Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM inwestuje w... pustynię!

(abi, jan)
archiwum GL
Kopalnie w Kanadzie, USA, a nawet na... Grenlandii. KGHM Polska Miedź coraz śmielej dokonuje globalnej ekspansji. Teraz uruchamia kopalnię na chilijskiej pustyni.

Chile, pustynia Atacama. Ten jeden z najsuchszych obszarów na świecie leżący na północy kraju, przeciętnemu zjadaczowi chleba nie kojarzy się raczej z niczym. Okazuje się jednak, że wśród niezmierzonych obszarów piasku, znajduje się ogromne pole. Pole z kopalnią o nazwie Sierra Gorda.

To właśnie tutaj znajduje się jedna z najważniejszych prowincji górniczych na świecie. I co dla nas najważniejsze - w projekcie uczestniczy także polski potentat - KGHM. Niedawno prezesi polskiej spółki oraz spółki EcoMetales (zależnej od koncernu Codelco), podpisali porozumienie o współpracy, które umożliwia realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Umowa została podpisana podczas wyjazdu delegacji KGHM do Chile. Tam polscy przedstawiciele zapoznali się m.in. ze stopniem zaawansowania prac przy budowie kopalni wraz z kompleksem przeróbczym Sierra Gorda oraz brali udział w biznesowym szczycie państw Ameryki Południowej i Unii Europejskiej CELAC-UE.

W liście intencyjnym znalazły się zapisy dotyczące projektów badawczo-rozwojowych, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie produkcji miedzi, srebra i innych metali. Miedziowe giganty z Chile i Polski mają zbadać również, które z wdrożonych w Codelco rozwiązań innowacyjnych, skutkujących obniżką kosztów eksploatacyjnych, możliwe są do zastosowania w KGHM. Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM, zapowiedział ponadto współpracę stron w ramach projektu inteligentnej kopalni, która ma na celu pełną mechanizację wydobycia surowców.

Z kolei Ivan Valenzuela, prezes EcoMetales, zaznaczył, że współpraca pomoże w dalszej eliminacji czynników zagrażających zdrowiu i środowisku. Stawka jest niebagatelna, bowiem z dotychczasowych rozmów specjalistów z KGHM i Codelco wynika, że rozpatrywana modernizacja, mogłaby oznaczać dla KGHM dodatkową produkcję rzędu 5-6 tys. ton miedzi oraz 1,2 tony srebra rocznie o wartości około 140 mln zł.

Według wstępnych założeń, planowana roczna produkcja w Sierra Gorda to ok. 220 tys. ton miedzi. Pole jest jednak bogate także w złoto, rudy żelaza, kobaltu oraz srebra, którego KGHM jest jednym z głównych producentów. Uruchomienie kopalni Sierra Gorda przewidywane jest na 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska