Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kupić energooszczędną lodówkę?

Agnieszka Stawiarska 68 324 88 51 [email protected]
Lodówka zużywa najwięcej prądu w domu
Lodówka zużywa najwięcej prądu w domu
Wśród domowych sprzętów najwięcej energii zużywa lodówka z zamrażarką i pochłania ponad 28 proc. wartości naszych rachunków. Co warto wiedzieć o jej działaniu, aby oszczędniej gospodarować?

Czytaj też: Dlaczego warto kupować w sieci?Przed zakupami, zastanów się, czego potrzebujesz: czy niewielkiej lodówki z małym zamrażalnikiem, czy dużego urządzenia, w którym zmieszczą się tygodniowe zakupy? Czy lepiej sprawdzi się lodówka jednodrzwiowa, w której zamrażalnik umieszczony jest wewnątrz czy też dwudrzwiowa z osobnym zamrażalnikiem?

Wielkość

Lodówka tym jest większa, im większą ma pojemność, która podawana jest w litrach, osobno dla chłodziarki i zamrażarki. Należy przeznaczyć 120-130 litrów pojemności chłodziarki na jedną osobę plus 30 litrów na każdą następną. Jeżeli więc w Twojej rodzinie są cztery osoby, lodówka powinna mieć co najmniej 210 litrów pojemności samej chłodziarki. Do tego dochodzi pojemność zamrażarki, która zależy już wyłącznie od ilości mrożonek, które chcesz w niej przechowywać.

Jeżeli korzystasz z dużych ilości mrożonych produktów, kup lodówkę dwudrzwiową z osobną komorą zamrażalnika, który może być powyżej, lub poniżej chłodziarki. Są też duże modele typu side by side. Najczęściej mają obok siebie dwoje drzwi otwieranych od środka na zewnątrz, za którymi umieszczone są osobno chłodziarka i zamrażarka. Są największymi urządzeniami chłodzącymi. Często posiadają kostkarkę do lodu lub filtr wody.

Wygląd wnętrza

Czytaj też: Co sprzedają sklepy z marżą wynoszącą nawet kilka tysięcy procent? Zwróć uwagę na półki. Najlepsze są szklane, ponieważ przewrócony, otwarty jogurt zatrzyma się na jednej półce i nie zaleje żywności leżącej poniżej. Łatwo jest je umyć, a tym samym utrzymać czystość w lodówce. Wykonane są z hartowanego szkła, odpornego na pęknięcia, wytrzymującego kilkukilogramowe obciążenie. Półki druciane są tańsze, ale rozlany płyn zabrudzi wszystkie poniższe. Jeżeli zdecydowałeś się na lodówkę z szufladami w zamrażarce, najlepiej, aby były one przezroczyste i wysuwane. Krócej wtedy szukasz produktów i nie podwyższasz temperatury wewnątrz.

Agregat i termostat

Zwróć uwagę na ich liczbę. Agregat powoduje schłodzenie wnętrza chłodziarki i zamrażarki. Termostat reguluje temperaturę. Najczęściej spotykane są lodówki z jednym agregatem oraz jednym termostatem. W niektórych modelach występuje drugi agregat, dzięki czemu obie części pracują niezależnie. Takie modele mają również dwa termostaty, możesz zatem osobno ustawić temperaturę dla chłodziarki i zamrażarki, a także wyłączyć samą zamrażarkę. Zużywają one więcej energii, niż modele z jednym agregatem. Producenci stosują też jedynie dwa termostaty, ponieważ jest to oszczędniejsza opcja. Takie rozwiązanie da Ci możliwość osobnego ustawienia temperatury dla części chłodzącej i mrożącej. W niektórych urządzeniach da się wyłączyć jedynie chłodziarkę. Dwa termostaty mają również inne plusy. Zamrażarka w lodówce z dwoma termostatami ma większą zdolność zamrażania.

Długie mrożenie

Jeżeli chcesz długo przechowywać produkty w zamrażarce, zwróć uwagę na klasę zamrażarki. Informuje ona o możliwej do osiągnięcia temperaturze w zamrażarce. Oznaczona jest gwiazdkami. Im więcej gwiazdek, tym niższa temperatura.

Jedna gwiazdka (*) - temperatura około –6°C. Krótkotrwałe przechowywanie, może służyć też do zamrażania kostek lodu.

Dwie gwiazdki (**) - temperatura około –12°C, można zamrażać kostki lodu i przechowywać mrożonki do 7 dni.

Trzy gwiazdki (***) - temperatura około –18°C. Można przechowywać produkty do 12 miesięcy.

Cztery gwiazdki (****) - temperatura poniżej –24°C. Do głębokiego mrożenia i przechowywania produktów powyżej roku. Są też modele zamrażające nawet do –32 stopni C. Prawie wszystkie modele z zamrażalnikiem położonym na dole lub side by side mają trzy lub cztery gwiazdki. Jeżeli lodówka ma jeden termostat, zamrażarka zamrozi 4-7 kg w ciągu doby, a dwa termostaty mogą zwiększyć tą liczbę do trzech razy.

Jeżeli masz aneks kuchenny lub oglądasz w kuchni telewizję, zwróć uwagę także na poziom hałasu wydawanego podczas pracy lodówki. Bardzo ciche lodówki to takie, których poziom hałasu wynosi około 38 dB.

Wyposażenie

Czytaj też: Zakupowe sztuczki, czyli jak zaoszczędzić złotówkiZwróć uwagę, jaki rodzaj sterowania ma lodówka: mechaniczny czy elektroniczny. Ten pierwszy stosowany jest w prostych modelach, które mają przeważnie tylko regulację temperatury dla chłodziarki. Elektroniczny jest praktyczniejszy. Daje możliwość dokładniejszego ustawienia wymaganej temperatury, lodówki z takim sterowaniem mają przeważnie na zewnątrz wyświetlacz, na którym możesz odczytać wszystkie parametry. Ponieważ ręczne rozmrażanie lodówki jest zajęciem uciążliwym, wybieraj sprzęt z funkcją automatycznego rozmrażania chłodziarki. Dzięki niej szron powstający na tylniej ściance samoczynnie jest rozmrażany, a powstająca woda ścieka do pojemnika, skąd wyparowuje. Cały proces nie wpływa na temperaturę wewnątrz chłodziarki. Jednak w lodówce takiej, ze względu na obecność szronu i wody powstaje, duża wilgotność, która wpływa na szybsze psucie się żywności.

Najnowocześniejsze modele lodówek są bezszronowe (No Frost). System automatycznie kontroluje wilgotność w chłodziarce i zamrażarce, a dzięki osuszaniu i wymianie powietrza zapobiega osadzaniu się szronu. Zmniejszona wilgoć to także przedłużenie czasu przechowywania produktów. Dobrze, jeżeli lodówka wyposażona będzie w wentylator, który powoduje ruch powietrza w chłodziarce. Bardzo ważną funkcją jest szybkie chłodzenie. Wykorzystasz ją w upalne dni, gdy po zakupie większej ilości produktów, będziesz chciał je szybko schłodzić. Podobną funkcją jest szybkie zamrażanie. W nowoczesnych lodówkach coraz częściej znajduje się komora 0 stopni. To specjalna szuflada w chłodziarce lub pomiędzy chłodziarką a zamrażarką, w której powstaje niższa temperatura niż w pozostałych częściach chłodziarki - najczęściej około 0°C. Dzięki tej temperaturze zatrzymane są procesy biologiczno-chemiczne zachodzące w żywności, co sprzyja dłuższemu przechowywaniu produktów o krótkim czasie przydatności do spożycia.

Inne funkcje

Duże lodówki, najczęściej typu side by side, są wyposażone niekiedy w dodatkowe urządzenia, takie jak kostkarka do lodu czy schładzacz do napojów. W najdroższych modelach są drzwiczki szybkiego dostępu zwane mini barkiem. Umożliwiają one wyjmowanie butelek trzymanych na głównych drzwiach, bez konieczności ich otwierania. Nie podnosi to temperatury wewnątrz lodówki i sprzyja oszczędzaniu energii.

Alarm! Drzwi otwarte

Niektóre lodówki mają alarm niedomkniętych drzwi. To jest przydatne nie tylko z powodu oszczędności energii, ale także z powodu higieny. We wnętrzu lodówek tworzy się specyficzne środowisko i pozostające na żywności bakterie pomimo niskiej temperatury mnożą się, powodując psucie się jej. Proces ten spowalnia powłoka antybakteryjna ze związkami srebra. Uwalniające się z niej jony srebra hamują rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Są modele z funkcją „wakacje”. Dzięki niej można zmniejszyć moc chłodziarki. Wtedy temperatura wewnątrz wynosi ok. 12°C, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu urządzenia. Funkcja pozwala na ograniczenie zużycia energii.

Czytaj też: Jak wyposażamy mieszkania?

 

OPINIA

Ewa Teślak, audytor energetyczny:

- Każda lodówka pracując 24 godziny na dobę zużywa spore ilości prądu, dlatego należy zwrócić dużą uwagę na jej klasę energetyczną. Klasy podawane są w skali od A++ do G, gdzie A++ oznacza najbardziej, a G najmniej oszczędne lodówki. Większość urządzeń dostępnych obecnie na rynku ma klasę A lub A+. Pomimo, że różnice dobowe w zużyciu prądu są dosyć niskie, w skali roku mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Porównać więc trzeba wybrane urządzenia w odniesieniu do rocznego zużycia prądu, które w dużych i nieoszczędnych lodówkach może wynosić nawet 700 kWh.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska