Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy bolą stawy... Reumatolog odpowiada na najważniejsze pytania

(ann)
Włodzimierz Janiszewski specjalista reumatolog, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista epidemiolog. Był dyrektorem ZOZ-u w Żaganiu oraz dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Zielonej Górze.
Włodzimierz Janiszewski specjalista reumatolog, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista epidemiolog. Był dyrektorem ZOZ-u w Żaganiu oraz dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Zielonej Górze. Anna Szmytkowska
Czy mogę korzystać z usług kręgarza? Czy zioła pomagają? - pytali nasi Czytelnicy. Odpowiadał reumatolog Włodzimierz Janiszewski. Prezentujemy pełny zapis dyżuru telefonicznego.

Robert: - Mam 46 lat. Jakiś czas temu zaczęły mnie boleć kolana. Brałem tabletki przeciwbólowe, ale dolegliwości powracały. Ktoś poradził mi, żeby wszedł w pokrzywy. Przyznaję, pomogło. Do tej pory bóle się nie pojawiły. Chciałbym zapytać, co należy jeść przy reumatyzmie.
- Jeśli dolegliwości ustąpiły, to pewnie stawy były przeciążone. Przede wszystkim powinien pan dbać o prawidłową masę ciała i odpowiedni wskaźnik BMI (wzrost do kwadratu podzielony przez masę). Jeśli wskaźnik będzie powyżej 30, to mamy do czynienia z otyłością. Ta zaś obciąża stawy kolanowe, a w nich najczęściej wiązadła. Co do pokrzyw, to nie ma takiej metody leczenia w medycynie.

Anna: - Mój mąż odczuwa bóle pleców w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Jest pod opieką pani hematolog ze Szczecina, ma bardzo wysokie OB i niskie żelazo. Teraz dostał też zlecenie na dodatkowe badania, które mają wykluczyć zmiany reumatologiczne. Co jeszcze powinniśmy zrobić?
- Przede wszystkim trzeba wykluczyć zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa. Pewne rozwiązania wskaże wykonanie zdjęcia RTG, a rezonans w pełni jest w stanie to wykluczyć. Choroba ta charakteryzuje się uczuciem sztywności, bólami nocnymi, na początku w okolicach krzyżowych, z czasem idącymi ku górze kręgosłupa. Dojść może nawet do niemal pełnego zesztywnienia ciała, łącznie z trudnościami w oddychaniu. Procesu tego nie można odwrócić. Trzeba tylko dbać o codzienną dawkę ruchu, by niedogodności były jak najmniej odczuwalne.

Czytelnik: - Od 20 lat choruję na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Czy mogę korzystać z usług kręgarza?
- Kręgarz może panu tylko zaszkodzić. Jest to choroba zapalna postępująca. Pomóc mogą jedynie ćwiczenia i fizykoterpia. Jeśli tak długo pan ma dolegliwości, to choroba jest już w zaawansowanym stadium. Najlepsze, co mogę polecić, to zabiegi masażu, które będą polepszały ukrwienie. Nawet zwykły masaż, wykonany przez kogoś z domowników, sprawi ulgę. Z czasem mogą się też pojawić problemy z oddychaniem, trzeba być wtedy w stałym kontaktem z pulmonologiem. Najlepsze, co mogę panu polecić, to ćwiczenia ogólnousprawniające, które będą korzystnie działały na duże stawy, np. biodrowy czy kolanowy. I powtarzam - najważniejszy jest ruch, żeby nie dopuścić do zesztywnienia stawów. Można także zastosować niesterydowe leki przeciwzapalne, ale ostrożnie.

Teresa: - Mam 38 lat. Ostatnio odczuwam bóle w różnych stawach, które mijają po 10-15 minutach. Czy to zaczyna się już coś związanego z reumatyzmem?
- Bóle wędrujące nie są groźne. Jeśli nie ma obrzęków, może to być na przykład przeciążenie układu ruchu albo tkanek miękkich okołostawowych. Zazwyczaj dzieje się to po jakimś wysiłku. Musi pani pomyśleć, co pani robiła w ciągu dnia, kiedy ból się pojawia. Zawsze zalecam ruch moim pacjentom. W takich przypadkach również.

Anna: - Od kilku miesięcy odczuwam ból w barkach. Biorę doraźnie różne leki przeciwbólowe. W ciągu dnia wszystko jest w porządku, ale w nocy ból jest nie do zniesienia. Czy to reumatoidalne zapalenie stawów?
- Reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy najczęściej drobnych stawów dłoni i stóp. W pani przypadku może chodzić raczej o zwyrodnienie spowodowane na przykład przeciążeniem stawów barkowych. Nie ma co ukrywać, po wielu latach codziennych czynności i ciężkiej pracy, mogą być po prostu spracowane. Zdjęcie RTG da sygnał, czy to rzeczywiście zwyrodnienie. Z lekami przeciwbólowymi radzę zachowanie ostrożności. Działają one jedynie na ośrodek bólu w mózgu. Sprawiają, że nie boli, ale stawu nie leczą. Bez leków osłonowych mogą bardzo szkodzić na przewód pokarmowy. Powinna pani poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na fizykoterapię.

Czytelnik: - Chciałbym podpytać o wędrujące bóle mięśni, które odczuwam od jakiegoś czasu. Co to może być? Cierpię także na nadmierną potliwość, ale tarczyca pracuje prawidłowo.
- Bóle tkanek miękkich to fibromialgia. Jeśli jest wędrujący, nie jest tak dużym zagrożeniem, jak gdyby odczuwany był stale w tych samych miejscach. Mogą to być objawy dyskopatii, czyli bóle pochodzące od kręgosłupa. Może to być także brak magnezu i potasu, szczególnie jeśli się pan poci. Wtedy traci pan te pierwiastki. Można zażywać suplementy diety z tymi pierwiastkami, wskazane dla pana są również np. pomidory i banany.

Janina: - Leczyłam się w szpitalu w Poznaniu. Dostałam skierowanie do poradni reumatologicznej. Gdzie w Zielonej Górze są takie poradnie?
- Wbrew pozorom nie jest trudno dostać się reumatologa. W Zielonej Górze poradnie znajdują się przy np. MSWiA, w Aldemedzie, w Medkolu, na Wyszyńskiego i Chopina.

Jerzy: - Mam zniekształcone stawy dłoni, które mnie bolą. Co mam robić?
- Zwyrodnienie na końcówkach palców dłoni, na tzw. paliczkach, to choroba genetycznie uwarunkowana, są to guzki Heberdena. Jeśli mama na nią nie cierpiała, to pewnie chorowała pańska babcia. Nie ma rady na to, by im zapobiec. Zmiany te bolą, kiedy rosną. Przestają rosnąć i nie bolą. Z pewnością pomoże panu fizykoterpia. Proszę pamiętać, że zwyrodnienia w stawach pojawią się niemal u każdego. Są wynikiem m.in. ich ciężkiej pracy w ciągu całego życia, nieprawidłowej ich budowy czy nadwagi. Proces zapalny jest dużo większym zagrożeniem.

Danuta: - W lipcu przez przypadek wykryto u mnie dnę moczanową. Zastanawiam się, czy tych kryształków kwasu moczowego, które odkładają się w stawach, można się jakoś pozbyć? Czy zioła są w stanie mi pomóc?
- Tam, gdzie kryształki powstały, tam już będą. Czasami usuwa się je operacyjnie. Dna moczanowa to zaburzenia w produkcji puryn w związku z nieprawidłowością przemiany materii. W wyniku tego kryształki z kwasu odkładają się w stawach. Najwcześniej atakowany jest paluch, potem małżowina uszna, kolana. Musi pani unikać m.in. kawy, czekolady, piwa, podrobów. Niewskazane jest również szczaw czy rabarbar. I proszę uważać, by się nigdzie nie uderzyć. Podczas napadu dny moczanowej pojawia się zasinienie, ogromny ból, obrzęk, a także bolesność uciskowa. Co do ziół - mają działanie raczej tylko wspomagające.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska