Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze już atakują. Wystarczy im kilka stopni na plusie, aby ruszyć na żer [WIDEO]

wideo: TVN24
Kleszcz może przenosić groźne choroby
Kleszcz może przenosić groźne choroby pixabay.com
Wybierasz się na spacer do lasu lub parku? Możesz do domu wrócić z kleszczem. Kleszcz może też przywędrować na sierści kota lub psa. Dlatego pora już teraz pomyśleć o ochronie przeciwkleszczowej,

Kilka stopni na plusie przez kilka dni wystarczyło, by się uaktywniły i ruszyły na żer. Kleszcze atakują i zwierzęta, i ludzi. Łagodne zimy mogą powodować wcześniejszą aktywność tych pasożytów. I właśnie teraz, w połowie lutego, zanotowano pierwsze przypadki pojawienia się kleszczy.

- W ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy w związku z tym aktywność tych pasożytów może się zaczynać wcześniej, w odniesieniu w szczególności do większych ssaków. Czyli w związku z tym także możemy wcześniej niż w poprzednich latach znajdować go na człowieku – mówi dr Radomir Jaskuła z Uniwersytetu Łódzkiego.

Kleszcze mogą przenosić choroby zakaźne. Babeszjoza to jedna z chorób odkleszczowych, które są groźne dla zwierząt. Pierwszymi objawami są apatia, ospałość czy brak apetytu. Choroba może doprowadzić do stanów zapalnych organów wewnętrznych takich jak wątroba i nerki.

Kleszcze przenoszą także inne choroby, z których najgroźniejsza jest borelioza wywoływana przez bakterie należące do krętków (z rodzaju Borellia) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae).

Do zakażenia dochodzi w czasie wysysania krwi. Dzieje się to w ciągu pierwszych 48 godzin - tyle czasu zajmuje bakteriom uwolnienie się z jelit kleszcza i przeniknięcie do jego ślinianek, skąd wraz ze śliną przechodzą do organizmu żywiciela.

Jak chronić się przed kleszczami

Odzież, jaką nosimy o tej porze roku, czyli długie spodnie, kurtki i pełne obuwie stanowi sporą barierę. Możesz też przed wyjściem do lasu użyć preparatu odstraszającego kleszcze.

Zadbajmy też o zwierzęta. Psom i kotom można założyć specjalną obrożę albo kupić u weterynarza krople, które wciera się w skórę.

Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

  • po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
  • wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
  • następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

Jak właściwie usunąć kleszcza?

  • należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
  • jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska