MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia? Paczki żywnościowe dla seniorów, osób ubogich i bezdomnych

DW
Pomoc żywnościową dla osób, które odbywają kwarantannę, zwłaszcza osób starszych, ubogich i bezdomnych, zadeklarowały takie organizacje jak Caritas, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Odra-Niemen i Polski Czerwony Krzyż. Potrzebni są wolontariusze, ale jeszcze bardziej środki finansowe. Jeśli chcesz pomóc, skontaktuj się z lokalnym oddziałem wybranej organizacji.

Jak w każdej sytuacji kryzysowej, tak i podczas epidemii, w najtrudniejszej sytuacji są osoby, które i tak mają w życiu pod górkę. Jak państwo i organizacje pozarządowe radzą sobie z pomocą dla osób najbardziej potrzebujących? Chodzi głównie o osoby bezdomne, ubogie oraz samotnych seniorów.

Pomoc dla osób bezdomnych w czasie epidemii koronawirusa. Jak wygląda procedura?

Ministerswo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że nie zostawi osób bezdomnych samych sobie. Wydane zostały wytyczne dla wojewodów, dotyczące podjęcia działań w zakresie wsparcia osób wykluczonych. Założenia tego planu obejmują:

  • koordynację współpracy Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Sanepidu, i ośrodków pomocy społecznej w kwestii przekazywania informacji o osobach bezdomnych z podejrzeniem zarażenia wirusem,
  • wskazanie przygotowanych przez starostów obiektów jako miejsc pełniących funkcję kwarantanny zbiorowej,
  • przygotowanie miejsc oraz personelu na potencjalne przypadki pojawienia się osób chorych lub z podejrzeniem zachorowania,
  • przekazanie do stosowania procedur instrukcji dotyczącej wsparcia osób bezdomnych dla prowadzących placówki wsparcia osobom bezdomnym.

Ministerstwo zobowiązuje też placówki udzielające wsparcia osobom bezdomnym o zadbania o zdrowie pracownikom swoich placówek (np. poprzez umożliwienie pracy zdalnej pracownikom biurowym lub ograniczenie godzin pracy) – również same organizacje zachęcają interesantów głównie do kontaktu telefonicznego i sprawdzania godzin urzędowania na stronach internetowych instytucji, gdyż te mogą ulec zmianie. Jednocześnie Ministerstwo apeluje do organizacji społecznych, wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli o pomoc i wsparcie, zwłaszcza dla placówek wspierających osoby bezdomne. Pomoc żywnościową zadeklarowały takie organizacje jak Caritas, Federacja Polskich Banków Żywności, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Odra-Niemen i Polski Czerwony Krzyż.

Federacja Banków Żywności: Nikogo nie pozostawimy bez pomocy

Banki Żywności koncentrują się obecnie na wypełnianiu misji niesienia pomocy osobom starszym, chorym, samotnym, bezdomnym oraz osobom przebywającym w kwarantannie. Pomoc mogą otrzymać osoby, których dochód całkowity nie przekracza 1 402 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 056 PLN dla osoby w rodzinie. W swoim działaniu Federacja opiera się na powyższych wytycznych MRPiPS. W paczkach żywnościowych, które otrzymają potrzebujący znajdą się m.in. warzywa w puszcze, makaron, ryż, kasza, mleko, ser i konserwy mięsne.
Procedura otrzymania pomocy żywnościowej wygląda następująco:

  • Sanepid zgłasza do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej osoby znajdujące się w kwarantannie (w tym osoby bezdomne, które będą znajdować się w miejscu wyznaczonym przez starostwa).
  • Ośrodek Pomocy Społecznej weryfikuje, czy dana osoba potrzebuje pomocy. W obecnej sytuacji może to robić telefonicznie.
  • W porozumieniu z Bankiem Żywności lub inną wybraną organizacją określane jest zapotrzebowanie oraz sposób dostarczenia paczki żywnościowej. Na czas epidemii, w transporcie organizacje wspierać będą m.in. policjanci, strażacy oraz WOT.

Jak zapewnia Anna Przetakiewicz z Federacji Banków Żywności:

Staramy się, żeby osoby potrzebujące nie odczuły ograniczeń w dostawach związanych z epidemią koronawirusa. Działamy wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Jednocześnie pracownicy Federacji Banków Żywności deklarują, że podczas swojej codziennej pracy i przy udzielaniu pomocy przestrzegają wszystkich zaleceń GIS.

Jak pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia? Paczki żywnościowe dla seniorów, osób ubogich i bezdomnych
Banki Żywności

Akcja Caritas - #PomocDlaSeniora

Z kolei w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem Caritas uruchomiła 19 marca nową kampanię – #PomocDlaSeniora. Na start akcji, skierowanej do osób starszych, które w obecnej sytuacji wymagają szczególnej troski i opieki, Caritas przeznaczy milion złotych. Równolegle organizacja uruchamia zbiórkę pieniędzy, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania. Poza pomocą żywnościową, Caritas zapewni seniorom zaopatrzenie w środki higieniczne i ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki), wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także inne formy pomocy, w zależności od potrzeb, na przykład opiekę psychologiczną. Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska:

Bardzo liczymy na solidarność Polaków. Zawsze apelując o wsparcie dla naszych podopiecznych, spotykamy się z dużym odzewem i wierzę, że podobnie będzie teraz, kiedy sytuacja wymaga błyskawicznego działania. Zapraszamy też duże firmy. Wiemy, że w ich przypadku problemem nie są środki. Po prostu nie wiedzą, jak je przekazać, żeby dotrzeć do każdego potrzebującego. Caritas ma w tym ogromne doświadczenie.

Przekazane środki trafią do diecezjalnych oddziałów Caritas. To ich zadaniem będzie rozpoznanie potrzeb na poziomie lokalnym, sporządzenie listy potrzebujących i dystrybucja pomocy. W akcję zangażowani są zarówno pracownicy, jak i wolontariusze – 80 tys. osób. Do tej pory w poszczególnych diecezjach były organizowane specjalne dyżury telefoniczne, nabory wolontariuszy, przygotowywanie paczek żywnościowych, bezpośrednie formy dystrybucji pomocy (dowożenie posiłków, zakupy dla seniorów, itp.).

Kampanię Caritas „Pomoc dla seniora” można wesprzeć:

  • przekazując darowiznę na stronie www.caritas.pl/pomocdlaseniora
  • wysyłając SMS o treści SENIOR na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty SENIOR)
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska