MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak oddać ważny głos w wyborach do Europarlamentu? Kiedy poznamy wyniki?

(b)
Wideo
od 12 lat
W niedzielę, 9 czerwca Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Sprawdź, w jakich godzinach będą czynne lokale wyborcze, jak oddać ważny głos i kiedy poznamy wyniki.

Spis treści

Jak oddać ważny głos?

W lokalu wyborczym głosujący otrzymają jedną kartę do glosowania. Na karcie powinien znajdować się stempel obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos należy odnaleźć na karcie listę kandydatów na którą chcemy zagłosować i postawić znak X przy wybranym nazwisku. Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Głos będzie nieważny, jeżeli postawisz znak X na więcej niż na jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale.

Informacje, jak poprawnie oddać głos będą znajdować się na dole karty.

Godziny otwarcia lokali wyborczych

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 20.00.

Ilu posłów wybieramy?

W Polsce zostanie wybranych 53 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, który będzie liczył w sumie 720 posłów i posłanek.

Na kogo możesz zagłosować w Lubuskiem? Zobacz listę kandydatów

Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych. Lubuskie znalazło się w okręgu nr 13 razem z województwem zachodniopomorskim.

W tych wyborach nie ma odgórnego podziału mandatów do zdobycia na okręgi wyborcze. O tym, ile mandatów przypadnie na dany okręg, zadecyduje frekwencja (im wyższa, tym będzie ich więcej). Może się zdarzyć, że okręg o wyjątkowo niskiej frekwencji nie zdobędzie ani jednego mandatu.

Tutaj sprawdzisz, kto kandyduje do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 13: Kto do Europarlamentu z Lubuskiego? Zobacz listę kandydatów

Kiedy poznamy wyniki?

Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie nie mogą podawać oficjalnych wyników wyborów dopóki we wszystkich krajach nie zakończy się głosowanie. Ostanie lokale wyborcze w UE zostaną zamknięte w niedzielę o godz. 23.00

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ma nadzieję, że wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego poznamy w poniedziałek, choć nie mógł sprecyzować, o której godzinie.

Wybory do PE w Polsce w liczbach

  • W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego utworzono 31 830 obwodów do głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów do głosowania, zaś na statkach - siedem.
  • Uprawnionych do głosowania są 28 mln 952 tys. 443 osoby. 4 237 osób zdecydowało się głosować korespondencyjnie, a za pośrednictwem pełnomocnika - 13 079. Wydano też 158 990 zaświadczeń o prawie do głosowania.
  • 11 komitetów wystawiło łącznie 1019 kandydatów w wyborach.
  • Wśród kandydatów 53 proc. stanowią mężczyźni, a 47 proc. to kobiety.
  • Najstarszy kandydat, który wystartuje na Pomorzu, ma 88 lat, a najmłodszy, który wystartuje w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, ma 21 lat.
  • Średnia wieku kandydatów wynosi 48 lat.

Za złamanie ciszy wyborczej grożą kary

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno też publikować sondaży przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi kara.

Miejsce głosowania można sprawdzić m.in. w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl.

Wybory europejskie odbywają się co pięć lat. Ostatnie odbyły się w maju 2019 roku .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska