Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień i zima w Lubuskiem. Najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych i samotnych. Jest apel policji i pomoc Caritas

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
W Zielonej Górze ruszyła ogrzewalnia dla osób bezdomnych. W Nowej Soli policjanci zwracają szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe, sprawdzając, czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba. – Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby potrzebując – apeluje aspirant Justyna Sęczkowska – Sobol.

Jesień i zima. Najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych i samotnych

W diecezjalnej ogrzewalni prowadzonej przez Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej przy ul. Dworcowej 21 w Zielonej Górze trwa sezon jesienno-zimowy.

– Po raz kolejny uruchomiliśmy naszą ogrzewalnię dla osób bezdomnych, które w czasie, kiedy jest chłodno na dworze, wieczorem i nocą mogą bezpiecznie w ciepłym i suchym miejscu spędzić czas – informuje Sylwia Grzyb, rzecznik prasowa Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.

Obok ogrzewalni mieści się łaźnia, która czynna jest codziennie w godz. 7-15, to godziny pracy magazynu Caritas.

– Osoby bezdomne, które mają taką potrzebę tutaj przyjść i się wykąpać. Również kiedy czynna jest ogrzewalnia, czyli w godz. 18 – 8 rano osoby te również mogą z niej korzystać – dodaje rzeczniczka.

W tym samym miejscu mieści się magazyn pomocy rzeczowej, z którego osoby potrzebujące otrzymują odzież. Obecnie jest to odzież zimowa. – Jest zimno na dworze, więc ta odzież jest bardzo potrzebna. Codziennie kilkadziesiąt osób korzysta z tej pomocy. Te osoby przychodzą do nas i otrzymują ciepłe kurtki, spodnie, dresy, bluzy, czapki, rękawice. Dzieje się u nas bardzo dużo. Ten czas jesienno – zimowy jest czasem wzmożonej czujności na osoby bezdomne, ale nie tylko, również na osoby potrzebujące pomocy – zapewnia Sylwia Grzyb.

Policja w Nowej Soli. Apel do mieszkańców

W czasie jesienno – zimowym lubuscy policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Patrole mają na celu dotarcie do potrzebujących i informowanie o możliwości skorzystania z różnych form pomocy.

– Okres jesienno-zimowy jest trudnym czasem dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające na terenach ogrodów działkowych, czy siedzące na ławkach i niekiedy podzielić się ciepłym posiłkiem – apeluje aspirant Justyna Sęczkowska – Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Dzielnicowi w Nowej Soli podczas służby patrolują ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie, czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba.

– Funkcjonariusze wskazują osobom bezdomnym noclegownie, czy inne miejsca, gdzie można się schronić i otrzymać posiłek. Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być zagrożone – podkreśla rzeczniczka nowosolskiej policji. – Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby potrzebujące.

Zgłoszenia należy kierować pod numer alarmowy 112 lub do Ośrodków Pomocy Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska