MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy prace na lubuskiej Odrzance? PKP PLK: do czerwca 2026

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Prace remontowe mają obejmować także linię 273 w Kostrzynie.
Prace remontowe mają obejmować także linię 273 w Kostrzynie. Grzegorz Walkowski
Kolej chce, by prace przywracające prędkość 120 km/h na odcinku Kostrzyn – Szczecin Podjuchy oraz Czerwieńsk – Jerzmanice Lubuskie były zrobione najpóźniej za 27 miesięcy.

Kiedy mogłoby dojść do remontu linii 273, czyli popularnej Odrzanki? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do PKP Polskich Linii Kolejowych dwa tygodnie temu. Zrobiliśmy to po tym, gdy okazało się, że kolej zaoszczędziła na przetargach 800 mln zł i część z tej kwoty chce przeznaczyć na prace w naszym regionie. Zapytaliśmy o to także dlatego, że częścią prac na Odrzance ma być budowa łącznicy kolejowej w Kostrzynie. Dzięki niej ma dojść w końcu do połączenia linii 203 (Krzyż – Gorzów – Kostrzyn) z linią 273 (Szczecin – Kostrzyn – Zielona Góra). Dzięki temu Gorzów zyskałby w końcu bezpośrednie połączenie kolejowe ze Szczecinem. Tym samym byłaby możliwość do zwiększenia liczby pociągów dalekobieżnych na północy regionu.

Na linii 273 prace mają dotyczyć odcinków: Szczecin Podjuchy – Kostrzyn, Jerzmanice Lubuskie – Czerwieńsk oraz Głogów – Wrocław.
- Zadanie zakłada przywrócenie prędkości dla pociągów pasażerskich do 120 km/h oraz poprawę przepustowości. Będzie to możliwe dzięki poprawie stanu nawierzchni kolejowej, modernizacji obiektów inżynieryjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym – mówi nam Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. - Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze w zakresie opracowania uproszczonego studium wykonalności. Planowany termin zakończenia prac studialnych w 2024 r. Realizacja projekty zgodnie z założeniami programu KPO planowana jest do czerwca 2026 – dodaje R. Śledziński.

A co z łącznicą, która odblokuje Gorzów?

Czy z zapowiedzi kolei wynika, że łącznica w Kostrzynie zostanie zrobiona w ciągu najbliższych 27 miesięcy? Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, na łącznicę będzie trzeba poczekać raczej do 2028. Z niedawnego spotkania wiceprezydent Gorzowa Iwony Olek z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem wynika, że łącznica ma zostać zbudowana za trzy-cztery lata. Ma ona bowiem zostać zrobiona w ramach Kolejowego Programu Kolejowego, który został nakreślony do 2030 roku.

Źródło wizualizacji: Raport diagnostyczno-strategiczny stanu istniejącego oraz sytuacji mobilnościowej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wie
Źródło wizualizacji: Raport diagnostyczno-strategiczny stanu istniejącego oraz sytuacji mobilnościowej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego.

Czytaj również:
Gorzów ma być połączony koleją ze Szczecinem. Kluczem jest łącznica w Kostrzynie

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska