzymują również ryczałt na prowadzenie swojego biura. Obecnie wynosi on 19 tys. zł miesięcznie. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie sejm.gov, poseł z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności może wystąpić do Marszałka Sejmu z wnioskiem o podwyższenie tej kwoty o nie więcej niż o 50 proc.

"Ryczałt jest przekazywany od momentu pisemnego powiadomienia Kancelarii Sejmu przez posła o utworzeniu biura. W miesiącu utworzenia środki przysługują posłowi w wysokości proporcjonalnej do liczby dni funkcjonowania biura. Poseł ma obowiązek utworzenia jednego biura (tzw. biura podstawowego). Poseł może utworzyć również filie biura. Utworzenie filii nie wpływa na zwiększenie kwoty ryczałtu" - czytamy na oficjalnej stronie sejmowej.

Warto również zaznaczyć, że siedziba biura poselskiego nie może być usytuowana na terenie nieruchomości stanowiącej własność posła lub członka jego rodziny bądź nieruchomości, do której przysługuje im inny tytuł prawny.

Na co można przeznaczać ryczałt?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie sejm.gov, z ryczałtu mogą być pokrywane m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu. Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura.

Nie może być on jednak wykorzystywany na finansowanie działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji oraz działalność klubów i kół poselskich i parlamentarnych, a także na finansowanie działalności charytatywnej, sponsorskiej oraz na prowadzenie kampanii wyborczej.

Jakie dodatki otrzymują posłowie?

Oprócz uposażenia poselskiego, diety parlamentarnej oraz ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego, do pensji poselskiej można doliczyć różnego rodzaju dodatki za sprawowane przez polityków funkcje. Premie uzyskują osoby, które sprawują następujące funkcje:

  • przewodniczący komisji - 2565,20 zł brutto miesięcznie,
  • zastępca przewodniczącego komisji - 1929,99 zł brutto miesięcznie,
  • przewodniczący stałej podkomisji - 1282,66 zł brutto miesięcznie.

Jeżeli dany poseł sprawuje jedną z wymienionych wyżej funkcji, to jego zarobki mogą wynosić ok. 18 tys. zł brutto miesięcznie. Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na to, ile zarabia polityk w polskim Sejmie.

Źródła: i.pl/sejm.gov.pl/Strefa Biznesu

Ted

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia poseł w 2023 roku? Wyjaśniamy, co składa się na pensję poselską oraz jakie dodatki można dostawać w Sejmie - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska