Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każde przedstawienie o innym problemie

Konrad Kaptur
Młodzi artyści z grupy teatralnej "Maska" w przedstawieniu "Stworzenie świata"
Młodzi artyści z grupy teatralnej "Maska" w przedstawieniu "Stworzenie świata" Konrad Kaptur
W polkowickim kinie odbył się czwarty Międzygimnazjalny Przegląd Teatrów Profilaktycznych. Na scenie prezentowały się trzy grupy teatralne. Wszystkie zostały wyróżnione przez jurorów.

- Wszystko zależy od ciebie. Twój los jest w twoich rękach - takimi słowami przywitali przybyłych na tegoroczną edycję przeglądu młodych artystów, ich opiekunów oraz widzów prowadzący, w których role wcieliła się dwójka uczniów z Gimnazjum nr 2, będącego od samego początku organizatorem przedsięwzięcia. - Bardzo się cieszę, że możemy gościć rokrocznie młodych artystów. Te nasze spotkania są ważne, bo poza tym, że niosą przesłanie profilaktyczne, to dają możliwość zaprezentowania nieprzeciętnych zdolności aktorskich - mówiła Dorota Gnych, dyrektor Gimnazjum nr 2.

W ramach tegorocznej edycji przeglądu na scenie prezentowały się trzy grupy teatralne. Jako pierwsi wystąpili młodzi artyści z Gimnazjum nr 2. Wystawili oni sztukę zatytułowaną "Carpe diem". W bardzo sugestywny sposób, z wykorzystaniem ciekawej scenografii oraz kostiumów uczniowie dotknęli problemu uzależnień młodych ludzi, sięgając do praźródeł. Młodzi aktorzy doskonalący swoje umiejętności pod okiem Anny Wasylik uzmysłowili oglądającym przedstawienie, że eksperymenty z używkami często są wynikiem poczucia osamotnienia, zagubienia, braku wsparcia ze strony bliskich, a brnięcie w nałogi to tak naprawdę wołanie o pomoc.

Jako druga na scenie pojawiła się grupa teatralna "Maska" działająca przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski. Podopieczni księdza Artura Kotrysa postawili na przekaz oparty na dźwięku, mimice, gestach, mowie ciała. Tytuł przedstawienia, jakże wymowny - "Stworzenie świata" - dzięki pełnej ekspresji pantomimie, stał się jeszcze bardziej zrozumiały dla wszystkich, którzy oglądali dzisiejszy spektakl. Jako ostatnia zaprezentowała się działająca przy Gimnazjum nr 1 grupa teatralna "Traf". Wystawiła ona sztukę "Puste krzesło", w której dotknęła problemu niezrozumienia i zamknięcia w sobie, a także braku akceptacji dla innych, swoiście pojętego egocentryzmu oraz niskiej samooceny.

Wszystkie z zaprezentowanych przedstawień stały na wysokim poziomie artystycznym, a pojawiający się na scenie aktorzy angażowali się w odgrywane przez siebie role bez reszty. Nie dziwi więc fakt, że jurorzy - Zdzisław Ząbek, psycholog, Beata Zalewska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach, Beata Puławska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Agnieszka Bieniek, dyrektor Żłobka Miejskiego - zdecydowali, aby wyróżnić wszystkich uczestników.

- Każde przedstawienie dotykało innego problemu, a także prezentowało go w inny sposób. Wszystkie były bardzo wartościowe i doskonale trafiały do młodzieży. Opowiadanie językiem sztuki przez ludzi młodych do swoich rówieśników jest bardzo wartościowe. Dlatego, tego rodzaju przedsięwzięcia są bardzo wartościowe - podsumowali jurorzy.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska