Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kant wygrał Keję

JANUSZ AMPUŁA
Zespół Kant ze Zgorzelca, czyli trzy panie śpiewające o marynarskich przygodach, wygrały V Festiwal Piosenki Żeglarskiej Keja 2001 w Długiem. Wielki sukces odniósł zespół Szuwary ze Strzelec Krajeńskich, który przegrał z Kantem, ale zdobył aż trzy nagrody.

Kant zgłoszono do udziału w festiwalu jako reprezentację I Harcerskiej Drużyny Wodniackiej w Zgorzelcu. Działa od 13 lat, więc występujące w nim Hanna Kulicka, Katarzyna Grzela i Magdalena Przybylska są już w wieku... instruktorskim, mieszkają w różnych miejscowościach i zyskały uznanie na wielu festiwalach. W Długiem śpiewały a cappella tradycyjne szanty, rozpoczynając po angielsku, a kończąc opowieściami o portowych przygodach, które bez trudu rozumiała kilkutysięczna publiczność zgromadzona nad jeziorem Lipie.
Kant zdobył Złoty Poler ciesząc się największym uznaniem jury, jednak serca publiczności podbiły Szuwary ze Strzelec Krajeńskich. Nie tylko dlatego, że z Długiego blisko do Strzelec, lecz przede wszystkim programem, którym z powodzeniem można się ubiegać o laury na każdym festiwalu szantowym. Marek Popis, Mariusz Ambrożuk, Łukasz Giera, Mikołaj Kuszwara, Marcin Gawryłkowicz i Łukasz Sitarz po raz trzeci wystąpili na Kei, a tym nie było wątpliwości, że już dorównują najlepszym. Szuwary otrzymały Srebrny Poler, nagrodę publiczności oraz nagrodę specjalną za piosenkę o jeziorze Lipie, uznaną za hymn festiwalu.
Brązowy Poler jury przyznało zespołowi Ponton Club z Pruszkowa, czyli Agnieszcze Basiukiewicz, Dominice Cieślik, Maciejowi Basiukiewiczowi i Wojciechowi Gontarzowi. Śpiewali oni m.in. piosenkę pt. Od portu do portu, którą nagrodzono za najbardziej żeglarski tekst, napisany przez W. Gontarza.
W koncercie gwiazd wystąpili laureaci poprzednich festiwali w Długiem, zespoły: Perskie Odloty, Sekstans, DNA i Sailor. Tegoroczną Keję zakończył specjalny koncert nestorów polskich szant: Jerzego Porębskiego, Marka Siurawskiego, Ryszarda Muzaja i Andrzeja Koryckiego, który odbył się w dwóch odsłonach: liderem pierwszej był Porębski, a drugiej Siurawski.
Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali: jego patron, przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Lubuskiego, poseł Jan Kochanowski oraz burmistrz Strzelec Krajeńskich Romulad Gawlik. Wśród publiczności przeprowadzono kwestę na rzecz ofiar powodzi, przygotowaną przez PCK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska