MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska i Piotr Wilczewski zrobili to po raz pierwszy. Tak piszą historię w Gorzowie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Piotr Wilczewski zebrał najwięcej głosów spośród dotychczasowych kandydatów Platformy/Koalicji na prezydenta miasta. Sama Koalicja Obywatelska jest pierwszym komitetem, który wywalczył większość w radzie.
Piotr Wilczewski zebrał najwięcej głosów spośród dotychczasowych kandydatów Platformy/Koalicji na prezydenta miasta. Sama Koalicja Obywatelska jest pierwszym komitetem, który wywalczył większość w radzie. Magda Marszałek
Koalicja Obywatelska w Gorzowie bez wątpienia może uznać wybory samorządowe 2024 za najlepsze w historii. Ugrupowanie zdobyło 13 mandatów w radzie miasta i doprowadziło do drugiej tury w wyborach prezydenckich.

W wyborach na prezydenta miasta Koalicja Obywatelska wystawiła Piotra Wilczewskiego. I już teraz wiadomo, że był to najlepszy kandydat gorzowskiej PO w historii.

Po pierwsze: Piotr Wilczewski jest pierwszym kandydatem Platformy/Koalicji, który doszedł do drugiej tury. Wcześniej i Tadeusz Jędrzejczak (prezydent w latach 1998-2014), i Jacek Wójcicki, jeśli wygrywali, to w pierwszej turze. W historii wyborów samorządowych w Gorzowie druga tura będzie po raz pierwszy.

Po drugie: Piotr Wilczewski zebrał też najwięcej głosów odkąd Platforma/Koalicja zaczęła wystawiać swoich kandydatów na prezydenta Gorzowa.

W 2006 platformerski kandydat Dariusz Jacek Bachalski zebrał 7496 głosów (20,42 proc.). W 2010 Krystyna Sibińska miała 6671 głosów (17,75 proc.), a w 2014 zagłosowało na nią 2235 osób (5,20 proc.). W 2018 kandydatem był natomiast Robert Surowiec. Zebrał 4089 głosów (8,48 proc.). Teraz Piotr Wilczewski otrzymał 8279 głosów, co przełożyło się na 22,18 proc.

Historyczny wynik Koalicja Obywatelska uzyskała też w wyborach do rady miasta. Uzyskała ona aż 13 mandatów. To większość! Takiego wyniku w historii współczesnego samorządu Gorzowa (czyli po wprowadzeniu 25-osobowej rady miasta) jeszcze nie osiągnął żaden komitet.

Grono 13 radnych Koalicji Obywatelskiej w kadencji 2024-2029 stanowić będą: Izabela Piotrowicz, Ireneusz Maciej Zmora (wybrani z okręgu 1), Halina Kunicka, Paulina Szymotowicz (okręg 2), Anna Kozak, Robert Surowiec, Jerzy Synowiec (okręg 3), Jerzy Sobolewski, Grzegorz Igantowicz, Milena Surowiec-Sikora (okręg 4), Piotr Wilczewski, Marta Krupa, Jakub Derech-Krzycki (okręg 5).

Czytaj również:
Wybory samorządowe w Gorzowie. Te osoby dostały się do rady miasta! PKW opublikowała wyniki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska