Jaka jest maksymalna liczba kredytów, które można jednorazowo refinansować?

Artykuł sponsorowany PROFI CREDIT POLSKA SPÓŁKA AKCYJNA
Niekorzystne warunki umowy kredytowej, a także jego wysokie koszty są z pewnością wystarczającym powodem, by szukać rozwiązania problemu. Jedną z opcji obniżenia comiesięcznych kosztów wynikających z zaciągniętego zobowiązania jest refinansowanie kredytu. Niekiedy klienci pytają, ile kredytów jednocześnie można refinansować? W tym artykule odpowiemy na to pytanie i rozwiejmy wątpliwości konsumentów. Wyjaśnimy również, czym jest konsolidacja zobowiązań i czym różni się od refinansowania.

Czym dokładnie jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu jest niczym innym jak przeniesieniem obecnie spłacanego kredytu do innego banku. Jeśli umowa na obecne zobowiązanie jest niekorzystna, a koszty są wysokie, możemy szukać rozwiązania w postaci przeniesienia kredytu do innego banku. Bank, z którym podpisujemy nową umowę, spłaca stare zobowiązanie i od tej pory kredyt spłacamy w „nowym” banku.

Jednak, aby to rozwiązanie było korzystne, musimy znaleźć taki kredyt, którego koszty będą niższe niż koszty aktualnie spłacanego zobowiązania. Przeważnie refinansuje się zobowiązania na wyższe kwoty, np. kredyt hipoteczny, kredyt inwestycyjny lub kredyt gotówkowy na wysoką sumę. O kredytach gotówkowych możemy więcej przeczytać na stronie https://everlike.pl/kredyt-gotowkowy-ranking-kredytow-08-2022/. W przypadku kredytu hipotecznego będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty związane z ponowną wyceną nieruchomości, na której widnieje hipoteka, a także opłatą w sądzie wieczystoksięgowym.

Nie jest raczej możliwe refinansowanie kredytu w tym samym banku, dla banku byłaby to niekorzystna transakcja. Jeżeli jednak nie chcemy zmieniać banku, a obecne warunki nas nie satysfakcjonują, możemy postarać się o renegocjacje warunków spłaty lub konsolidacje kilku zobowiązań.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

Bardzo często refinansowanie kredytu jest mylone z konsolidacją. Choć cel obu kredytów jest zbliżony, to jednak są to dwa różne produkty finansowe. Konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów i ich spłata za pomocą jednego kredytu konsolidacyjnego. Co ciekawe, konsolidacją możemy objąć kilka różnych zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach, a nawet różnych instytucjach finansowych. Niektóre banki lub firmy pożyczkowe konsolidują zarówno kredyty bankowe, jak i pożyczki pozabankowe.

Rolą kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie comiesięcznych kosztów związanych ze spłatą kilku różnych zobowiązań, a także uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie dochodzi bowiem do epizodów, w których zapominamy o terminie spłaty jednego, lub nawet kilku rat różnych zobowiązań. Przez niedopatrzenie zmuszeni jesteśmy ponosić koszty karnych odsetek, co generuje dodatkowe i niepotrzebne wydatki. Bywa również i tak, że przez wysoką inflację nie jesteśmy w stanie dłużej spłacać kilku rat w obecnej wysokości. Kredyt konsolidacyjny pozwala nam na obniżenie miesięcznych kosztów, ale musimy się liczyć z tym, że okres kredytowania będzie wydłużony. Takie rozwiązanie zapewne wpłynie pozytywnie na naszą płynność finansową, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej zapłacimy za skorzystanie z tej możliwości. Więcej informacji na temat kredytów konsolidacyjnych znajdziemy na stronie internetowej everlike.pl.

Jaka jest maksymalna liczba kredytów, które można jednorazowo refinansować?

Wiemy już, czym dokładnie jest refinansowanie i konsolidacja kredytów. Na pytanie, jaka jest maksymalna liczba kredytów, które można jednorazowo refinansować, odpowiemy, że to zależy. W przypadku, w którym mamy kilka różnych zobowiązań to teoretycznie, każdy kredyt na wyższą sumę możemy osobno refinansować. Nie da się ukryć, że takie przedsięwzięcie będzie wymagało od nas sporej dozy cierpliwości i sporej ilości czasu. Pamiętajmy o tym, że każdorazowo musimy wyszukać dogodnej finansowo oferty w nowym banku, co nie należy do łatwych zadań, a także przygotować stosowną dokumentację. Jeżeli mamy np. dwa lub trzy kredyty hipoteczne to możemy albo przenieść kredyty do różnych banków, albo postarać się o refinansowanie u tego samego podmiotu. Jednak nie da się refinansować kredytów zbiorczo. Każdy kredyt wymaga osobnego refinansowania.

W przypadku, gdy mamy kilka różnych kredytów np. kredyt hipoteczny, gotówkowy i kartę kredytową zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem będzie ich konsolidacja. Ponadto, nawet jeśli mamy kilka zobowiązań, nie każde musimy włączyć do konsolidacji. Kredyt hipoteczny możemy refinansować lub zostawić w obecnym banku, a pomniejsze kredyty i pożyczki możemy spłacić kredytem konsolidacyjnym. Nie da się ukryć, że przed podjęciem wspomnianych kroków, musimy dokładnie oszacować opłacalność swoich działań.

Jak wygląda procedura refinansowania kredytu?

Jeśli podejmujemy się refinansowania tylko jednego zobowiązania, to procedura nie powinna nastręczyć nam trudności. Najważniejszym zadaniem jest wyszukanie oferty, która zaspokoi nasze oczekiwania i będzie atrakcyjna finansowo. W kolejnych krokach konieczne jest skompletowanie odpowiedniej dokumentacji. Warto skonsultować z pracownikiem banku, jakie dokładnie dokumenty należy przygotować. Następnie konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, który udostępni nam wybrany przez nas bank i dołączenie wszystkich wymaganych załączników. Po złożonym wniosku oczekujemy na decyzję banku, która uzależniona jest między innymi od wyników analizy naszej sytuacji materialnej. Jeżeli decyzja banku będzie pozytywna, konieczne będzie podpisanie stosownej umowy. Pamiętajmy o tym, by zawsze dokładnie się z nią zapoznać. Bank, który udzieli na refinansowania, spłaci nasze „stare” zobowiązanie. Od tej pory spłat będziemy dokonywać zgodnie z otrzymanym harmonogramem spłaty rat.

Jakie są korzyści refinansowania kredytu?

Zanim zdecydujemy się na refinansowanie kredytu, warto poznać jego zalety i wady. Za wadę refinansowania możemy uznać zły dobór oferty, czyli de facto pogorszenie warunków umowy. Aby do takiej sytuacji nie doszło, musimy dobrze zapoznać się z nowymi warunkami umowy i kosztami, które w związku z nowym kredytem będziemy musieli ponosić.

Jeśli jednak nasz wybór będzie trafny, refinansowanie pozowali nam na spore oszczędności, szczególnie wówczas, gdy obecny kredyt był drogim produktem finansowym. Refinansowanie daje nam również szansę na pozbycie się niejednokrotnie dość drogich usług dodatkowych, bez których nie otrzymalibyśmy starego kredytu. Dzięki refinansowaniu kredytu możemy także zmienić warunki umowy na korzystniejsze, czy odpowiadające nam w większym stopniu np. zmianę daty spłaty rat, a także obniżenie marży lub prowizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska