Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc zwierzakowi przetrzymać sylwestra? Rozmowa z Katarzyną Burak, wiceprezes zielonogórskiego schroniska

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Psy podczas nocy sylwestrowej przeżywają gehennę
Psy podczas nocy sylwestrowej przeżywają gehennę Natalia Dyjas
Dla wielu z nas noc sylwestrowa to czas zabawy przy wystrzałach fajerwerków i huku petard. Niestety, wielu zwierzętom trudno ją przeżyć spokojnie. O tym rozmawiamy z Katarzyną Burak.

Sylwester dla nas oznacza zwykle zabawę. A dla naszych zwierząt?
Dla nich to jeden wielki stres. Kiedy zaczynają wybuchać petardy, zwierzęta nie wiedzą, co się dzieje, są kompletnie zdezorientowane. W tym całym popłochu chcą jak najszybciej uciec w bezpieczne miejsce i po prostu zrywają się ze smyczy. Dlatego tak ważne jest, by w sylwestrową noc zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. Pamiętajmy, że psy mają o wiele bardziej czuły słuch od ludzi. Jeśli huk petardy dla nas jest głośny, to co dopiero dla nich...

Trwa głosowanie...

Czy Twój pies boi się huku fajerwerków?

Jakie zabezpieczenia?
Jeśli pies nie ma założonego czipa, warto kupić tak zwaną adresatkę lub po prostu napisać markerem na obroży numer telefonu do siebie. Wtedy, jeśli nawet zwierzę ucieknie, łatwiej będzie znaleźć jego właściciela. Tego dnia warto też założyć psu szelki i obrożę i przypiąć do nich dwie smycze. Jedną obwiązać sobie przy nadgarstku, a drugą wziąć tradycyjnie do ręki. To otrudni psu ewentualną ucieczkę spowodowaną naglym hałasem. Na pierwszy spacer lepiej wychodzić wcześnie rano, gdy jeszcze nie słychać strzelania petardami, a ostatni raz najpóźniej o 18.00, przed największym nasileniem hałasu.

A co z lekami uspokajającymi? Warto je podawać?
Najlepiej korzystać ze środków przepisanych przez weterynarza. Leki możemy kupić w sklepach zoologicznych, ale trzeba je podawać zazwyczaj już kilka dni przed sylwestrem. Najważniejsza zasada - nie podajemy zwierzętom środków przeznaczonych dla ludzi! Mogą one być śmiertelnie niebezpieczne. Nie zostawiajmy też naszych pupili na dworze. Najlepiej zamknijmy je w małych, wytłumionych pomieszczeniach, gdzie nie będą mogły zrobić sobie krzywdy. Pozwalajmy się przytulać i bądźmy wyrozumiali. Pamiętajmy jednak o dwóch sprawach. Po pierwsze: nie ma złotego środka, który uchroni zwierzęta przed stresem tej nocy. Po drugie: nie wszystkie środki są uniwersalne, czyli nie każdy „pasuje” do każdego zwierzęcia.

Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel. Wiele badań wskazuje, że jego towarzystwo może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że pies redukuje stany napięcia nerwowego u człowieka oraz zwiększa też jego odporność na stres. Psy poprawiają nasze samopoczucie do tego stopnia, że mogą pomóc nam uchronić się przed depresją lub też z niej wyjść.Publikujemy TOP 14 najpopularniejszych ras psów w Polsce. Znasz je wszystkie?WIDEO: Tak wyglądał zielonogórski Dzień Psa w 2017 roku

Światowy dzień psa. Znasz najpopularniejsze rasy psów w Pols...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska