Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć wypowiedzenia kredytu i sprawy w sądzie

Katarzyna Borek
- Przeliczyłem się z możliwością spłaty kredytu. Co robić? - pyta pan Adam.

Żona pana Adama rodzi w kwietniu kolejne dziecko. - W jednym pokoju byśmy się nie pomieścili, dlatego kupiłem większe mieszkanie. Oczywiście nie za gotówkę, ale na kredyt. Wziąłem go we frankach, bo to była wtedy najpopularniejsza waluta - wspomina nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji). - Przez kryzys i zawirowania na rynku finansowym moja rata tak jednak wzrosła, że nie daję rady spłacać kredytu.

Pan Adam boi się czarnego scenariusza, który następuje, gdy nie spłaca się na bieżąco zadłużenia: wezwań do zapłaty, telefonów z firm windykacyjnych, a potem wypowiedzenie umowy kredytu i sądowej egzekucji zadłużenia.

Podpowiadamy, jak można tego uniknąć.

 

1. Nie ukrywaj się

 

To podstawowa zasada. Niemal wszyscy kredytobiorcy popełniają ten sam błąd - jak długo się da, ukrywają przed bankiem problem ze spłatą zadłużenia. To złe rozwiązanie!

Ci, którzy poinformują kredytodawcę odpowiednio wcześnie, szybciej znajdują wspólne rozwiązanie problemu. Bank może zaproponować:

* rozłożenie spłaty na korzystniejsze raty,

* wydłużenie okresu kredytowania,

* a nawet umorzenie części odsetek karnych i opłat windykacyjnych.

- Na każdym etapie istnieje możliwość porozumienia się z kredytodawcą, któremu również zależy na rozwiązaniu problemu - przekonuje Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

2. Pamiętaj, że windykacja jest bardzo kosztowna

 

Odsetki karne i koszty egzekucji komorniczej znacznie zwiększą twoje zadłużenie. Ponadto - im większa liczba dni opóźnienia spłaty i wyższa kwota zaległości, tym mniejsze możliwości i mniej chęci do ustępstw ze strony kredytodawcy, który musi dbać o swoje interesy.

 

3. Szukaj pomocy

 

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie sam albo bank nie akceptuje twoich propozycji, skorzystaj z pomocy organizacji powołanych do udzielania pomocy konsumentom.

Są to:

* eksperci bezpłatnej infolinii konsumenckiej - jest czynna codziennie w godz. 9.00-17.00 pod numerem telefonu 0 800 800 008.

* miejscy/powiatowi rzecznicy konsumentów - znajdziesz ich przy swoim starostwie lub urzędzie miasta. Doradzają za darmo.

* Federacja Konsumentów - adresy oddziałów znajdziesz na www.federacja-konsumentow.org.pl.

* Arbiter bankowy - działa przy Związku Banków Polskich. Rozstrzyga spory dot. roszczeń pieniężnych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez bank czynności bankowych lub innych. Więcej informacji o arbitrze znajdziesz na stronie www.zbp.pl.

* Spółdzielczy Arbitraż Konsumencki - rozwiązuje sprawy pomiędzy klientami a spółdzielczymi kasami oszczędnościowo- kredytowymi. Informacje znajdziesz pod adresem www.skok.pl.

 

 

 

ŚCIĄGAWKA DLA CIEBIE

 

* Nie ignoruj wezwań i pism od wierzycieli.

* Upewnij się, w jakiej wysokości jest dług.

* Działaj od razu, bo sytuacja całkowicie wymknie Ci się spod kontroli.

* Skontaktuj się z kredytodawcą i zaproponuj sposób dalszej spłaty.

* Proponuj tylko wysokość raty, na którą Cię stać.

* Proś o przedłużenie terminu płatności zadłużenia.

* Zapomnij o kartach kredytowych.

* Trzymaj wszystkie kopie pism wysyłanych w sprawie spłaty zadłużenia.

* Sprawdź, czy masz szanse na kredyt konsolidacyjny, którym spłacisz zaległości u różnych kredytodawców.

* Nie radzisz sobie? Zwróć się o pomoc do wyspecjalizowanych organizacji.

* Sprawdź, czy roszczenie nie uległo przedawnieniu - czyli czy upłynęły trzy lata od umówionego terminu spłaty całego zadłużenia. Jeśli tak zgłoś kredytodawcy zarzut przedawnienia. Spowoduje, że nie będzie mógł dochodzić zapłaty na drodze sądowej. Pamiętaj jednak, że Twoje zobowiązanie jednak nie wygaśnie, zatem kredytodawca nadal może wzywać Cię do dobrowolnej zapłaty.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska