MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedz za siebie!

(eb)
O właściwą dietę powinna zadbać kobieta już na dwa miesiące przed ciążą
O właściwą dietę powinna zadbać kobieta już na dwa miesiące przed ciążą fot. DiGiTouch
Dieta przyszłej mamy jest ważna dla jej zdrowia i dziecka.

Pamiętaj

Pamiętaj

  • Pieczywo białe powinno się zastąpić pieczywem razowym. Chleb żytni razowy ma ok. 3-5 razy więcej składników mineralnych niż pieczywo jasne, jest także bogatszy w witaminy i błonnik pokarmowy.

  • Zaleca się dodawanie do surówek olejów roślinnych - przynajmniej łyżkę stołową dziennie. Oleje te zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne do prawidłowego przebiegu ciąży.

  • Powinno się spożywać co najmniej 1 k
  • Maleństwo w łonie ma swoje zachcianki i smaki, ale przede wszystkim lubi, jeśli zdrowo się odżywiasz i nie unikasz ruchu.

    Do ciąży należy się przygotować, także pod względem żywieniowym. Zapotrzebowanie kobiety w ciąży na witaminy i substancje mineralne wzrasta nawet o 100 procent. Już dwa miesiące przed planowaną ciążą warto się zabezpieczyć przed niedoborem kwasu foliowego, należącego do witamin z grupy B. Niski jego poziom powoduje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wrodzoną wadą układu nerwowego.

    Wady powstają bardzo wcześnie, bo już na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży. Kwas foliowy można przyjmować w postaci tabletek albo jedząc produkty, które są dobrym jego źródłem (patrz ramka).

    Szczególnie groźny może być niedobór żelaza, wapnia, cynku, jodu oraz witaminy E, C i beta-karotenu. Lekarz może zalecić dodatkowe stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych. Spore dawki żelaza znajdują się w mięsie, drobiu, wędlinie (chude gatunki). Aby poprawić przyswajanie żelaza, dobrze jest zagryźć każdy posiłek warzywami i owocami (mają witaminę C, która wspiera przyswajanie żelaza).

    Nie wolno również zapominać o rybach - są one świetnym źródłem wartościowego białka. Konieczne jest zwiększenie spożycia mleka i produktów mlecznych - zawierają wapń, witaminę B2, B12 i pełnowartościowe białko

    Nie należy się odchudzać nie tylko w czasie ciąży, ale również krótko przed jej początkiem. Diety odchudzające zwykle powodują niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie.

    Mitem jest, że w ciąży należy jeść za dwoje. Średnie zapotrzebowanie energetyczne organizmu wzrasta bowiem o około 300 kcal. Zaś przybieranie na wadze jest jak najbardziej prawidłowym zjawiskiem, a nie objawem tycia. Nieprawdą jest, że w ciąży należy rezygnować ze sportu. Nie powinno się jeździć na nartach ani konno, warto natomiast pływać i spacerować. Polecane są też ćwiczenia, których położne uczą w szkole rodzenia.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska