Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przestają grzać, nie odpoczywają. Zobacz, ile mają do zrobienia w Zielonej Górze poza sezonem grzewczym

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Elektrociepłownia Zielona Góra wylicza, że w okresie grzewczym 2021/2022 sieciami o długości 134 kilometrów dostarczyła 1133 760 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Elektrociepłownia Zielona Góra wylicza, że w okresie grzewczym 2021/2022 sieciami o długości 134 kilometrów dostarczyła 1133 760 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Eliza Gniewek-Juszczak
Tym razem sezon grzewczy 2021/2022 trwał 229 dni – od 23 września 2021 r. do 9 maja 2022 r. Był o dwa dni krótszy od poprzedniego. Elektrociepłownia Zielona Góra podsumowała dostawy ciepła, ale nie kończy pracy. Czym się zajmuje poza sezonem?

Sezon grzewczy w Zielonej Górze. Tym razem trzeba było grzać krócej

Elektrociepłownia Zielona Góra wylicza, że w okresie grzewczym 2021/2022 sieciami o długości 134 kilometrów dostarczyła 1133 760 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Odbiorcy to mieszkańcy Zielonej Góry, przedsiębiorstwa i obiekty użyteczności publicznej.

– Nasze działania są dostosowane do oczekiwań spółdzielni, zarządców i klientów indywidualnych. Dostawa ciepła jest uruchamiana i wstrzymywana zgodnie z wnioskiem odbiorcy. W okresach przejściowych pobór ciepła reguluje automatyka pogodowa, czyli system urządzeń zainstalowanych w węzłach cieplnych, które sterują dostosowaniem ciepła do temperatury panującej na zewnątrz budynku. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić ciepło przez cały rok – wyjaśnia Małgorzata Ptak-Bystrzyńska, dyrektor handlu i rozwoju Elektrociepłowni Zielona Góra.

Elektrociepłownia Zielona Góra wylicza, że w okresie grzewczym 2021/2022 sieciami o długości 134 kilometrów dostarczyła 1133 760 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Kiedy przestają grzać, nie odpoczywają. Zobacz, ile mają do ...

Inwestycje w Zielonej Górze. Projekty Elektrociepłowni Zielona Góra

Sezon grzewczy trwa od września do początku maja kolejnego roku. Kiedy się kończy, dla elektrociepłowni zaczyna się okres modernizacji, remontów i kontynuacji zadań inwestycyjnych na sieciach ciepłowniczych.

– Z uwagi na realizowany od 2017 r. program rozwoju systemu ciepłowniczego w ramach Strategii Rozwoju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miasta Zielona Góra, zostaną przeprowadzone nowe inwestycje. Realizowane zadania dotyczą modernizacji sieci magistralnych, budowy nowych odcinków sieci i przyłączy, likwidacji węzłów grupowych, likwidacji kotłowni lokalnych oraz dostawy chłodu z ciepła sieciowego – informuje elektrociepłownia.

Projekty będą kontynuowane do końca 2022 r.
Planowane efekty to:

  • Zmodernizowane odcinki sieci ciepłowniczej – ok. 15 km
  • Budowa nowych odcinków sieci i przyłączy – ok. 6 km
  • Nowe węzły indywidualne – 114 sztuk
  • Redukcja emisji CO2 – 2767 ton na rok

Elektrociepłownia Zielona Góra należy do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. To największy dostawca ciepła dla potrzeb ogrzewania miasta – udział w rynku ciepła w mieście wynosi około 46 proc. Spółka obsługuje łącznie 1362 punkty odbioru ciepła, 1237 węzły cieplne oraz pięć lokalnych kotłowni gazowych, których jest właścicielem.

CZYTAJ TEŻ NASZE ARCHIWALNE MATERIAŁY:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska