MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca ciężarowego MAN-a prowadził po pijanemu

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
Wpadł podczas porannej kontroli na ul. Bierzarina. Okazało się, że pił alkohol do późnego wieczora i... po prostu nie wytrzeźwiał do rana.

- Zatrzymaliśmy go w środę. Wdmuchał w alkomat 0,7 promila. To 51-letni, zawodowy kierowca ze Strzelec Krajeńskich. Grozi mu do dwóch lat więzienia, na pewno straci też prawo jazdy i przy okazji pracę - powiedział nam przed chwilą Sławomir Konieczny z wydziału prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Jadą, nie myślą

Niedawno pijanego tirowca zatrzymała Inspekcja Transportu Drogowego w podgorzowskim Jastrzębcu. Podczas kontroli bełkotał, mundurowi postanowili go przebadać. Wynik: 1,4 prom. alkoholu. 49-letniego Grzegorza P. z Wielkopolski czeka to samo, co kierowcę ze Strzelec: sprawa w sądzie i utrata pracy.

Podobnych przypadków w woj. lubuskim było w tym roku więcej. Pod koniec września na krajowej dwójce w kierunku Świecka sami kierowcy zmusili do zatrzymania ciężarówkę, która jechała slalomem. Gdy na miejsce przyjechał patrol okazało się, że 49-letni kierowca z Warszawy ma w wydychanym powietrzu ponad 2 prom. alkoholu! Trzeźwiał całą noc.

W sierpniu do gorzowskiej komendy zadzwonił pracownik bazy przeładunkowej. Wzywał patrol do dziwnie zachowującego się kierowcy, który właśnie przyjechał po towar i miał go wieźć przez całą Polskę. 43-latek zapewniał, że jest trzeźwiutki. Alkomat wskazał u niego prawie 3 prom. alkoholu.

W lipcu wpadł 33-letni kierowca ciężarówki z woj. śląskiego, który na trasie przed Świebodzinem tak rajdował, że wjechał w latarnię. Miał 1,7 prom.

Wystarczy sekunda

S. Konieczny z KWP w Gorzowie tłumaczy, że pijany kierowca jest zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu. - Później dostrzega znaki, później reaguje na zdarzenia na drodze, przecenia swoje możliwości. Taki człowiek w osobówce jest bardzo niebezpieczny, a tutaj mówimy o mężczyznach prowadzących wielotonowe auta! - tłumaczy policjant.

To nie przesada. Na stronie www.autocentrum.pl (to niezależny portal motoryzacyjny) czytamy: ,, Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ 90 proc. informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej! Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.

Alkohol:
* pogarsza koordynacje ruchów - trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
* zmniejsza szybkość reakcji - wydłuża się czas reakcji (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
* ogranicza pole widzenia - zawęża normalne pole widzenia - od kąta 180º do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,
* powoduje błędną ocenę odległości i szybkości - samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
* powoduje pogorszenie wzroku - problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód''.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska