Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest co badać

KRZYSZTOF ZAWICKI
Archeolodzy są coraz bliżej rozwiązania zagadki, dotyczącej rozpoczęcia budowy kościoła św. Mikołaja. Wiele wskazuje na to, że nastąpiło to ok. 1230 r., czyli ponad 20 lat przed lokacją miasta.

Prace archeologiczne w tej jednej z najstarszych głogowskich świątyń rozpoczęły się na początku sierpnia. Roboty prowadzone były we wschodniej części dawnego kościoła oraz na zewnątrz.

Jest co badać

- Najważniejszą częścią, którą penetrowaliśmy była podstawa ołtarza głównego i jego otoczenie - informuje archeolog dr Krzysztof Czapla. - Poprzez badania tej części kościoła chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, kiedy zbudowano świątynię. Niektóre źródła podają, że mogła ona powstać przed 1253 r., czyli przed lokacją Głogowa.
Wyniki badań są obiecujące. Nadbudowa ołtarza jest wczesnogotycka, ale już jego podstawa zrobiona została w stylu romańskim. Najciekawsze było jednak to, co leżało obok ołtarza. - W tym miejscu złożone zostały elementy architektoniczne, jak choćby fragmenty cokołu, które pochodzą z 1230 r - dodaje archeolog.
Na tym nie koniec odkryć związanych z architekturą. M.in. za murami kościoła odsłonięte zostały fundamenty dawnej Kaplicy Góry Oliwnej. Najdłużej trwała eksploracja grobów. W sumie spenetrowano ich ponad 30. - Najstarsze pochodzą z XIII w., a najmłodsze z początku XX w. Odkryliśmy również kryptę, która niestety została wcześniej rozgrabiona - mówi K. Czapla.

Czas na kości

W grobowcach archeolodzy znaleźli sporo ciekawych przedmiotów. Jednym z nich jest chirurgiczna pieczęć cechowa z XVII w. Ponadto wykopane zostały krucyfiksy, medaliony, a nawet monety.
W kartonach złożone zostały setki ludzkich kości, które teraz będą przedmiotem badań muzealnego antropologa Anny Żarczyńskiej. Na ich podstawie będzie można określić wiek i płeć pochowanych ludzi, a także ewentualne choroby, na które mogli umrzeć.
Zdaniem K. Czapli, na spenetrowanie całego zabytku potrzeba jeszcze dwóch lat. Będą się jednak na to musiały znaleźć odpowiednie fundusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska