Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może zachorować

Alicja Jarno
Już wkrótce takie plakaty będą zachęcać młodych do zrobienia testu na obecność HIV w najbliższym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym.
Już wkrótce takie plakaty będą zachęcać młodych do zrobienia testu na obecność HIV w najbliższym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym. fot. Alicja Jarno
Codziennie dwie osoby dowiadują się, Że są nosicielami wirusa HIV.

- Cały czas rośnie liczba zakażeń wirusem HIV, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Medycyna pomaga przedłużyć ich życie, ale szanse na wyleczenie są nadal znikome - mówi Jolanta Świderska, dyrektorka wojewódzkiego Sanepidu.
Właśnie ruszyła ogólnopolska kampania profilaktyczna pod hasłem "W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie".

Jej organizatorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS przy wsparciu Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Skierowana jest do ludzi między 18 a 29 rokiem życia, bo to właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie. Chociaż nasze społeczeństwo ma dużą wiedzę o AIDS, nie jest ona wykorzystywana w praktyce. Przyczyną zarażeń najczęściej są stosunki heteroseksualne. Młodzi w ferworze zabawy nie myślą o tym, by wykonać test na obecność wirusa. Do tego przedłuża się okres bezobjawowy choroby, co sprzyja jej rozprzestrzenianiu się.

Na całym świecie co osiem sekund jedna osoba zaraża się HIV, co 11 sekund jedna osoba umiera na AIDS. Największą liczbę zachorowań notuje się niezmiennie od lat w południowej Afryce.

Zwiększa się ryzyko wśród kobiet

W województwie lubuskim od 1985 roku, czyli od momentu gdy w naszym kraju zaczęto prowadzić statystyki związane z chorobą, zanotowano 403 przypadki zarażenia, 68 osób zachorowało na AIDS, 39 z nich zmarło. W zeszłym roku 21 Lubuszan dowiedziało się, że jest nosicielem HIV. Do czerwca tego roku było ich już 18, więc ryzyko zakażenia wzrasta.

- Jego przyczyną są głównie nieodpowiedzialne zachowania seksualne. Nosiciele zwyczajnie nie zdają sobie sprawy, że zarażają swoich partnerów - tłumaczy Beata Szyszka-Jędrachowicz, kierownik oddziału epidemiologii wojewódzkiego Sanepidu w Gorzowie. Polakom brakuje odniesienia ryzyka zakażenia HIV do własnej osoby, a to z kolei opóźnia jego wykrywalność. W naszym województwie 85 proc. zakażonych to mężczyźni, jednak liczba zakażeń wśród kobiet stopniowo wzrasta.

Leczenie przedłuża życie

- Naszym celem jest zmniejszenie liczby nowych zakażeń drogą kontaktów seksualnych - mówi Agnieszka Woźniczka z oddziału promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w WSSE w Gorzowie. - Będziemy też zachęcać do wykonywania testów na obecność wirusa, które są przecież anonimowe i całkowicie bezpłatne - wyjaśnia cele kampanii urzędniczka.

Sposobem na uchronienie się przed chorobą jest nie tylko unikanie przypadkowych, ryzykownych kontaktów seksualnych, ale też szczera rozmowa między partnerami planującymi wspólny związek. - Wszyscy boją się AIDS, ale wciąż niesłusznie uważa się ją za przypadłość ludzi grzesznych, osób rozwiązłych i narkomanów. Wielu jeszcze sądzi, że na to od razu się umiera, podczas gdy odpowiednie leczenie jest w stanie przedłużyć chorym życie - opowiada A. Woźniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska