Prace związane z ujęciem wody, renowacja sieci kanalizacyjnej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków - to główne punkty potężnej inwestycji w Slubicach

Sieć wodociągowa w Słubicach sięga jeszcze czasów wojny. Ale mieszkańcy Słubic już mogą się cieszyć, bo będą mieli nową 21 kilometrową kanalizację, która obejmie aż 45 ulic, 670 przyłączy kanalizacyjnych, 502 studnie kanalizacyjne. A wszystko to dlatego, że narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zatwierdził projekt słubickiego Zakładu Usług Wodno-Ściekowych.

- Mamy to!

- powiedział na konferencji prasowej Kazimierz Góra, prezes ZUWŚ w Słubicach. - Kilka dni temu podpisałem umowę, w ramach której dostaniemy dofinansowanie i ruszymy z pracami - dodał. Wartość projektu to 68,5 mln zł, jednak ponad połowę, bo aż 35,1 mln zł dofinansuje Unia Europejska.

Bez dofinansowania miasto nie miałoby szans na tak kompleksową i nowoczesną modernizację gospodarki wodno-ściekowej. Warto dodać, że w historii miasta nie było takiej inwestycji, która zahaczyłaby o całe miasto.

- To najnowsza technologia na rynku gospodarki ściekowej. I nie szliśmy na skróty, pokażemy mieszkańcom, że opłaty, które płacą za wodę są dobrze zagospodarowane - mówi Tomasz Ciszewicz, burmistrz miasta.

Jedna inwestycja pociąga za sobą kolejne. Do tej pory nie można było inwestować w drogi, bo plany z modernizacją kanalizacji na to nie pozwalały. Burmistrz zapowiada, że gdy prace się skończą, ruszą remonty dróg.